20.10.2021 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Syslí problém

21.7.2007

Působí to na první poslech poněkud komicky: Česká inspekce životního prostředí zakázala na některých místech festival elektronické a taneční hudby, poněvadž právě tam sídlí kolonie syslů obecných. A sysel je ohrožený, takže je třeba ho chránit. Organizátoři jsou nespokojeni: přestěhovali festival na místo, kde by nikomu nevadili, a teď – sysel!

Při pohledu z odstupu už to tak komické není. Máme chránit ohrožené druhy zvířat? Nežijeme přece na světě sami – a nejspíš nechceme, aby naši potomci jednou žili na planetě, kde kvůli naší dnešní bezohlednosti už budou polovinu zvířecích druhů znát jen z filmů nebo z knížek. Anebo obráceně: jsme páni tvorstva a na žádné sysly se nemusíme ohlížet? A také: Má smysl chránit sysla, když krávy nebo slepice či krůty vraždíme ve velkém?

Takovými úvahami se nejspíš návštěvníci chystaného festivalu obšírně zabývat nebudou, a ani se jim nelze divit. Naštěstí se ledacos dá vyřešit kompromisem, zatím se na Zemi ještě dlouho vejdeme i se sysly. Tak snad jen poznámku na adresu České inspekce životního prostředí: nešlo by na sysly a různé další tvory, kteří mají také právo na existenci, upozornit dřív než dva dny před oznámeným festivalem?

LN, 20.7.2007Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.