1.8.2021 | Svátek má Oskar


GLOSA: Jak vypudit nutrie

18.6.2021

Když instinkty ustupují byrokracii a dotacím

Ze vztahu člověka a zvířat se vytrácejí přirozené instinkty. Tak vznikají protichůdné situace. Na jedné straně bují průmyslové velkochovy zvířat. Na druhé straně romantizující přístupy s hesly typu „svoboda zvířatům“ či „návrat divočiny“. Ale co když se jeden druh přemnoží a působí škody jiným? Příkladem je nutrie, druh nepůvodní, invazivní, nemající tu přirozené nepřátele, tudíž se množící bez zábran. Výsledkem jsou škody na březích vodních toků, v nichž si nutrie hloubí nory, i přenos parazitů. Co s tím?

Můžeme se ptát, jak by lidé reagovali před sto lety. Tehdy ještě nebyl plně rozvinut sociální stát. Lidé nebyli saturováni ani příjmově, ani zdravotně, ani ve výživě. Dost možná by přemnožené nutrie sami chytali a jedli. Vždyť nutrie se přece až tak moc neliší od králíka. Odpovídalo by to i ještě silnému instinktu, že hlavní je se nasytit a přežít.

Dnes tyto instinkty už vyvanuly. Spatříte-li nutrii, tak nejspíše v osídlené oblasti a v situaci, kdy ji lidé krmí. No nekupte to, jste-li nutrií, nemnožte se a nevyhrabávejte si další nory. Kdyby dnes někdo chtěl v centru Prahy nutrii chytit, aby si ji dal k večeři, dost možná by se stal hromosvodem nadávek kolemjdoucích. Pryč jsou časy známé z vyprávění prarodičů. Třeba že za války byly pražské parky vyžnuté, neboť lidé chovali králíky na balkonech a každý den jim srpem sekali trávu.

Tyto zvyky se vytratily podobně jako četné holiny bez lesů a křoví. Takové, jaké spatříte na starých fotografiích v Atelieru Seidl v Českém Krumlově či v muzeu ve Svatém Janu pod Skalou. Pocházejí z dob, kdy venkované běžně chovali kozy či ovce, jež ty plochy vypásaly a nedopustily šíření lesů a křovin. Kdežto dnes musí kavylové stepi v Českém středohoří vypásat dotovaná stáda ovcí. Stát už se nemůže spoléhat na přirozené instinkty lidí. Spoléhá se na instinkty byrokratické (zákaz krmení nutrií v Pardubicích, Českém Dubu či Kuřimi) a dotační. Dovedete si představit úředníka, který by lidem řekl, tak ty nutrie pochytejte a snězte?

LN, 16.6.2021LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.