Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

INTERNET: Stop cenzuře

diskuse (86)
Ano, stal se ze mne petent. Tohle moje coming out je něco, jako bych prohlásil, že jsem provazochodec anebo hlubinný potápěč. Dokument, který můžete podepsat taky (třeba i proto, že vás přesvědčím), se jmenuje Zastavme nové formy cenzury

Ano, stal se ze mne petent. Tohle moje coming out je něco, jako bych prohlásil, že jsem provazochodec anebo hlubinný potápěč. Dokument, který můžete podepsat taky (třeba i proto, že vás přesvědčím), se jmenuje Zastavme nové formy cenzury a najdete ho na webu na adrese petice.com/stop-cenzure. Naposledy jsem se nějakého petení zúčastnil v roce 1998, když Telecom nehorázným způsobem zneužíval svého monopolu.

Teď jde zjevně o vážnější věc, než je nějaký Telecom, kdepak zůstal jeho konec. Jde o narůstající cenzuru sociálních sítí. Hrozí cenzura ještě horší, než jaká byla za minulých režimů, za toho komunistického, ale nezapomínejme, že i za první republiky a za Rakouska. Tehdy cenzuru vykonávali státní úředníci podle nějakých pravidel. O nich si můžeme myslet cokoli a nespleteme se, když to bude to nejhorší, ale byla to pravidla. Tentokrát jsou to automaty a také najaté síly, špatně placení pracovníci z Filipín a studenští brigádníci. Ti posuzují, co smí a co nesmí být šířeno.

Z textu petice na mne jde hrůza. Upozorňuje na reálné a bezprostřední nebezpečí, přitom bohužel je to nebezpečí mimo dosah nás petentů, i kdyby se pod Stop cenzuře podepsali všichni občané České republiky. Dovolte mi citovat:

Jestliže nadnárodní gigant určuje, jaké informace se dostanou k uživatelům, může snadno ovlivnit volby tím, že bude systematicky potlačovat pozitivní zprávy a upřednostňovat ty negativní o jednom kandidátovi, zatímco o druhém naopak. Podobně může preferovat vybrané politické strany či názorové proudy.

A tak dále, vize je v textu přesvědčivě rozvedena. Přitom na pořadu jsou volby, a to ne ledajaké, volby prezidenta Spojených států. Sociální sítě se staly v USA mocnou politickou kartou. Pamatujete, jak kde kdo chválil Baracka Obamu, že dovedně využil v kampani sociální sítě? Když před čtyřmi lety vyhrál volby Donald Trump, politickou atmosféru v zemi otrávilo nepodložené a později dokonce vyvrácené obvinění, že mu do Bílého domu pomohli Rusové právě skrze sociální sítě. Je stoprocentně jisté, že se něco podobného bude opakovat. Kolem sociálních sítí se strhne rvačka.

Jistěže to bude mít dopady i na naše větve sítí. Už dnes nad nimi vartují ideoví biřicové, vyškolení bůhví kým a bůh ví jak. Minulý čtvrtek už oznámil Twitter, že zpřísňuje pravidla o dezinformacích. To by snad mohlo být v pořádku, nebýt jednoho ošidného „ale“. Kdo rozhodne, co jsou informace a co jsou dezinformace? Twitter jako příklad uvádí vyhlášení vítěze před potvrzením výsledků. Řekl bych, že takové přešlapy jsou ošetřené volebním zákonem i u nás, ale budiž. Jenže Twitter bude potírat i tvrzení oslabující důvěru v demokratické procesy a tady mi varovné sirény pulzují v hlavě. Proto jsem podepsal tu petici. Víc udělat nemohu. Lze udělat míň: nepodepsat, a tím převzít díl viny.

LN, 14.9.2020

Neff.cz

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

kpu Klára Pukovcová
14. 7. 2024

Evropou se v posledních měsících šíří drogy s nacistickými symboly. Koncem minulého měsíce takové...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

Lukáš Karbulka
14. 7. 2024

„K zasažení člověka na 120 metrů není potřeba žádný speciální výcvik. Ochrana státníků a dalších...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Registrovaný republikán a oceněný student dosud bez škraloupu, v armádě nesloužil. Tak by se dal...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz