Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ELON MUSK: Muž, který si koupil bojiště

diskuse (40)
Do politiky zasáhlo Muska i jeho kosmické podnikání. Zde stačí jen stručné připomenutí faktů obecně známých. Když Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, Musk zpřístupnil napadené oběti svůj systém satelitů Starlink.

Před rokem se završil složitý obchodní rituál a sociální síť Twitter se stala majetkem Američana Elona Muska, s drobnými výpadky nejbohatšího člověka na světě. O jeho prvenství v tomto ohledu je možno diskutovat a záleží na výši burzovních kurzů. I kdyby ale propadl o jednu nebo deset příček, zůstal by v popředí světového zájmu. V těchto dnech se na něho soustřeďuje pozornost ještě víc než jindy. Jaký postoj zaujme k tomu, co se nyní děje na prostoru o rozměru pětačtyřicet kilometrů krát pět na břehu Středozemního moře?

Dokud se zabýval finančnictvím – stál u zrodu platebního systému PayPal, vědělo se o něm, že patří k těm, kdo ví, kudy běží zajíc. Některé jeho aktivity, jako kosmická společnost SpaceX a automobilka Tesla, vzbudily v mnoha lidech nadšení. Ocitl se v pozici technologického „hrotu oštěpu‟ a nechodilo se daleko k poetickým analogiím k „vernovským hrdinům‟. Spíš by ale sedělo přirovnání k Thomasu Alva Edisonovi nebo Henry Fordovi, dalším jeho krajanům, kteří posunuli atlantickou civilizaci o patro výš. Na rozdíl od Edisona ale Musk (ani Ford) nic nevynalezl. Svou osobností, velmi komplikovanou, jak svědčí jeho životopisec Walter Isaacson, dokázal uvést do chodu procesy v oboru kosmonautiky, automobilového průmyslu, ale také medicíny. Do vesmíru sice neotevřel dveře, ale aspoň tam vystavěl žebřík, který cestu na oběžnou dráhu usnadnil. Pokud jde o elektromobilu, stále je možné, že jde o slepou uličku, nicméně Muskova Tesla ji učinila do značné míry sjízdnou.

Pak přišlo rozhodnutí koupit Twitter a to Muska postavilo do pozice, ve které stojí dnes.

Musk a politika
Do politiky zasáhlo Muska i jeho kosmické podnikání. Zde stačí jen stručné připomenutí faktů obecně známých. Když Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, Musk zpřístupnil napadené oběti svůj systém satelitů Starlink. Později však ne zcela pochopitelnou indiskrecí skrze Isaacsonova životopisu vešlo ve známost, že odmítl systém rozšířit i nad oblast Krymu v obavě, že by to přispělo k nekontrolované eskalaci konfliktu. Následovala debata o tom, jak je možné, že jedinec, mimo státní strukturu, může tak zásadně ovlivňovat doslova světové dění.

Debata to věru nebyla vycucaná z palce. Dosud trvá a konce nevidět, protože řešení nemá. Ukázalo se, že soukromá iniciativa, zde dokonce soustředěná do rukou jedince z masa a krve, převzala iniciativu a získala nad státem převahu v technologické oblasti strategického významu, jakým je kosmické průmysl a komunikace. Vše by bylo v naprosto jiném gardu, kdyby Starlink byl v gesci NASA a byl pod kontrolou americké vlády. Bohužel NASA ztratila iniciativu v měsíčních pustinách označkovaných šlápotami posledních astronautů a převzal ji Musk. Budou i další odvětví, kde jednotlivci nebo skupiny převezmou štafetu vývoje? Hitem letoška je umělá inteligence. Těžko si nevzpomenout na jinou Muskovu iniciativu, na jeho Neuralink, na zařízení, jež má ovlivňovat činnost mozku. Testy se provádějí na prasatech a opicích a bezprostředním cílem je pomoc hendikepovaným lidem. Jaký je „zaprostřední‟ cíl? To nikdo neví. Jisté je, že je Neuralink Muskův projekt.

Bojiště X
Po uši do politiky Musk zapadl akvizicí Twitteru. Přejmenoval ho na X (v jeho impériu se musí všechno jmenoval iks, včetně jeho dětí) a vyhlásil absolutní svobodu slova. Vliv sociálních sítí a Twitteru-X je diskutabilní, nicméně nelze ho popřít. Daří se v nich „silným názorům‟ a ty pak jsou přebírány a významově zesilovány skomírajícími tradičními médii. Silné názory teď buší do „sítě X‟ ze všech stran. Evropská unie vytáhla do boje regulačním opatřením Digital Services Act. Míří jím i na Twitter-X a snaží se ho přimět k zásahům proti falešným zprávám, antedatovaným podvrhům a „deep fake‟. Jak ale hodnotit dokumentární videa a fotografie zachycující Hamásem podřezaná miminka a těla upálených lidí? Server iDnes je chápe jako propagační akci, něco jako když Alzák ječí o masakru cen. Co s tím na sociálních sítích, co s tím udělá majitel jedné z nejvýznamnějších, tedy Elon Musk?

Už nějakou dobu se mluví o kulturních válkách a celkem přirozeně se sociální sítě braly jako jejich bojiště. Všimněte si ale, že se ona válka zostřuje den ode dne. Greta Thunberg už se nestará o počasí za třicet let, zasazuje se za Gazu. Heslo „Židi do plynu‟ už není trestné, pokud držíte v ruce palestinskou vlajku. Heslo „Palestina od řeky k moři‟ je v pořádku, třebaže znamená holocaust, vyhlazení lidí, co žijí mezi řekou Jordánem a Středozemním mořem. To vše se teď promítá i do sociálních sítí. Elon Musk se dříve či později nevyhne stanovisku. Jako každý z nás.

Walteru Isaacsonovi by to Musk možná prozradil. Ale nedivil bych se, kdyby si teď říkal: že já se nedržel prachů, kosmu, aut a lidského mozku a že já se namontoval do sociálních sítí.

Psáno pro Lidové noviny, 21.10.23

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz