18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: Eutanázie transsexuála

Léta se u nás diskutuje o eutanázii. A za ta léta se celkem nic nezměnilo v tom, že společnost je rozdělena na dva tábory. Většina je pro a přála by si, aby byla uzákoněna i u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 28.12.2013 20:35

Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami

Problémom eutanázie nie ani tak to, čo umožňuje v súčasnosti, ale aká bude v budúcnosti. Už pri jej začiatkoch upozorňovali mnohí, že pôsobnosť eutanázie sa bude ďalej rozširovať. Kde sa to skončí?

Prešlo pár rokov, a "pokrok" v eutanázii možno vidieť už v Belgicku. Už to nie sú len starí a súčasne nevyliečiteľne chorí pacienti. Už sú to aj starí pacienti alebo mladí nevyliečiteľné chorí, dokonca rodičia môžu súhlasiť s eutanáziou svojich detí.

A už to nie sú len ťažké telesné choroby. Legálnym dôvodom na eutanáziu môžu byť aj duševné choroby či ťažké depresie. Kde sa to zastaví?

Desím sa stavu, kedy študent nezmaturuje či pohorí na štátniciach, bude mať z toho depku a "humánne" a pod dozorom lekárov ukončí svoj život. Alebo že to isté urobí muž či žena, s ktorým sa rozíde partner, zamestnanec, čo stratí prácu, vodič, čo spôsobí ťažkú dopravnú nehodu. Alebo na eutanáziu bude mať nárok každý telesne postihnutý človek odkázaný na invalidný vozík alebo barle. Obávam sa, že psychiater bude o pár rokov musieť svojich pacientov poučiť, že svoje trápenie môžu ukončiť "humánnym" spôsobom - podobne ako v súčasnom Anglicku musí lekár tehotnú ženu poučiť o zdravotných rizikách tehotenstva a o tom, že tehotenský "problém" môže riešiť aj potratom. Mám strach, že o pár rokov prídu ekonómovia s geniálnou myšlienkou - príbuzným ťažko chorých a prestárlych ľudí budú vyplácať podiel na úsporách, ktoré vzniknú ich eutanáziou. "Máte chorých rodičov a staré auto? Zabite 2 muchy jednou ranou. Presvedčite rodičov, aby išli na eutanáziu!" Zdá sa vám to absurdné? Ľuďom sa len pred 20 rokmi zdalo absurdné, že by si homo páry niekedy mohli adoptovať deti. Za eutanáziu chorých pacientov v Nemecku vynášali súdy po 2.svetovej vojne rozsudky smrti? A dnes? Dnes je eutanázia symbolom "pokroku". Bude raz eutanázia liek na akýkoľvek problém?

S starovekej Sparte vyhadzovali nedonosené či postihnuté deti na smetisko za mestom ako biologický odpad. Obávam sa, že západná civilizácia má podobný smer.

Z. Kulhánková 28.12.2013 1:35

Co může být zneužito, zneužito bude

Zejména v zemích, kde se práva nedomůžou ani živí a zdraví.

J. Vintr 27.12.2013 21:54

Zákon, který umožní legalizaci euthanasie

povede časem zákonitě k tomu, že na staré a nemocné lidi bude vyvíjen nepřímý (a někdy i přímý) nátlak, aby tady už neotravovali ...

Z. Kulhánková 27.12.2013 22:54

Re: Zákon, který umožní legalizaci euthanasie

Taky si myslím. Žiju v zemi, kde je možno udělat "living will", tedy závěť zaživa, ve které člověk uvede svá přání, co se týče oživování a udržování při životě. Problém je v tom, že předem nelze přesně definovat, v jaké chvíli člověk bezmocný a neschopný komunikace bude ještě chtít žít a kdy už ne. O tom musí rozhodnout jiní, buď lékaři nebo rodina. Jak správně poznamenal kolega dole, lékaři se této šedé sféře vyhýbají, jak můžou.

M. Prokop 27.12.2013 21:27

Opravdu si myslím,

že do mého rozhodnutí by se žádný stát ani nadstát srát neměl.

Ten má svých kluzkých svahů až až.

D. Šimáček 27.12.2013 17:55

Ano je třeba zajistit

aby nebylo možné euthanasii zneužít v co možná nejvyšší míře. Ale nikdo nesmí nikomu upírat právo zemřít kdy chce!

Z. Kulhánková 27.12.2013 22:56

Re: Ano je třeba zajistit

Kdo ještě vládne svým tělem, může zemřít kdykoliv bez cizí pomoci. Problém je u lidí, kteří už tělem nevládnou a nejsou ani schopni dát najevo, co si přejí.

L. Kubeš 27.12.2013 17:12

Dojemná péče křesťanů

i o duše ateistů. Když se euthanazie nelíbí křesťanům, tak jí zakážou pro jistotu všem. Nevím, proč bych se měl řídit něčím, čemu sám nevěřím a v případě bezvýchodného onemocnění si "užíval" řadu měsíců neztišitelné bolesti, pomalé dušení a nebo jiné "příjemné" konce, u kterých se rozhodně nedá mluvit o důstojném odchodu ze života. A řeči o současné medicíně, že dokáže ztlumit jakékoli bolesti, jsou jenom zbožná přání.

V. Novák 27.12.2013 17:19

Copak o to - to asi dokáže.

Ovšem za cenu toho, že dotyčného utlumí do bezvědomí.

Nevidím důvod, proč by nemohl být utlumen o něco hlouběji - u terminálů některých druhů rakoviny ten rozdíl není velký.

V. Novák 27.12.2013 17:22

Mimochodem - křesťané vždy projevovali

dojemnou péči o duše heretiků (k nimž ateisté samozřejmě patří) - takový Torquemada nebo Kalvín...

P. Zapletal 27.12.2013 13:14

HA

a hlavně kdo ty přístroje zaplatí?

V. Novák 27.12.2013 17:23

Nebojte - tu injekci na jedno použití snad

naše medicína ještě snese...

P. Zapletal 27.12.2013 13:12

HA

smrt všem mimonům))

J. Sova 27.12.2013 10:56

Proč

by měli o eutanázii rozhodovat křesťané. Těch se přece vůbec netýká. Oni o ni žádat nebudou.

Nebo chtějí, abychom byli ochránění sami před sebou?

Děkuji pěkně, o mě se starat nemusíte.

A. Reček 27.12.2013 10:48

Eutanázie se dá snadno zneužít

Prosazují ji různí multikulturní pošuci a hlavně ti, kteří se bojí smrti. Smrt je pro něco něco, co chtějí vytěsnit z povědomí. Ale stejně i na ně bude ona čekat!

V. Němec 27.12.2013 8:06

trochu jinak

Já vidím smysl euthanázie jinde. Pokud jsem schopen dát informovaný souhlas, jsem ve většině případů schopen si koupit a "použít" krabičku prášků na spaní - spáchat sebevraždu.

Já bych si představoval takovou formu, abych dnes mohl podepsat souhlas s euthanázií pro případ, že se v důsledku demence změním ve slintající lidskou trosku s nevratně poškozeným mozkem.

Ś. Svobodová 27.12.2013 9:12

Re: trochu jinak

Tak to úplně není. Např. dost nemocných rakovinou do určité fáze doufá v zázrak uzdravení. A pak se jejich zdravotní stav změní během hodin natolik, že již nedojdou ani na wc. Nacpeme do nich morfin, že mohou těžko vůbec mluvit a v tomto stavu je udržujeme týdny i měsíce. Kde chcete najít tu hranici kdy přestat doufat a spolykat prášky?

V. Novák 27.12.2013 17:10

A o to snad jde, ne?

Podepsat informovaný souhlas s euthanázií v konkrétním případě, kdy už dotyčný nebude schopen o sobě rozhodovat sám. Ať už to způsobí "ten německej doktor" nebo naši lékaři a morfin.

Nevím jestli u nás, ale v mnoha zemích je možné, aby pacient předem odmítl resuscitaci - v tu chvíli, kdy by mu měla být poskytnuta, samozřejmě není schopen komunikovat. Tedy by šlo o rozšíření takového souhlasu/zákazu.

J. Kanioková 27.12.2013 19:05

Koupit ?????

kde žijete ?

I. Fencl 27.12.2013 7:53

Ondřej Neff napsal

Ondřej Neff napsal i krátkou povídku o tom, jak existuje šance sám sebe zahubit jen stiskem kniflíku. Poté, co vynález vejde lidstvu do rukou, co asi myslíte, že se stane? Stojí za to si tuto Neffovu povídku přečíst - a zamyslet se nad ní. S problémem e. a vůli ke smrti, která někdy, aspoň na chvíli potká každého, to souvisí.

Z. Kulhánková 27.12.2013 7:29

Euthanasie má mnoho podob

Od odpojení od přístrojů, případně jejich nepoužití, tedy pasivní formy, po aktivní smrtící injekci, tedy asistovanou sebevraždu. Soudím ale, že by se o ní mělo uvažovat pouze u lidí, kteří nejsou schopni svůj život ukončit sami.

Co se transsexuála týče, soudím, že když (už) neměl cojones na to, aby to skoncoval sám, měli se na něj vykašlat. Chtít po někom, aby to udělal za mě, a musel s tím dál žít, je sobecké a zbabělé.

V. Lacina 27.12.2013 20:28

Re: Euthanasie má mnoho podob

Pokud se jedná o případ, o kterém jsem četl, pak to nemělo cojones ještě... :) Každopádně mluvíme o bytosti, která minimálně dvakrát svěřila svůj život odborné lékařské komisi bez nějaké život ohrožující naléhavosti (jednou v případě samotné změny pohlaví, podruhé kvůli eutanázii). Což je na bednu už samo o sobě...

P. Boublíková 27.12.2013 5:58

V současné koaliční smlouvě

je zapracován výslovný zákaz legalizace euthanasie. Takže pokud lidovci z budoucí vládní sestavy nevypadnou (nepochybně je to jejich dílo), minimálně 4 roky budou jakékoliv debaty o legalizaci euthanasie plané. Přestože, jak správně píšete, většina společnosti je pro legalizaci.

Co se týče důvodů proč, chce někdo ukončit svůj život: po tom je vám, milý autore, velké kulové. Na důvodech vám opravdu záležet nemusí, ba ani nesmí, to opravdu není ani trochu vaše starost. Jestli někomu udělali ze života peklo lékaři nebo jakokoliv jiné okolnosti je úplně vedlejší. Myslím si, že důvody nemá vůbec co kdo posuzovat - že jsou výsostným soukromím jednotlivce.

Na druhé straně pochopitelně nikdo nesmí nikoho nutit, aby usmrcoval lidi. Akt euthanasie musí být z obou stran dobrovolný. Euthanasie samozřejmě nesmí být nařízena. Jediné, nad čím bych cob legislativec váhala, je věková hranice u umírajících dětí - do jakého věku (nebo za jakých okolností vůbec) mohou místo dítěte o euthanasii požádat rodiče.

T. Vodvářka 27.12.2013 9:09

Re: Při vší úctě paní Boublíková

jste asi úplně přesně nepostřehla, o čem píše dnes pan Lajkep. Pokud by měla být euthanasie legalizována, musí mít nějaká pravidla /pevně věřím, že tento argument chápete jako podmínku sine qua non/. Už to, že stanovit nějaká pravidla u tak choulostivé věci v prostředí našeho parlamentu či vlády, kde sedí primitivové /Rusnokův projev offline/, je věcí více než děsivou.

Pak samozřejmě existuje onen kluzký svah, meritum článku pana Lajkepa, kdy by ono rozhodnutí bylo posuzováno časem stále mírněji, s častými výjimkami až byste možná jako adeptka tohoto typu smrti ztratila jakýkoliv vliv na pravidla udržení vlastní autonomie rozhodování.

O tom je dnešní článek

P. Boublíková 27.12.2013 10:38

Re: Při vší úctě paní Boublíková

"Euthanasie nesmí být nařízena" - toto pravidlo by snad stačilo.

T. Vodvářka 27.12.2013 11:12

Re: Při vší úctě paní Boublíková

věřte mi, že by nestačilo. V zemích, které euthanasii provádějí /zajímavé je, že jsou většinou protestantského vyznání/ mají obrovský problém s "dobrovolnou" /tedy nenařízenou/ euthanasií, neboť se zjišťuje, že ona pravidla nejsou striktně dodržována. Pak stačí jen malý krok oné šedé zóně, kluzkému svahu atd., kde už bude vše jinak.

V obecné rovině je tento prostor malý k tak velkému tématu. Pěkné svátky Vám přeji.

P. Boublíková 27.12.2013 11:20

Re: Při vší úctě paní Boublíková

Jste si jist, že šedá zóna euthanasie neexistuje již dnes?

T. Vodvářka 27.12.2013 11:39

Re: Při vší úctě paní Boublíková

jsem si jist, že u nás neexistuje aktivní euthanasie /jde o závažný trestný čin na úrovni vraždy/. Co existuje, je paliativní péče /dříve pasivní euthanasie/, která ja naopak žádoucí v případech, kdy prodlužování lidského života za každou cenu nemá smysl.

Rozlišení obou je u zkušeného lékaře jednoznačné a nezpochybnitelné.

V. Novák 27.12.2013 17:15

Paliativní péče není pasivní euthanasie,

ale přímo její popření. Pasivní euthanasie je třeba neprovedení resuscitace u pacientů v terminálním stádiu rakoviny.

Paliativní péče je to, o čem píše výše pí. Svobodová - narvat pacienta tišícími drogami tak, aby necítil bolest (snad) - ale taky nebyl schopen normálního uvažování.

T. Vodvářka 27.12.2013 17:24

Re: Paliativní péče není pasivní euthanasie,

termín pasívní euthanasie se již nepoužívá.

Paliativní péče /z lat termínu "palium" plášť/, má nemocného ve stavu, kdy je již jeho stav natolik nezvratný, ušetřit dalších léčebných zákroků, které by možná měly za následek přežití o pár dnů déle avšak za cenu nezměrného utrpení. Mohu Vás ubezpečit, že lze nalézt natolik solidní tišící medikaci, která nutně neznamená možnost normálního uvažování.

Je zajímavé, že největšími odpůrci euthanasie jsou lékaři, zatímco laici jsou spíše její příznivci. Bude to nejspíše tím, že ti první mají dostatek zkušeností, aby si nezačínali hrát s něčím, co se jim může vymknout z ruky.