20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ELON MUSK: Muž, který si koupil bojiště

Do politiky zasáhlo Muska i jeho kosmické podnikání. Zde stačí jen stručné připomenutí faktů obecně známých. Když Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, Musk zpřístupnil napadené oběti svůj systém satelitů Starlink.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 26.10.2023 17:39

Proč chce Jourová a spol tu síť X cenzurovat ?

Vadí jí. že dezinformacim EK a spol málo lidí věří ? V čem je problém ? V Jourové.

P. Skřivan 26.10.2023 21:14

Problém je v tom, že experti z KGB umí pracovat s jelity, jako vy a vy pak máte dojem, že pravda je dezinformace a naopak. Obvykle kvůli tomu, že dezinformace vypadá zajímavější. Tak je vymyšlená. To je důvod, proč je třeba lži, navíc šířené ze zahraničí, blokovat nebo proti nim bojovat jinak. Pokud by to někdo šířil tady, odpovídal by za obsah. Oni to ale šíří z ciziny na síti provozované někým z druhého konce světa. Takže je ani nelze chytit a zavřít. Rusko je nevydá. To je asi jako když pomatenec Fico prohlásí, že EU je jako ruská okupace a odpověď z Brusele je, ať tedy vystoupí. No asi tak. Zapomínáte, že EU si děláte taky vy: nebo vy europoslance nevolíte ?

S. Komik 26.10.2023 23:12

Samozřejmě, už od dob mého mládí víme, že dezinformace šíří západní štvavé vysílačky... Je to pořád totéž, mění se jen znaménka a trochu i terminologie - ztros

kotance a samozvance nahradili dezoláti.

P. Skřivan 26.10.2023 17:12

Autor si plete právo s politikou. Provozovatel webu odpovídá za to, co publikuje. To se tu řeší už dávno a je to celkem jasné. Pokud sloužím jako nástroj na šíření lži, pomluvy, apod., nemohu se vyhnout odpovědnosti, když ten web provozuji a umožnil jsem to tam někomu nahrát. Proto se tu diskuse cenzuruje do míry nezbytně nutné. To není legrace, ale nutnost.

Takže dříve nebo později to dopadne na každý web, čili i na sociální síť, která je jen jedna z mnoha stránek na síti. Proč by nějaká síť X měla mít výjimku ?

V. Církva 26.10.2023 17:55

Provozovatel webu má povinnost zrušit články po nařízení soudu, možná i policie (ale potom s právem od olat to soudně).

Další věc je že svoboda slova by měla být dostatečná a trestat jen skutečnou šikanu či výzvy ke genocidě, zabíjení a podobně. Provozovatel webu by neměl být za takové rest é činny zodpovědný, ani výrobce papíru není.

Přesto má snad stát právo nějak regulovat činnost osob i právnických a tak cenzuru provozovatelům webu přikázat.

Pokud jde ale o vážné zasahování do svobody slova měl by soud rozhodnout!!!! Pokud dnešní cenzuru soudy třeba v Německu podporují, je chyba v soudech nebo zákonech.

P. Skřivan 26.10.2023 20:09

Svoboda slova nezahrnuje zveřejňování nepravdivé informace, chráněné informace např. osobními údaji, utajovanými skutečnostmi. Svoboda slova se týká názoru. Ne lhaní.

Svoboda slova také není o svobodě šířit názory na útisk té či oné skupiny obyvatel.

Nevím na základě čeho jste přišel na to, že na cizím webu se nachází jakýsi volný veřejný prostor. Web je prostor vždy privátní, takže provozovatel si může cenzurovat co chce a jak chce. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete si udělat svůj web. Co bych viděl jako problém, je podivná identita a podmínky nic.cz. To je veřejný prostor a měl by být spravován úředně.

J. Požárová 26.10.2023 14:16

Musk není bez chyby.Ale co se politiky týká,tak škodí méně než Soroš.

P. Nešvara 26.10.2023 13:06

Nechápu, kde se bere přesvědčení, že politik, jehož jedinou kvalifikací je to, že dokázal obloudit hodně voličů, má větší právo ovlivňovat světové dění, než člověk, který vlastní pílí a inteligencí vybudoval impérium.

P. Pospisil 26.10.2023 14:04

Bych jenom podotkl, že část toho impéria vybudoval díky tomu, že dokázal obloudit hodně investorů.

J. Černý 26.10.2023 17:37

Proč to nedokázal třeba Biden?;-D

P. Pospisil 26.10.2023 18:20

Protože v tom není tak dobrej jak Musk?

P. Diviš 26.10.2023 10:17

Jen poznámka, ani Edison toho moc nevynalezl. Byl spíš organizátor, než vynálezce. I organizátoři jsou potřební.

R. Langer 26.10.2023 11:52

Ale ta žárovka se mu povedla. A myslím i ten fonograf. ;-)

P. Pospisil 26.10.2023 14:14

Mám za to, že žárovku nevynalezl. Přesnější výraz by byl "zpopularizoval".

Co se fonografu týká, i ten vycházel z dříve objevených principů a vzhledem k tomu, že poměrně brzy skončil coby slepá větev vývoje, je na místě oslavovat spíš Berlinera za gramofon.

P. Hák 26.10.2023 19:43

Edison především dostal elektřinu z laboratoří do domácností. Vyvinul tak nenápadné, ale svrchovatě potřebné věci, jako je tavná pojistka.

Žárovku nevynalezl, ale učinil ji použitelnou v praxi (vakuovaná baňka, vhodné vlákno a patice s Edisonovým závitem).

Totéž mimochodem udělal James Watt s parním strojem. Vylepšil Newcomenův parní stroj tak, že se mohl dostat do výroby.

P. Sura 29.10.2023 10:36

Jestli Edison nakonec nemůže za to, že se elektřina nedá skladovat ....?

M. Pivoda 26.10.2023 9:54

Viditelným znakem kapitalismu je žebrání o almužnu. Takže když zakladatel užitečné Wikipedie (Jimi Walles) přišel k Elonovi Muskovi "žebrat" o financování provozu Wikipedie, Elon Musk se rozčílil a ve svém lidsky pochopitelném afektu Wallesovi sdělil, že mu věnuje miliardu (nikoliv nějaké drobné miliony), pokud Wikipedii přejmenuje na Dickipedii.

Vysvětlivky

- Wikipedie vždy (z pochopitelných důvodů) neobsahuje přesné údaje.

- Dick je sice mužské jméno, ale také lidovou řečí označovaný mužský pohlavní orgán (zkuste zadat ten výraz do Google Translate).

Z. Lapil 26.10.2023 13:58

Kapitalismus je trh, v praxi výměna něčeho za peníze. Wikipedie je zadarmo, tudíž nemá smysl uvažovat o ní jako o součásti trhu.

M. Pivoda 26.10.2023 17:02

Wikipedie je zdarma pro uživatele. Ale údržbu a aktualizaci Wikipedie musí někdo platit. Tu nedělají dobrovolní přispívatelé obsahu Wikipedie. Když údržbu neplatí uživatelé Wikipedie, musí dávat někdo finanční granty.

Nikdo z dobrovolných tvůrců obsahu Wikipedie si neopováží ve Wikipedii mylně napsat to, co lze fyzikálně ověřit: například za jakých podmínek a kde voda se uvede do stavu varu. (Že Země není plochá, není už ale tak snadné ověřit pro většinu uživatelů.)

Nicméně opravdu kruté a úporné přepisovací boje (i s pomocí internetových robotů, botů) se tam vedou o politická témata. Například: kdo začal válku, kdo ji fakticky prohrál, komu náleží to, či ono teritorium, ... . Takže Wikipedii lze nadneseně považovat i za Dickipedii, protože nepřesnosti mohou rozčilovat.

Umělá inteligence, strojové učení, se strojově (tzn. bez ověření v realitě) totiž učí i ze všeho, co najde na internetu. Je to přece zdarma.

Z. Lapil 26.10.2023 17:40

Nejsme ve při: Wikipedii platí někdo jiný, než ji využívá, a majitel/provozovatel to buď zatáhne sám, nebo musí škemrat u sponzorů. Proto nemůže být řeč ani o trhu, ani o kapitalismu.

Dokonce: proto nepatří do cechu obchodníků, ale do cechu žebráků.

M. Pivoda 26.10.2023 17:57

Při své první návštěvě USA, v roce 1992, jsem si všimnul právě tamní pouliční žebroty.

Ale V USA jednají občané zpříma. Na rozdíl od geografického srdce Evropy, kde je třeba umět číst mezi řádky. Neplacení daní a křivá přísaha je tím největším zločinem v USA.

Z. Lapil 26.10.2023 18:10

Inu - jiný kraj, jiný mrav. Počítám, že USA jsou jak skrze rozlohu, tak skrze hodně různorodé obyvatele, výrazně různorodější, než u nás, ať už to u nás znamená cokoliv.

M. Pivoda 26.10.2023 9:26

Dle americké inovační firmy 3M, inovace je komercializovaná tvořivost (obvykle komercializace nějakého technologického vynález: viz například papírové lístky "post-it", které našly komerční aplikaci pro lepidlo, které se ale také odlepovalo).

Jenže komercializace vynálezu je také tvořivost! To je ale ekonomická inovace, či spíše byznys inovace. Neprodejných/nepraktických vynálezů je v historickém technologickém muzeu mnoho. Kuriozity.

Cituji zde pohotového politického komentátora, který je v ČR považován za významného českého sci-fi spisovatele: "... Na rozdíl od Edisona ale Musk (ani Ford) nic nevynalezl. ..."

Ha!

Upřesňuji:

Henry Ford si kdysi v USA všiml demontážní linky a analogicky ji přetvořil na montážní linku. Pro Forda inspirující demontážní linka byla zvířecí jatka (tedy nic poetického), zatímco jeho montážní linka byla hromadná výroba automobilů. Samozřejmě, nejlépe automobilů černé barvy.

Vynálezecké kuriozity: Napadá mně tzv. peniskop (analogie k periskopu), kterým si zavalitý muž prohlíží svůj penis pod svým nadměrně velkým břichem.

F. Navrátil 26.10.2023 8:56

Poněkud úsměvné. Pokud dnes někdo vulgárně, nenávistně a rasisticky chrlí nadávky jinak trestné správným směrem, je nepostižitelný. Na ty, kdo veřejně projeví názor odporující fialové vládě, si došlápnou Rakušanovy mlátičky, vyšetřovatelé, prokurátoři a soudy. Vyhazování lidí z práce za neschválení názory se stává běžnou praxí. Diplomat Drulák by mohl vyprávět.

P. Diviš 26.10.2023 10:15

Diplomat Drulák ať si své levičácké lži vykládá kde chce, ale ne v práci.

P. Brich 26.10.2023 12:47

Jistě máte své tvrzení vyfutrované důkazy:-)

F. Navrátil 26.10.2023 13:06

Pan Drulák pracoval ve ústavu mezinárodních vztahů. Takže podle vás se mají vědci a badatelé nejdříve informovat na fialovém ÚV, zda a jakým směrem mají bádat a nechat si schválit výsledky své vědecké práce. Svoboda vědecké práce je základem pokroku. Kam jste se to dopracoval láskou k bruselské ideologii?

V. Církva 26.10.2023 17:38

Tak pokud vím nedávno soud jeho výpověď prohlásil za neplatnou. Názorová pluralita v institucích jako Ústav mezinárodních vztahů by měla být. Nakolik se pan Drulák zapletl do ruské propagandy je otázka. Ono zase pak máme i spolupráci s cizí mocností....

Nicméně já bych zde byl asi na straně pana Druláka. Nakonec tak rozhodl i soud.

M. Valenta 26.10.2023 8:53

Musk změnil své chování od okamžiku, kdy začal nadbíhat republikánským voličů, aby konečně začali kupovat jeho auta. A NASA Astone? Webbův teleskop či nedávný dovoz hromady materiálu z komety, to se Vám zdá málo?

P. Pospisil 26.10.2023 9:22

Podle mne je nesmysl srovnávat Muska s NASA, to je nepochopení principu. NASA nevyvíjí ani nevyrábí, NASA outsourcuje. Např. ten Webbův teleskop: Samotný teleskop vyvinuli u Northrop Grumman, do kosmu ho vynesla Ariane z Francouzské Guyany, takže tam nefigurovala ani technologie NASA, dokonce ani kosmodrom NASA. Ti to jenom koordinovali (a předpokládám, že platili.)

Koneckonců to je způsob, jakým NASA funguje. Spolupracuje s různými partnery (SpaceX, Blue Origin, Northrop Grumman, Arianespace a další), od některých nakupuje služby na čistě komerční bázi, s některými má dlouhodobé smlouvy, kdy dotuje jejich výzkum.