9.2.2023 | Svátek má Apolena


GLOSA: Šetřete, ale mně plaťte víc

25.11.2021

Dne 18. 11. 2021 jsem na veřejnoprávní ČT sledoval pořad Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou. Často je to zajímavá sociologicko-politologická sonda s nečekanými přesahy. Ve zmíněném díle mne zaujalo: Sebevědomý (menší) český podnikatel vyčítal stále ještě ministryni Janě Maláčové (ČSSD), že se moc přidává a přidávalo ve státní správě. Maláčová pohotově returnovala - Vy chcete, aby sestřičky, policisté, učitelé, lékaři brali méně?

Diskutující podnikatel nečekaně otočil - .... ale uklízečkám jste nepřidali (jak vyšlo najevo, pán podniká v úklidových službách)... to jsou pořád medaile policistům a uklízečkám nic nedáte, hromoval naštvaný podnikatel.

Prostě zajímavá koperníkovská otočka, prvně se nadává, že se moc peněz přidává, a pak se začne vládě lát za to, že přidává málo. Inu, není politik ten, aby se zavděčil lidem všem. Nicméně to nejpoučnější teprve přišlo.

Podnikatel si v pořadu stěžoval, že stát málo šetří (zejména na provozu) a jak se tam plýtvá, v tom mu notoval europoslanec Stanislav Polčák (STAN), ale za pár minut si tentýž živnostník postěžuje: Veřejná správa soutěží úklid na ceny, moc se všude šetří, a já pak nemohu zaplatit ty uklízečky... z čeho je mám jako zaplatit, když se tak spoří?

Obecnější poučení: Je dobré si dát jedna a jedna dohromady, pokud stát bude ještě více šetřit, jak kolovrátkově volá pravice (5koalice), tak holt bude muset mimo jiné platit méně dodavatelům – soukromým podnikatelům. Nelze být současně obutá i neobutá.

Soukromí podnikatelé se rádi holedbají, jak prý živí veřejnou správu, ale současně jsou na ni často existenčně navázaní, více, než si myslíte. Abychom byli fér, tohle není žádné české specifikum, s různou mírou intenzity se to děje po celé Evropě.

Ostatně jediné úspory zatím Fialova 5koalice slíbila právě v provozu veřejné správy – např. důchody nebo platy úředníků, učitelů anebo lékařů prý snižovat nechce a nebude.

Nemožno logicky vyloučit, že jejich voliči, tedy soukromí podnikatelé dodávající služby a zboží do veřejné správy, jim brzo asi „poděkují“.

Pravděpodobnější ovšem je, že Spolu a Pirstan žádná větší úsporná opatření nakonec neudělají. Prostě žijeme v Česku, sliby se slibují a pivo se pije. Akorát možno presumovat že se 5koalice bude měsíce a roky vymlouvat na hnutí ANO a ČSSD, jak zde špatně vládli. A jak zadlužili naše děti.

Ostatně o jejich vztahu k šetření vypovídá mj. jejich nedávná aktivita u snížení (resp. zvýšení) počtu místopředsedů PS PČR či členů vlády.

(v modifikované verzi vyšlo 22. 11. 2021 v deníku Právo)

Autor je právník a publicista

**********************

Úvahy o veřejném právu

Úvahy o veřejném právu

Kniha JUDr. Petra Kolmana je dílem převážně právně-teoretickým, ovšem se značnou ambicí být i praktickým rádcem osobám, které se potýkají s některým úskalím vyplývajícím ze současného veřejného práva.

Publikaci je možno zakoupit zde.