31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


GLOSA: Virové jaro 2020

23.3.2020

Česko vede žebříček postižených zemí bez úmrtí

Jaro je tady, napsal by dnes Ludvík Vaculík, kdyby žil. Býval to tradiční titulek jeho jarních fejetonů v éře před obnovením LN i po něm (na jejich stránkách). Ano, astronomické jaro začalo ve čtvrtek ve 4 hodiny 50 minut. Jenže pod chmurou pandemie jako by ani nepropuklo. Ze zpráv se mimo jiné dovídáme, že prázdné Krkonoše zvou lidi k výletům, ale jen místní či chalupáře, kteří se tam třeba z Prahy přesunou se svými rodinami a home officem, jak přikazují pravidla karantény. Chcete-li alespoň záblesk jarního optimismu, najdete ho ovšem v číslech z webů Worldometers či Johns Hopkins University.

Na neformálním žebříčku zemí, které postihla epidemie nového koronaviru, ale ještě nezaznamenaly žádné úmrtí na chorobu Covid-19, se už ve středu dostalo do čela Česko. Evidovalo 694 nakažených, ale zatím stále ještě 0 zemřelých. Tím vedlo skupinu zemí, v níž je dále Izrael (529:0), Katar (452:0), Finsko (400:0), Singapur (345:0) atd. Jinými slovy skupinu, k níž se můžeme hrdě hlásit.

Zdůrazněme důležitou věc. V absolutním hodnocení úspěchu či neúspěchu boje proti šíření pandemie to nic definitivního neznamená. Ještě před týdnem tuto skupinu zemí s nejvíce potvrzenými případy nemoci Covid-19, ale bez jediného úmrtí vedlo Dánsko, pak krátce Malajsie, ale když postupně oba státy zaznamenaly své první mrtvé, do čela se dostalo Česko. Tudíž je možné, že až budete číst tento text, bude české vedení již minulostí. Nelze odhadnout, zda náš stát zaznamená prvního mrtvého dnes, zítra, či za týden, ale je třeba počítat s tím, že to dříve či později přijde.

Nicméně až to přijde, nebude od věci připomínat, že si český stát v dosažení svého cíle (jím není porážka viru, ale rozložení nákazy do přijatelné křivky průběhu) nevede až tak špatně. Určitě ne tak, aby třeba TOP 09 musela nazvat své prohlášení Vláda absolutně selhala. Ano, ať se vláda kritizuje (ostatně je za co), ať se jí třeba i nadává, ale občas při té emoci neuškodí podívat se na čísla.

LN, 20.3.2020Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.