27.2.2021 | Svátek má Alexandr


FEJETON: Úředník je základ státu

25.1.2021

A je to tak dobře. Proto jsem udiven, že se společnost pozastavuje nad prostým faktem, že v polovině ledna byl proočkován Státní zdravotní ústav (ředitel Březovský resignoval), nyní je v podobné situaci i ředitel největší zdravotní pojišťovny ing. Kabátek.

Vakcíny proti covid-19 je zatím poskrovnu, navíc očkování provází poměrně typický český chaos (vzdor faktu, že se bude očkovat, který byl jasný už v létě 2020). I přesto, že očkování řídí jeden z nejlepších krizových manažerů našich moderních dějin – shodou okolností i premiér – Ing. Andrej Babiš), se zdá, že společnost je současnou praxí vakcinace poněkud rozladěna.

I když je ze statistik jasné, že covid kosí hlavně naše starší spoluobčany a ti méně letití mají daleko větší šanci na přežití, zdá se, že nejlepší krizový manažer moderní doby nepočítal s typickou českou vlastností, která se dá popsat příslovím, že „co je doma, to se počítá“. Takže přes všechny ukazatele, které poukazují na vyšší stupeň nebezpečí nákazy u seniorů a lékařského personálu, jenž pracuje v pověstné první linii fronty, neuhlídal prostý fakt, že existuje zvláštní sorta, jež považuje sebe sama za cosi výjimečného, co musí dostat přednost přede všemi.

Na Státním zdravotním ústavu se vedle několika lékařů (kteří přicházejí do kontaktu s nemocnými mnohem méně častěji, než kupříkladu jejich kolega praktický lékař) nechalo naočkovat úřednictvo zmíněné instituce, které sama sebe považuje nejspíše za zcela nepostradatelné pro chod našeho státu. Podobně státotvorně se nyní zachoval i ředitel VZP Ing. Kabátek, nedávno i ředitel nemocnice v Českém Krumlově, který vakcínu „vyšetřil“ i pro své příbuzné a známé. Jsou i další, ale seznam by byl dlouhý.

Zdálo by se, že se nám zde, slovy paní Holubové, „rozmohl jeden nešvar“. Jde o jisté slovíčko, které používá i mladá Šebková, jde však o přenesený význam postoje úřednictva směrem k občanům, kteří nemají onu zázračnou možnost být u lizu a schrastit ony malé lahvičky. Co je zmíněným úředníkům do obyvatel domovů pro seniory, co je jim do lékařů v terénní praxi, kteří v podstatě riskují při své práci dnes a denně přinejmenším zdraví, v případě nemoci pak uzavření ordinace a výpadek činnosti, která se dále odráží v nedostupnosti lékařské péče a možnosti oddálení diagnosy vážné nemoci u pacientů.

Občané musí přeci pochopit, kdo je v tomto státě tím nejdůležitějším činitelem. Proto je nezodpovědné, když pan ředitel SZÚ Březovský odstoupil ze své funkce, stejně jako zmíněný ředitel nemocnice. Správný je postoj Ing. Kabátka z VZP, který na svém kroku nechat se naočkovat nevidí absolutně nic špatného a nikdy neodstoupí, pamatujte si to, nikdy.

Úředník je přeci základ státu.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.