26.9.2023 | Svátek má Andrea


GLOSA: Eutanázie transsexuála

27.12.2013

Léta se u nás diskutuje o eutanázii. A za ta léta se celkem nic nezměnilo v tom, že společnost je rozdělena na dva tábory. Většina je pro a přála by si, aby byla uzákoněna i u nás.

O eutanázii jsem často psal. Uváděl jsem argumenty, proč bychom měli eutanázii odmítnout, ale jedna z nedávných událostí mě přivedla k názoru, že je potřeba zdůraznit ještě argumenty jiné. Smrt Nathana Verhelsta je toho důkazem (požádal o eutanázii, protože trpěl v důsledku zákroku změny pohlaví), stejně tak jako pokusy rozšířit možnosti eutanázie i na ty případy, kdy osoba, o kterou se jedná, nemůže poskytnout informovaný souhlas.

Tímto argumentem je tzv. "kluzký svah". V diskusích kolem eutanázie jsem jej považoval za ten slabší argument, vždyť diskutující nepřestávali tvrdit: "My bychom si to už ošéfovali, eutanázie by byla prováděná jen v těch opravdu extrémních případech. Něco jako kluzký svah nepřipadá v úvahu, to je strašení událostmi, které se nemohou stát. A taky fašismem, kdepak, to už je dávno pryč." A tak podobně.

To jsou argumenty těch, kteří si myslí, že pokud dojde k uzákonění eutanázie, budeme mít všechno pod kontrolou a nedojde k jejímu zneužití nebo k rozšiřování "legálních" indikací.

Ale sama praxe nakonec ukazuje, jak to ve skutečnosti chodí. Jakkoli můžeme mít pochopení pro rozhodnutí nešťastného transsexuála, každý z nás vidí, že jde o případ postupného rozšiřování hranic a přípustných možností, že zde nejde o případ somatického utrpení, které již nelze analgeticky ovlivnit, ale že jde o stav navozený samotnými lékaři a kumulací vedlejších účinků "indikované" terapie. Všech těch, kteří většinově horují pro eutanázii a dovolávají se práva na autonomní rozhodnutí, bych se chtěl zeptat: Opravdu si myslíte, že vaše případné ano pramení jen z vašeho svobodného rozhodnutí a nikdy ne ze špatné péče? Opravdu si myslíte, že legalizace eutanázie nepovede k rozšiřování spektra jejích možností, a to i do okamžiku, kdy vaše "autonomní rozhodnutí" nebude respektováno? Pokud si skutečně něco takového myslíte i přesto, že máte před očima důkazy o opaku, jste přinejmenším optimisté (…a "optimismus je opium lidstva"), ale já bych si nepřál, aby lidé s takovým názorem mohli rozhodovat o tak vážných věcech, které se budou nakonec týkat i jiných lidí.