20.9.2021 | Svátek má Oleg


FEJETON: Od čtyřiceti výš

18.5.2021

Opět se posouvají kritéria pro očkování proti covidu. Rámě mohou obnažit lidé od čtyřiceti nahoru. Je to skoro milion lidí navíc a celkem má na jehlu nárok polovina obyvatelstva. Vakcíny stále není dost, ale ono asi jak kde. Už mockrát v minulosti se prokázalo, jak úzká je hranice mezi nedostatkem a přebytkem. Pamatuju doby, kdy můj ocelově cílevědomý soused spal ve škarpě před krámem, aby dosáhl na mladoboleslavského favorita, a taky byla doba, kdy se auta štosovala na letišti, protože pro ně nebyli zákazníci. S tou vakcínou to bude taky tak. Před pár měsíci riskoval nepříjemnosti každý, kdo předbíhal, a nejeden prominent skutečně svou dávku pfizeru profesně odskákal. Kdyby počkal, mohl se dočkat doby, kdy ho budou prosit očkovaní prominenti z reklamních plakátů, aby pro blaho své a blaho svých bližních nabídl rámě ke vpichu.

Jiná ovšem věc je, že kdo se nechal očkovat, třebas za cenu předbíhání, si ušetřil přinejmenším polízanici, neřkuli vážné onemocnění. Na smrt raději ani nepomyslit, ale co naplat, bylo jich třicet tisíc.

Blíží se přinejmenším dostatek s výhledem na nadbytek. V rádiu povídali o velké fabrice, která nabízí svým čerstvě očkovaným zaměstnancům placené volno, při první i druhé dávce. Třeba se dočkáme i pizzy nebo kafe jako bonusu k vakcíně, jak to chodí v Izraeli. A samozřejmě covidpas.

S ním si ještě užijeme hodně rozruchu, Svým způsobem už existuje. Taky ode dneška se otevírají zahrádky, tedy venkovní prostory restaurací. Podmínek ke vstupu je několik, patří mezi ně i potvrzení o očkování. To je dostupné na internetu, takže, čistě teoreticky, před vstupem do zahrádky se spojím s příslušným serverem a netrvá to ani minutu dostat certifikát ozdobený státním znakem a hlavně nezfalšovatelným QR kódem. Ten ukážu… komu?

Snad někoho napadlo, že by se host prokazoval číšníkovi. Zas tak moc absurdní to není, byly země, kde personál pomáhal při trasování a sbíral osobní údaje. U nás to nepřichází v úvahu, byl by oheň snad na všech střechách, co jich v zemi je. Takže to budou kontrolovat příslušní orgánové. Můžeme se těšit na groteskní scény, až se orgánové vstoupí do zahrádky a osloví hosty u prvního stolu a nastane vlna paniky, pane vrchní, platit, tak bude volat každý druhý a hosté budou prchat. Ti očkovaní spolu s prodělanci budou ale dál sedět u svých stolků a prchající jim budou cestou plivat do polévky, jelikož i to patří k naší nátuře. Podniky možná budou najímat stráž. První autoklub vznikl v Anglii za dob praporkového zákona, najímal zvědy, kteří varovali automobilisty před kontrolory. Užijeme si. Nebo spíš neužijeme, u nás to vezmeme nějak na levačku, a pokud se nevrátí nějaká indická nebo bůhvíjaká vlna, přejdeme zvolna do normálu.

V letadle ale ne. Tam bude vojna jako řemen, na to můžete vzít jed.

LN, 17.5.2021

Neff.cz Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.