10.12.2019 | Svátek má Julie


MÉDIA: Ostudný šotek v MfD

19.7.2010

S týdenním zpožděním se mi dostalo do rukou víkendové vydání Mladé fronty Dnes pro Prahu. Nejprve jsem si myslel, že je to víc jak měsíc starý výtisk. V záhlaví je totiž datum 10. 6. 2010 a 11. 6. 2010. Ze zpráv na titulní straně je však zřejmé, že se jedná o číslo červencové. Takové „faux pas“ se tudíž MfD už dlouho nepodařilo.

Každý čtenář těchto novin, spíše však „konzument“ zaručených zpráv a jedině správných názorů, by měl v danou chvíli velmi zpozornět. Vím, řeknete si, chyby dělá každý. Prosím, ale o to mi v daném případě vůbec nejde. MfD se totiž již před jistým časem pustila směrem, vůči kterému mám vážné výhrady z hlediska novinářské etiky.

Ve spolupráci s TV Nova se například zúčastnila prefabrikované provokace nastražené bývalým poslancem Tlustým na jeho kolegy z ODS. Jak známo, do pasti se chytil poslanec Morava a byly toho plné noviny. Dalším dílem podivné etiky MfD byly události kolem dovolené Topolánka v Toskánsku. Snímky, které do oběhu pustil Karel Randák, žily v MfD svým vlastním životem. Dokonce byli čtenáři serveru vyzýváni k tomu, aby na fotografiích hledali své známé a udávali je. Dalším dílem provokačních akcí MfD byla režírovaná provokace na podporu hazardu. Velmi se v ní pošpinili například poslanec Dolejš či poslanec Šustr. Dolejš si poté sypal popel na hlavu, vzdal se funkce místopředsedy KSČM. Ve volbách však kandidoval, protože mu soudruzi vyjádřili podporu, že se ničeho nečestného nedopustil. Šustr zas nyní po volbách dělá poradce jinému poslanci.

Celé to nutně vyvolává určitou pachuť. Základem problému je dle mého názoru právě snaha deníku MfD substituovat orgány činné v trestním řízení, tj. policii či státní zastupitelství. Prefabrikování afér, ponoukání k nezákonnému jednání, rozhodně není standardní náplní investigativní novinařiny. Pravá investigativní novinařina v Česku snad ani neexistuje. Je to spíše ve stylu bulvárních novin a magazínů hledání osobních poklesků, obtěžování a nezákonných praktik. Mezi ně patří samozřejmě i tajné pořizování fotografií či videozáznamu. Radek John tak na špehování bulváru doplatil rozchodem s partnerkou Adamovskou. Zdráhám se však napsat, že se Adamovská díky špehování Johna dozvěděla pravdu o svém partnerovi. Nic záslužného na tom opravdu nevidím.

Šotek v titulku novin MfD ukazuje, že noviny stále dělají lidé a ne bezchybní roboti. Možná by bylo ku prospěchu věci, kdyby si MfD vzala z případu poučení. Mohla by začít třeba tím, že se přestane zabývat pitomostmi a přípravou pastí na veřejně činné osoby. Mnohem více by se měla zaobírat podstatou české politiky. To však vyžaduje mnohem větší znalosti redaktorů a politických komentátorů. Mohla by tedy své zaměstnance mnohem více vzdělávat či dbát na jejich profesní růst.

Závěrem snad jen jedno přání. Doufám, že pracovník či pracovnice odpovědný/á za titulní stránku nebude drakonicky trestán/a. O to mi vůbec nejde.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.