29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


GLOSY: Rittig kazí statistiky

3.12.2020

Už se zase pořádně soudí, PES sem, PES tam. Referáty krimi rubrik plní rozhodnutí. Rád bych komentoval nějaké hezké civilní, ale lid se chce bavit a koho zajímá, jak civilní senáty řeší zásadní interpretační problémy občanského práva, s výjimkou urážky na cti. Je to škoda, ale ono na to snad dojde, život něco přinese.

Ivo Rittig - co on proti těm statistikám má, chlap jeden! Pořád ho žalují a zprošťují, a kazí tak procenta odsouzenosti. Právě z úředních statistik víme, že 95 procent z těch, koho pošlou před soud, odsoudí. Tak je jasné, že podobná individua kazí cestu k hezkým 99,9 procenta. On se pořád nedá a nedá. Třeba zase v té jízdenkové kauze. Před soud poslali 17 lidí, pět jich mají pravomocně zproštěných a teď ani nechtějí odsoudit toho, co se doznal.

Někdo by řekl, že je to tím, jak jsou ti zločinci sofistikovaní, někdo zase v tom, že policie i státní zastupitelství dělají v akcích „čisté ruce“ špatně svou práci. Na lid to působí divně, když nám zprošťují „elitu“. Nebo je musí jako Romana Janouška zavřít kvůli obyčejnému chlastu? Nebudu nabízet lacinou paralelu s Chicagem. Já jsem totiž odhalil, proč to tak je. Protože se soudí v Praze!

Posuďte sami. V Plzni jsou jiní kabrňáci. Paní tramvajačku, která přejela důchodkyni, jež jí skočila pod tramvaj, dokázali soudit a uznat vinnou hned osmkrát. Považte, hezky osmkrát! Bohužel ji také šestkrát zprostili, dvakrát z toho Nejvyšší soud. Takových super 14 rozhodnutí. Ta nákaza se asi šíří z Prahy do Brna - zprostit, co je to za zvyky! Drobný šrám na celé kauze je, že předseda plzeňského krajského soud se tomu taky diví a chce hnát soudce, co tvrdošíjně tramvajačku odsuzovali, ke kárnému senátu. Asi k tomu nějaký důvod vidí. Já bych hlavně chtěl vědět, co si o tom myslí ta nebohá 55letá paní. Už jí ministryně Benešová alespoň koupila kytku a poslala omluvu?

Můj závěr: je třeba eliminovat prostor k osvobozování sprostých podezřelých. Vynechat soud a tak vůbec celou tu mašinérii. Hezkou cestu zvolila policie. Když hrozí, že někdo udělá přestupek a dovádí přes zákazy, na party vlítne komando těžkooděnců a dveře rozrazí beranidlem. Proti beranidlu ve dveřích neplatí žádné odvolaní ani obhájci. Pěkně zaplatí opravu dveří a příště si rozmyslí neposlouchat zákazy, kterým stejně nerozumí. Vlastně je to taková skvělá prevence, hned někomu dát přes ústa.

To nejen obrazně, ale i doslovně. Asanace. To byl krásný projekt. Ministr vnitra vyhlásil, že je třeba se dobrovolně vystěhovávat ze socialistického ráje, a když ne, tak je tomu třeba pomoci. Nějak se to ale dostává před soud, aktuálně v Klatovech. Tak si zase poslechneme pohádku: já jen plnil příkazy. Jako ti s tím beranidlem. Že to ale život přináší divné paralely.

Nicméně, naděje tu je. Ivo Rittig třeba taky nadměrně pije, odvolacím soudem pro Klatovy je Plzeň a policie místo beranidel bude používat slovní výzvu - prosím, rozejděte se. Začal advent, tak se za to můžeme všichni modlit.

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců, partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados a členem odvolací kárné komise České advokátní komory.

Info. czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!