Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VEŘEJNOPRÁVNÍ MÉDIA: Diváku, naval prachy a mlč

diskuse (119)
To by se líbilo každému: navalte prachy, majetek – a už mi do ničeho nemluvte, budu si svobodně dělat, co chci. Ach ne. Kdo platí, ten poroučí.

Měl jsem ve středu zajímavé povídání se slovenským hercem a někdejším ministrem kultury Milanem Kňažkem – živě pro zprávy na Prima CNN. Povídání to bylo kolem československých vztahů u příležitosti smírné návštěvy nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho.

Zatímco podle mne reprezentanti české vlády projevili nedostatkem respektu k mandátu Ficovy vlády zároveň opovržení vůči slovenským voličům, Kňažko prohlásil, že novou vládu nerespektuje, protože ona nedostala mandát k odvržení západních hodnot. Jestli mezi tyto hodnoty patří i respekt k výsledku voleb, to už jsme se nedověděli. Ostatně, záznam z onoho krátkého povídání může shlédnout každý.

Já se teď chci ale zmínit o tématu, ke kterému už jsem neměl šanci se vyjádřit. Kňažko dostal od moderátorky návodnou otázku, zda změny kolem institucionálního uspořádání Slovenské televize a Slovenského rozhlasu nechápe jako „orbanizaci“ a potlačování novinářských svobod. Na to pochopitelně Kňažko ochotně naskočil a obraty typu „svoboda veřejnoprávních médií“ použil hned několikrát.

Tohle gigantické nepochopení role tzv. veřejnoprávních médií jsme u nás v plné parádě zažili kolem „televizní krize“ před 24 lety, pro níž by se hodilo rčení „půda patří krtkům, protože na ní pracují“. Nikoli z titulu, že jsem se na tvorbě mediální legislativy u nás před více než 30 lety docela zásadně podílel, ale z pozic normálního zdravého rozumu musím zvolat, že slova o svobodě vyjádření do „veřejnoprávních“ médií vůbec nepatří.

Kdybych v onom televizním povídání ještě dostal slovo, musel bych říci jediné: Zaměstnanci těchto institucí žádnou novinářskou svobodu mít nemají a ani nesmějí mít, i když si ji nátlakovými formami přisvojují. Veřejnoprávní médium je instituce. Je to instituce zřízená státem k plnění uložených úkolů. Úkolů uložených zřizovacím zákonem a dalšími předpisy. K plnění těchto úkolů jí byl zákonem svěřen majetek, zákonem předěleny kmitočty, zákonem je zajišťováno financování z veřejných prostředků.

To by se líbilo každému: navalte prachy, majetek – a už mi do ničeho nemluvte, budu si svobodně dělat, co chci. Ach ne. Kdo platí, ten poroučí. V tomto případě je to celá veřejnost a stát. Jistě, tato média by neměla podléhat jen aktuální exekutivě, což je ale v různých zemích řešeno různě. V Británii šéfa BBC jmenovala vláda, to by u nás asi neprošlo. Někde jsou tato média napojena na rozpočet, někde jsou financována z výnosu speciální daně (jako u nás). Někde je „odpolštářování“ od vlády řešeno přenesením kontrolních mechanismů na parlament, tedy v přiměřených proporcích i na opozici (jako u nás), jinde se o tyto funkce dělí exekutiva s legislativou. Ale všude platí, že tato média mají plnit zadání, za jejich plnění jsou placena. Ne si dělat, co se jim zlíbí.

„Veřejnoprávní“ média mají pracovat profesionálně a pochopitelně nemají sloužit jen vládě. Mají sloužit celé veřejnosti v celém jejím zájmovém a názorovém spektru. Ale mají sloužit. Ne si „svobodně“ dělat novinařinu podle vlastních představ. To mohu kdekoli jinde, ale za svoje.

psáno pro denik.to

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), tedy daňově zvýhodněné spoření především na stáří, se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz