26.4.2024 | Svátek má Oto


NÁZOR: Důchody a zásluhovost

18.3.2006

Pánové Ivan a Honza jsou dvojčata a oba letos k 3. lednu po 44 letech pojištění odešli do důchodu. Jejich průměrné výdělky v rozhodném období se hodně lišily. Ivan vydělával měsíčně rovných 20 tisíc, Honza 40 tisíc, tedy dvakrát tolik. Honza tudíž dlouhá léta odevzdával do státní kasy mnohem víc nejen na daních, ale nesrovnatelně víc platil i do systému zdravotního, sociálního a důchodového pojištění. Jak velký důchod byl oběma bratrům podle zákona o důchodovém pojištění z roku 1995 ve znění pozdějších předpisů vyměřen? Má Honza důchod po zásluze podstatně vyšší, jak velí spravedlnost?

Posuď každý sám: Důchod pro pana Ivana z výdělku 20 tisíc dělá 9 634 Kč, důchod pana Honzy z výdělku 40 tisíc činí 11 192 Kč, tj. o pouhých 1 558 korun víc. Ivan jako důchodce tak pobírá 48% svého někdejšího platu, Honza – který do systému „cpal“ mnohem víc – jen 28%. Dobře mu tak? Se zásluhami a spravedlností do šrotu?

Systémy sociální, zdravotní, daňový i důchodový, jak byly nastaveny v devadesátých letech za éry Klausova premiérování, se přežily, ale platí v podstatě dosud, byť se ze všech stran řadu let mluví o reformách. Napříč politickým spektrem se „slova, slova, slova“ týkají i zákona o důchodovém pojištění z roku 1995, podle kterého byl pánům z našeho příběhu vypočítán starobní důchod za jejich celoživotní práci…

Každý rok se k prvnímu lednu důchody valorizují podle růstu inflace a trochu se přihlíží i k růstu mezd a platů v uplynulém roce, přičemž ono „trochu“ je nutné podtrhnout, protože průměrný důchod se oproti průměrnému výdělku trvale propadá a propast mezi seniory a občany v produktivním věku prohlubuje. Před každými volbami slibují všechny politické strany řešení daného problému, po volbách je „fest“ čtyři roky hledají, ale stále jaksi nenacházejí. Situaci nezachraňuje zvyšování základní výměry, které se týká plošně všech důchodů (částka 1 310 korun se tím postupně zvýšila až na „závratných“ 1 470 Kč), ani valorizace procentní výměry, které se děje o procenta. Scestnou, protože nespravedlivou redukci výdělků při primárních výpočtech výše důchodů to nenapraví.

Soudím, že když se i česká pravice nechala slyšet, že senioři byli poškozeni průměrně o tisícikorunu měsíčně, měla by toho využít parlamentní levice a udělat nápravný krůček ihned, volby nevolby. Kdo ze zákonodárců by nyní zmáčkl tlačítko NE?

Vysvětlení výpočtu:

Průměrný výdělek se redukuje na tzv. výpočtový základ (do 9100 Kč se letos počítá vše, z částky nad touto hranicí do 21800 Kč se bere jen 30% a nad touto hranicí se započítá do důchodu už jen 10%). Z výpočtového základu se stanoví tzv. procentní výměra důchodu (rok pojištění se rovná 1,5%). K výsledku se ještě připočítá tzv. základní výměra, která je jednotná a letos je ve výši 1 470 Kč.

Tak se Ivanův výdělek 20 tisíc snížil na 12 370 korun a Honzův 40 tisíc přímo scvrkl na 14 730 korun. Za 44 let pojištění oba získali 66% z těchto redukovaných částek, tj. Ivan 8 146 korun a Honza 9 722 korun. Po připočtení 1470 korun činí jejich důchody 9 634 Kč, resp. 11 192 Kč.