26.10.2020 | Svátek má Erik


INTERNET: Jak na Facebook

20.2.2020

Bezpečnostní konference v Mnichově asi není předmět každodenních debat. Koná se každoročně, letos u pošestapadesáté, z žádné předchozí nic světoborného nevypadlo a nedá se to čekat ani od té letošní. Letos na konferenci vystoupil i Mark Zuckerberg, v jistém smyslu nejmocnější člověk na světě: postava jako z filmu o agentu 007 Jamesi Bondovi. Přirovnání sedí, jenom si nejsme jisti, zdali má na hlavě černý, nebo bílý klobouk.

Z toho, co z konference proniklo, se zdá, že si je vědom vážnosti situace, ale neví si s ní moc rady. Najal pětatřicet tisíc lidí na dohled a bezpečnost. To je pěkné, ale Facebook zprostředkuje komunikaci mezi dvěma a půl miliardami lidí. S trochou nadsázky lze konstatovat, že každý z těchto bezpečáků má v referátu přes sedmdesát tisíc uživatelů této sociální sítě. Oživení v sále vyvolalo Zuckerbergovo prohlášení, že Facebook denně smaže milion falešných účtů. Je to hodně, nebo málo?

Bezděky mi tane na mysli historická anekdota o tom, jak si američtí vědci před prvním pokusným výbuchem atomové bomby v roce 1945 nebyli úplně jisti, zda štěpná reakce jaksi nepřeskočí z bomby na okolí a jestli nevybuchne celá zeměkoule. Víme, že nevybuchla. Nicméně šíření Facebooku tak trochu neřízenou štěpnou reakci připomíná. Což může být chápáno jako bonmot případný nebo nepřípadný, nicméně k řešení problémů nepřispívá.

Zuckerberg ve svém projevu naléhal na národní státy, aby za sociální sítě také převzaly díl odpovědnosti. Evropské státy by podle něj měly nastavit regulační pravidla týkající se politického vyznění a ochrany dat, jinak hrozí autoritářská pravidla nastavená státy, jako je Čína. Odpovědnost podle něho mají převzít státy a výslovně řekl, že si uživatelé nepřejí, aby v politických otázkách rozhodovaly soukromé společnosti.

Což si jistě uživatelé nepřejí, nicméně není jasné, jak si převzetí odpovědnosti ze strany státu představuje. Pořád totiž platí, že buď internet bude svobodný, nebo nebude vůbec. Je pouze jeden prostředek, jak může státní moc zasáhnout proti svévoli na internetu, ať už na Facebooku nebo kdekoli jinde. Na jednotlivé uživatele v demokratické části světa stát nedosáhne. Může ale položit svoji tlapu na krk provozovateli. To Zuckerberg moc dobře ví, však se taky o tom v Mnichově zmínil. Vědí to i Číňané. Facebook v Číně režim v podstatě zatrhnul, nabídl jiné platformy, jako je miliardový WeChat a ten bedlivě kontroluje. Chceme něco takového? Pochybuji.

Můj dojem z toho všeho je ten, že se z Facebooku hlavně stal politický klacek v dnešní studené občanské válce: exprezident Obama byl veleben, jak důvtipně využil sociální sítě k vítězství, kdežto aktuální prezident Trump je hanoben, jak zlovolně sociální sítě zneužil k oblbnutí nesvéprávné části obyvatelstva. Proti tomu se ale nedá dělat už vůbec nic.

LN, 17.2.2020

Neff.czHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.