20.9.2021 | Svátek má Oleg


GLOSA: Na diverzanty, ale...

3.8.2021

Protivakcinační letáky neporušují zákon

Kdysi se vrchol léta a okurkové sezony poznal podle tradičních témat v médiích. Psalo se o černé kočkovité šelmě nebo o nešťastníkovi, jenž se v dobré víře napil piva z láhve, ale byl v ní louh. Epidemie s tradicemi zamávala. Proto LN píší o „očkovacích diverzantech“. I to zdánlivě vypadá jako zpráva z okurkové sezony, ale opírá se o fakta z místa děje. Na Valašsku bojuje parta lidí proti očkování. Třeba tím, že roznášejí či vylepují letáky sdělující, že vakcína není svoboda nebo že lidé nemají být ovce.

Pro leckoho je to legrace, jenže Valašsko na vakcinační mapě zůstává v červené, zaostávající zóně. Co s tím? Po právní či úřední stránce se s tím nedá dělat skoro nic. To není téma pro úřady, natož pro policii. Dotyční nepřekračují žádný zákon, vyhlášku či něco, co by bylo postižitelné. I kdyby se našel nějaký úředník nebo policista, který by jim chtěl zatnout tipec, de facto by nahrál jejich popularitě a udělal z nich mučedníky „totality hygieny“.

Jen si to zkuste představit. Kdyby někdo proti těmto „diverzantům“ zasáhl, už by byl po ruce argument. Zasahujete proti těm, kdo vyzývají k odmítání vakcíny? To je jak v 50. letech, kdy komunisté zasahovali proti těm, kdo vyzývali k odmítání vstupu do JZD. Známe to z 30 případů majora Zemana. To už můžeme rovnou natočit další díl, třeba Zeman proti odpíračům očkování.

Leckoho to samozřejmě vytáčí, zvláště při pohledu na tabulky vakcinace, kde Česko zaostává za špičkami Evropy. Leckomu bleskne hlavou hříšná myšlenka: kdyby „diverzant“ přišel na kliniku pro injekci po hadím uštknutí, ať lékař řekne, že takový dryák mu přece do těla nepíchne. Ale stát s tím nenadělá nic. Opakuje-li, že očkování je a zůstane dobrovolné, nemůže se divit, že lidé se chovají podle toho. K dobrovolnosti patří i to, že lidé mají na problém různé názory. Či to, že názory na očkování lze šířit pomocí letáků. I kdyby to Mirek Dušín považoval za nečestné a nesportovní.

LN, 31.7.2021Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.