KNIHA: Strážci lidskosti
Těch dvanáct příběhů má mnoho podobného. Jde o lidi opřené o svoji víru, která jim pomáhala přežít v důstojnosti všechny kritické a brutální situace, v nichž se z vůle policejní a politické šikany dostali. Někteří z nich dosud žijí a za toto svoje svědectví mohou osobně ručit. Ve všech případech jde o osudy lidí, kteří nepodlehli systému, jenž byl v rozporu s jejich vírou a etickými imperativy. Za tento vzdor zaplatili – mnozí z nich opakovaně. Podíleli se předtím na odboji proti nacismu – a tři roky po konci války najednou byli ve stejné situaci: jako občané druhé kategorie, s cejchem nepřítele. Kniha Strážci lidskosti bez velkého patosu konstatuje, jak děsivá to byla doba a jak velké vnitřní síly bylo třeba, aby se s ní takoví lidé dokázali – více či méně dobrovolně – konfrontovat. A kolik za to zaplatili.
Pro politické vězně z 50. let byl samozřejmě převrat v roce 1989 cestou k rehabilitaci. Ale také, což mnozí možná cítí ještě významněji, k možnosti o prožitých událostech svobodně promluvit. Ti, kteří přežili, to činí i za ty, kteří tolik štěstí neměli.
Kniha Strážci lidskosti se sice zabývá jen jedním vymezeným úsekem společnosti, komunitou husitské církve, ale dnes už je snad každému jasné, že svědectví, které nese, platí obecněji a jeho smyslem je varování před zpupností, která je kořenem utrpení. Proto je dobré, že vychází právě v tomto čase vánočním, v předvečer roku plného osmiček.
Česká média, 28.12.2007