9.5.2024 | Svátek má Ctibor


GLOSA: Zaměstnaní lemplové - spolupachatelé krádeží

26.1.2015

Jak je to jednoduché – ukrást peníze nebo věci. Stačí mít k dispozici cizí občanský průkaz. Jak naznačil minulý týden pořad televize Prima „Očima Josefa Klímy“, spolupachatele lze nalézt poměrně snadno. Kupodivu to mohou být i bankovní úředníci.

Už dlouho se ve sdělovacích dovídám, jak obrovské problémy lidem může přinést ukradený či ztracený občanský průkaz. Přesto, že postižený ztrátu okamžitě oznámil na Policii ČR. Ani to však mnohé z nich nakonec neuchránilo před návštěvou exekutora a následnými problémy obrovského rozsahu.

Připadal jsem si jako ve špatném filmu, když při skrytou kamerou natáčené reportáži bankovní úřednice ledabyle přešla odpověď figuranta, že u sebe bohužel žádný další osobní doklad nemá, a na cizí občanku mu vydala tři tisíce korun z účtu jejich reálného majitele.

Téměř navlas stejná situace se opakovala i v půjčovně sportovních potřeb, z níž si figurant místo peněz odnesl snowboard. Jak říkal můj táta: „Jako u blbejch!“

Zajímalo by mě také, kolik občanských průkazů měsíčně zadrží například v Praze revizoři dopravního podniku. Nevím sice přesně, jaké mají revizoři pravomoce, ale určitě by mohli při zjištění odlišnosti okamžitého držitele od reálného majitele zobrazeného na fotografii zavolat na policii a sdělit, že cestující, kterého právě kontrolují, se s vysokou pravděpodobností prokazuje cizím průkazem. Většina z provinilců by jistě při první příležitosti vystoupila, ale revizorem zadržený průkaz by se tak alespoň dostal „z oběhu“.

Předpokládám, že v podstatě stejná situace by nastala i v bance, kdyby úřednice za přepážkou zjistila odlišnosti na fotografii a žadateli sdělila, že má pochybnosti o jeho identitě a že si ho nechá policejně prověřit. Na ta slova by jistě většina podvodníků ihned uprchla, ale díky kamerovému bezpečnostnímu systému umístěnému v bankách by bylo kromě zneužitého průkazu s vysokou pravděpodobností možné získat i pachatelův portrét.

Je to v lidech. Mnozí nedodržují své povinnosti zapomínajíce na to, že při troše smůly to mohou být i oni, u jejichž dveří zazvoní exekutor požadující zaplacení dluhů, které vytvořil právě člověk, jemuž to svou nedbalostí umožnili.