Sobota 12. července 2025, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Uklízečka versus politik

diskuse (2)
Když na mne v úterý ráno kdesi vybafl titulek, podle kterého k nejméně populárním profesím patří práce uklízečky a poslance, zdravě jsem se namíchl a obstaral si doslovné znění zprávy Centra pro výzkum veřejného mínění o projektu, jenž se v červnu pídil po prestiži jednotlivých povolání. Před aktivitami sociologů tradičně smekám. Je mi jasné, že jejich zásluhou získávají naše pocity ze společnosti, v níž žijeme, exaktní rámec. Navíc tento typ šetření probíhá kontinuálně již dlouhá desetiletí. Přesto je to podle mne celé postavené na hlavu.

Respondenti si mohou vybrat ze seznamu šestadvaceti profesí. Zatímco poslance tam najdeme, ačkoli se nejedná o povolání, nýbrž o volenou funkci, tak spousta jiných zajímavých živností ve striktně daném výčtu schází. Například obchodník se zbraněmi, exekutor, vydavatel pornografických časopisů nebo lichvář, či jak se této činnosti odborně v bankovních kruzích říká. Nejvíc je mi líto těch, co uklízejí. Přičemž potupné je už ono uvedení zmíněné profese v ženském rodu. No ale budiž. Ovšem co je tak eklhaft zrovna na uklízečkách? Snad to, že po nás ostatních likvidují svinčík, který zanecháváme? V pětce nejméně prestižních zaměstnání je též kněz. Čím, probůh, zhřešil on?

U dalších povolání vox populi nepřekvapuje. I přes jarní akci Děkujeme, odcházíme si cení lékařů, za nimi následují vědci, zdravotní sestry a učitelé. Poměry na dně nejsou také žádnou novinkou. Předposlední uklízečka je obklíčena ministrem a poslancem. Tyto dvě profese spolu s profesí novináře zaznamenaly v minulých čtyřech letech výrazný propad. O příčinách asi každý tušíme své. Možná se co nevidět dočkáme stavu, kdy ono odporné poslancování bude přidělováno za trest. Aspoň již víme, kde většinová společnost větří špínu. Hlavně že sama si – i bez uklízeček - myje ruce!

Ale klidně jí tu trochu pokrytectví dopřejme, když už přišla doba, ve které lze názor vyjádřit svobodně. Pohled do hitparády prestižních povolání z roku 1967 totiž prozradí, že první příčka náležela – světe, div se! – ministrovi. Chápu, že to byly časy politického a společenského tání. I tak však soudím, že předzvěst Pražského jara se za okázalou úctou k národněfrontovním funkcionářům neskrývala.

Psáno pro ČRo1

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2025

Proč vás takovými nesmysly obtěžuji?

Hyena Neff
12. 7. 2025

Na třetí procházku jsme včera šli docela pozdě

Chechtavej tygr
12. 7. 2025

Elektrikář si před smrtí ještě zatančí.

Ladislav Jakl
12. 7. 2025

Angažovaná žurnalistika se vrátila. A na Novinkách zejména.

Martin Zvěřina
12. 7. 2025

Z ženské emancipace těží především muži, zejména v rodinném právu. Ukázkou budiž verdikt Ústavního...

herp Petr Heřmánek
11. 7. 2025

V Rusku se v roce 2024 narodilo nejméně dětí od začátku nového tisíciletí. Dlouhodobý pokles...

Lidovky.cz
11. 7. 2025

Mohla slavit dva finálové postupy ve dvou dnech. Česká tenistka Kateřina Siniaková ale titul v...

Lidovky.cz, ČTK
11. 7. 2025

Federální odvolací soud v pátek zrušil dohodu o vině a trestu s údajným strůjcem útoků z 11. září...

Lidovky.cz
11. 7. 2025

Klára Issová, Jitka Čvančarová, Radka Pavlovčinová, Martin Carev a další si v pátek nenechali ujít...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz