9.5.2024 | Svátek má Ctibor


INTERNET: Stop cenzuře

17.9.2020

Ano, stal se ze mne petent. Tohle moje coming out je něco, jako bych prohlásil, že jsem provazochodec anebo hlubinný potápěč. Dokument, který můžete podepsat taky (třeba i proto, že vás přesvědčím), se jmenuje Zastavme nové formy cenzury a najdete ho na webu na adrese petice.com/stop-cenzure. Naposledy jsem se nějakého petení zúčastnil v roce 1998, když Telecom nehorázným způsobem zneužíval svého monopolu.

Teď jde zjevně o vážnější věc, než je nějaký Telecom, kdepak zůstal jeho konec. Jde o narůstající cenzuru sociálních sítí. Hrozí cenzura ještě horší, než jaká byla za minulých režimů, za toho komunistického, ale nezapomínejme, že i za první republiky a za Rakouska. Tehdy cenzuru vykonávali státní úředníci podle nějakých pravidel. O nich si můžeme myslet cokoli a nespleteme se, když to bude to nejhorší, ale byla to pravidla. Tentokrát jsou to automaty a také najaté síly, špatně placení pracovníci z Filipín a studenští brigádníci. Ti posuzují, co smí a co nesmí být šířeno.

Z textu petice na mne jde hrůza. Upozorňuje na reálné a bezprostřední nebezpečí, přitom bohužel je to nebezpečí mimo dosah nás petentů, i kdyby se pod Stop cenzuře podepsali všichni občané České republiky. Dovolte mi citovat:

Jestliže nadnárodní gigant určuje, jaké informace se dostanou k uživatelům, může snadno ovlivnit volby tím, že bude systematicky potlačovat pozitivní zprávy a upřednostňovat ty negativní o jednom kandidátovi, zatímco o druhém naopak. Podobně může preferovat vybrané politické strany či názorové proudy.

A tak dále, vize je v textu přesvědčivě rozvedena. Přitom na pořadu jsou volby, a to ne ledajaké, volby prezidenta Spojených států. Sociální sítě se staly v USA mocnou politickou kartou. Pamatujete, jak kde kdo chválil Baracka Obamu, že dovedně využil v kampani sociální sítě? Když před čtyřmi lety vyhrál volby Donald Trump, politickou atmosféru v zemi otrávilo nepodložené a později dokonce vyvrácené obvinění, že mu do Bílého domu pomohli Rusové právě skrze sociální sítě. Je stoprocentně jisté, že se něco podobného bude opakovat. Kolem sociálních sítí se strhne rvačka.

Jistěže to bude mít dopady i na naše větve sítí. Už dnes nad nimi vartují ideoví biřicové, vyškolení bůhví kým a bůh ví jak. Minulý čtvrtek už oznámil Twitter, že zpřísňuje pravidla o dezinformacích. To by snad mohlo být v pořádku, nebýt jednoho ošidného „ale“. Kdo rozhodne, co jsou informace a co jsou dezinformace? Twitter jako příklad uvádí vyhlášení vítěze před potvrzením výsledků. Řekl bych, že takové přešlapy jsou ošetřené volebním zákonem i u nás, ale budiž. Jenže Twitter bude potírat i tvrzení oslabující důvěru v demokratické procesy a tady mi varovné sirény pulzují v hlavě. Proto jsem podepsal tu petici. Víc udělat nemohu. Lze udělat míň: nepodepsat, a tím převzít díl viny.

LN, 14.9.2020

Neff.cz