24.10.2020 | Svátek má Nina


GLOSA: Soud nadržuje rychlokvaškám

11.8.2015

Plzeňský soud zrušil odebrání titulů magistra a bakaláře dvěma rychlokvaškám z plzeňské univerzity. Podle soudu splnili podmínky pro získání titulu.

Krajský soud v Plzni zrušil rozhodnutí o odebrání vysokoškolského titulu podnikateli Janu Harangozzovi a bývalému šéfovi plzeňských strážníků Luďkovi Hosmanovi. Západočeská univerzita v Plzni, která jim tituly z právnické fakulty odebrala, podle soudu postupovala nesprávně. Harangozzovi plzeňská univerzita odebrala titul Mgr. v roce 2011, protože jej podle jejího vedení získal místo pěti let za dva měsíce a dva týdny. Hosman pak o rok později přišel o titul Bc., jelikož v bakalářské práci prý měl opsané pasáže z práce svého kolegy.

Pozoruhodná je argumentace soudu. Oba pánové, kterým univerzita odebrala titul, totiž splnili podmínky, které jsou pro udělení titulů nastavené, tj. složili závěrečnou zkoušku. Podle zákona o vysokých školách má stále právo jak na diplom, tak na dodatek k němu. Vykonal přece to, co po něm zákon požaduje k jejich získání. Pak ovšem není prostor pro jakékoliv rušení,“ napsal podle serveru do verdiktu soudce Václav Roučka, který o žalobách Harangozza a Hosmana rozhodl.

Je mimo jakoukoliv pochybnost, že se soud v daném případě rozhoduje podle litery a nikoli podle ducha zákona. Aféra s rychlokvaškami z plzeňských práv je již více jak šest let stará. Stojí za to si připomenout, že se magistry či bakaláři stávali studenti doslova za pár měsíců (podnikatel Harangozzo to dokázal za dva měsíce a dva týdny!). Pokud pominu možnost, že se v jeho případě jedná o dobře utajenou genialitu a schopnost zvládnout pětileté magisterské studium za pár týdnů, je velmi zarážející, že soud vůbec nevzal do úvahy velmi pravděpodobnou korupci při celém „dlouhém“ studiu pana podnikatele.

Vykonat závěrečnou zkoušku je jedna věc, být k ní ale vůbec připuštěn je věc druhá a v tomto případě dle mého názoru zcela zásadní. Je nepochybné, že systém na západočeských právech byl nastaven, eufemisticky řečeno, velmi blahosklonně. Jedna otázka mi ale vrtá hlavou – není onen soudce také absolvent plzeňských práv?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.