16.12.2019 | Svátek má Albína


MÉDIA: Aktuálně.cz opět šíří bludy

22.7.2010

Ve své zprávě skryté za redakční značku se Aktuálně.cz zeširoka rozepisuje o „vlivu společnosti ABL na vládu“, a to v článku pod titulkem Vláda pod vlivem ABL je neobvyklá, připustil Nečas. Jde o reakci na pořad OVM z neděle 18. 7. 2010, v němž Nečas odpovídal i na námitky současného lídra ČSSD B. Sobotky.

Pořad jsem celý sledoval a je i na internetu v seznamu pořadů ČT24. Petr Nečas vůbec nemluvil o tom, že vláda „bude pod vlivem ABL“. Zmínil se o tom ve zcela jiné souvislosti. Řekl, že není obvyklé, aby ve vládě a v pozici náměstků ministrů bylo tolik lidí z jedné privátní firmy. Komentoval to právě tak, že VV mají jako poměrně nová strana personální problémy. Řekl také, že vedení VV mu dalo jasný příslib, že se společnost ABL nebude ucházet o zakázky v resortech, kde pracují ministři za VV. Nečas také řekl, že primárně tomuto slibu důvěřuje a že by začal konat tehdy, pokud by byl tento slib porušen. Ani náznakem nezmínil, že by jeho vláda měla být „pod vlivem ABL“. Věta z titulku článku prostě není pravda. Nic takového Nečas neřekl, ani nepřipustil.

Bludy, které šíří v daném případě Aktuálně.cz, jsou typickou ukázkou novinářské „řezničiny“. Vychází se z toho, že titulek čtenáře osloví a vytvoří první dojem. Že je v těle článku poté uvedeno víceméně totéž, co Nečas skutečně řekl, má čtenáři naznačit interpretaci premiérových slov. Není to ostatně jenom „práce“ redaktorů Aktuálně.cz. Zavádějící titulky jsou ve většině českých takzvaných seriózních webů.

Současně se rovněž ukazuje záměr některých českých informačních serverů zaměřit se na „slabý článek“ současné koalice, a ten si média vyhodnotila právě ve straně VV. To bylo ostatně předvídatelné. Zatímco u Topolánkovy koaliční vlády byl úzkým místem předseda KDU-ČSL Čunek a přes něj byla vláda obviňována z korupce a manipulace s justicí, současný stav médií se stále více obrací k záležitostem VV. V této souvislosti nelze nezmínit i podání trestního oznámení na ministra Johna za údajné nevýhodné smlouvy s VZP. To je jednoznačně dokladem stejných mediálních postupů, které byly před čtyřmi lety používány vůči Topolánkově vládě.

Další mediální linkou proti vládě bude rozebírání „asociálnosti“ jejího programu. V této hře hrají v současnosti prim Týden.cz, iHned.cz a již zmiňované Aktuálně.cz. Tato média se postupně stanou nebo již jsou hlásnou troubou české komunistické a socialistické levice. Kombinace osobních útoků a starostlivosti o „chudé“ tak má zmanipulovat české veřejné mínění proti plánovaným změnám, což bude pravděpodobně režírováno s využitím českých levicových odborů napojených na ČSSD a KSČM. K tomu bude přispívat i populismus strany Jany Bobošíkové Suverenita, která bude zejména tepat byrokracii z Bruselu, jíž se česká vláda „nedostatečně“ brání. Co na tom, že si tato dáma užívala pět let angažmá v bruselské kanceláři a nezapomněla ani na své nejbližší. Ačkoliv nejsem prognostik a la Miloš Zeman, tento vývoj lze téměř stoprocentně očekávat. A je zbytečné psát, že bych se „rád mýlil“. V této analýze se bohužel nemýlím.12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.