1.3.2021 | Svátek má Bedřich


MÉDIA: Pokrytectví šéfredaktora MF Dnes

12.12.2012

Australské rádio otestovalo bdělost sester v anglické nemocnici v přímém přenosu. Moderátoři se vydávali za Buckinghamský palác a ptali se po zdraví princezny Kate. Když to prasklo, sestra, která jejich hovor přepojila na oddělení, spáchala sebevraždu, přičemž dosud není jisté, jestli šlo opravdu o reakci na chybu.

Ředitel nemocnice John Lofthouse vtip odsoudil a dodal: "Bereme důvěrnost pacientů nanejvýš vážně a nyní revidujeme naše postupy pro vyřizování telefonátů. Myslím, že celá tahle věc je velmi ohavná; naše sestry jsou starostliví profesionálové školení k tomu, aby pečovali o pacienty, ne aby řešili novinářské podvody, jako byl tento."

Šéfredaktor MF Dnes cítil akutní potřebu na nezodpovědnost rádia reagovat v komentáři, ve kterém sám o sobě hovoří ve třetí osobě (v první osobě totiž píší jen blogeři, cti znalý novinář nezná zájmeno "já"):

KOMENTÁŘ: Smrt sestry Jacinthy. Proč k publikování patří zodpovědnost

8. prosince 2012 16:17

Australské rádio se omluvilo za vtípek, který skončil smrtí zdravotní sestry z nemocnice, ve které ležela s těhotenskými nevolnostmi vévodkyně Kate. Jak ale připomíná šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský, média musejí zvažovat možné důsledky publikovaných informací.

...

Tento list na rozdíl od australské stanice podobné kousky pro pobavení publika neprovozuje a ani nebude.

...

Autor: Robert Čásenský

Plný text zde.

Vzhledem k tomu, že všechny naše denníky dávno překročily hranice bulváru, všechno, co píší, je pro pobavení publika (nebo pro otrávení publika, jde-li o text na politickou objednávku). Proto bych rád připomněl panu šéfredaktorovi, co MF Dnes dělala pro pobavení publika před dvěma a čtyřmi lety:

Test MF Dnes: Nemocnice pacienty nechrání. Vetřelec se dostane i na JIP

25. března 2010 3:04

Čeští pacienti v nemocnicích stále nejsou v bezpečí. V testu zdravotnických zařízení, který provedla MF Dnes, propadlo šest nemocnic z devíti. Reportérům stačil bílý plášť a chatrná historka k tomu, aby se dostali k postýlkám novorozenců, na jednotku JIP nebo k lékařským chorobopisům.

Plný text zde.

MF DNES testovala nemocnice, redaktor pronikl v převleku až na vizitu

18. května 2008 17:35

Stát se lékařem je u nás velice snadné, stačí si půjčit bílý plášť. MF Dnes provedla test bezpečnosti několika nemocnic po celém Česku. Hned ve dvou ostravských zdravotnických zařízeních se redaktor Ondřej Noskievič vydával vcelku úspěšně za studenta medicíny.

"Na kardiologické jipce mě sestra dokonce přizvala k večerní vizitě, kterou právě prováděl lékař," popisuje reportér své zkušenosti ze soukromé Vítkovické nemocnice, kde snadno prošel mnoha odděleními, všimli si ho jenom v některých.

"Pacienti by asi neměli velkou radost, kdyby věděli, že tu při ošetřování odhalují některé intimnější partie těla člověku z ulice. O jejich příbuzných ani nemluvě," dodává.

Plný text zde.

Test MF DNES: Oblečte se jako lékař, můžete ukrást chorobopis i léky

19. května 2008 9:45

Exkluzivně Redaktoři MF Dnes testovali bezpečnost českých nemocnic. V bílých pláštích se dostali téměř kamkoli. Sestry jim ochotně půjčovaly chorobopisy, nevšímaly si, že falešní lékaři mají jiné visačky se jmény než ony. Redaktorky si povídaly s pacienty o jejich zdravotním stavu.

Plný text zde.

Kdyby byly sestry v nemocnicích, kde se pro pobavení publika předváděli převlečení novináři MF Dnes, stejně citlivé jako sestra Jacintha Saldanha z Nemocnice Krále Edvarda VII., mohlo dojít k několika tragédiím. Nebylo by těžké zjistit, které sestry pustily vetřelce z MF Dnes na oddělení nebo na vizitu. Kdyby mělo vedení nemocnice zájem, mohlo by je pracovně-právně postihnout.

Kdyby pan Čásenský řekl, jak lituje, že v podstatě normální novinářský postup skončil neštěstím, divil bych se, proč má potřebu se k případu vyjadřovat, ale budiž.

Ovšem propagovat na pozadí zbytečné smrti prokazatelně pochybnou neposkvrněnost MF Dnes pomocí trapných a ubohých lží vyžaduje hodně silný žaludek. Pan Čásenský ho zjevně má. Přeji mu dobré zažívání.

P.S. Zajímavé je, že australské rádio ani nenapadlo schovávat se za výmluvu, že je správné testovat bdělost sester v nemocnici a že jde vlastně o službu veřejnosti.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.