Neděle 16. března 2025, svátek má Elena, Herbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RADAR: O radaru mluvme přesně a věcně

diskuse (141)
Minulý týden bylo okolo možného amerického radaru rušno. V Praze byl generál Obering, šéf protiraketové agentury Ministerstva obrany USA, doprovázený řadou zbrojařských firem. A v Praze byl také, na pozvání Greenpeace, bývalý náměstek ministra obrany USA Philip Coyle, který se specializoval na testování zbraňových systémů včetně protiraketové obrany.

Generál Obering pokračoval v jednání i ve snaze podpořit dohodu a spolupráci při umístění radaru v ČR, včetně otevření příležitostí participovat na projektu pro české firmy, vědu i armádu.

Philip Coyle naopak současný protiraketový systém odmítl, a to jak pro jeho nedostatečnou výkonnost a výsledky, tak pokud jde o jeho neadekvátnost vzhledem k existujícím bezpečnostním rizikům. Poměrně masivní kritika současné americké administrativy logicky zasáhla i možné umístění radaru v ČR. V několika dnech Philip Coyle zvládl intenzivní přednáškovou kampaň od ministra zahraničí, přes poslance a vedení ČSSD, brdské starosty a občanské iniciativy, až po prezidentského kandidáta Švejnara, o médiích a tiskových konferencích nemluvě. Vše završila veřejná přednáška.

Návštěva Coyla rozproudila veřejnou debatu. V tom byla užitečná. A jak si povzdechl jeden z českých bezpečnostních expertů při obědě s generálem Oberingem, kdyby k nám Američané nejezdili, nevedla by se u nás strategická debata vůbec. Obering toto konstatování přešel s úsměvem, přítomní úředníci ministerstev obrany a zahraničí je snad zaznamenali.

Až potud bychom mohli považovat diskusi za užitečnou, kdyby nezačali někteří ze spoluaktérů Coyleovy návštěvy činit z jeho kritiky nepřiměřené závěry. Měl jsem možnost slyšet přednášku pana Coyleho a slyšet jeho odpovědi na otázky. Proto bych rád některé jeho výhrady k protiraketové obraně zmínil a ukvapené závěry korigoval.

1. I Philip Coyle je zastánce vývoje protiraketového systému. Explicitně a opakovaně podpořil další investice do vývoje a výzkumu protiraketové obrany, která prošla složitými peripetiemi již od ministra McNamary. Připomeňme, že nám výrazně pomohl výzkum projektu hvězdných válek prezidenta Reagana, který shodil hřebínek sovětským raketovým maršálům a otevřel Gorbačevovi politický prostor k ukončení studené války. Coyle především oponoval malou účinností stávajícího systému. Ovšem na otázku po tom, jakou alternativu by doporučil Japonsku, které protiraketový systém s Američany buduje, protože je již přelétla „cvičná“ korejská balistická střela, Coyle kvalifikovaně neodpověděl. A je to logické, protože zbraňové systémy se vyvíjejí podle vývoje hrozeb a nikoli na krásu „stoprocentní“ účinnosti. Systémy Patriot jistě nejsou stoprocentní, ale i svou nízkou počáteční účinností pomohly izraelské veřejnosti psychicky vzdorovat útokům iráckých raket Scud ve válce v roce 1991 a bylo důležité, že USA tento systém na obranu v Izraele tehdy nasadily, protože Izrael díky tomu nevstoupil do války a nerozbil křehkou protiiráckou koalici.

2. Ani Philip Coyle neznal konkrétní technické parametry radaru, který by případně v Brdech byl. Proto i jeho odpovědi na zdravotní závadnost radaru byly vyhýbavé. Pokud jde o roli radaru v systému, jeho pozorovací respektive naváděcí statut, Coyle odpovědi popletl. Potenciální úmysl Američanů nasadit protiraketovým střelám nukleární hlavici, explicitně odmítl.

3.Centrální je pochopitelně otázka rizik, kde se hodnocení aktivity Iránu rozchází i v samotných Spojených státech. Nicméně návrhy s Íránem jednat zněly od Coyleho poněkud naivně, protože Teherán jednání naprosto a systematicky odmítá, a to nejen s Američany, ale i s Evropany. Nadále nespolupracuje s MAAE – proto se stupňují sankce Rady bezpečnosti - a nepřestává ignorovat výzvy mezinárodního společenství ke spolupráci. Írán je vážným rizikem nejen podle Američanů, ale i podle nové francouzské administrativy, dalších zemí EU, Izraele a dalších.

4.Obdobně málo realistické bylo hodnocení ruských reakcí, kde Američané obecně a Coyle explicitně, podceňují rychlý rozpad demokracie, civilní kontroly armády a bezpečnostních služeb, i cílů nabízené spolupráce USA-Rusko. Rusko chce obnovit svůj bezpečnostní vliv na západ od svých hranic i ve střední Evropě. Snaha ruských maršálů zastrašovat středoevropské země bude gradovat před summitem NATO. Explicitní zaměření na Ukrajinu a pokus o oddělení Srbska i pomocí „nadhazovaného“ možného umístění ruské vojenské základny na Balkáně, jsou nepřehlédnutelné vážné a dlouhodobé změny ruské vojenské politiky. Dosavadní odmítání amerických nabídek se může změnit. I to je jedním z důvodů, proč je v našem zájmu co nejvíce systém protiraketové obrany přiblížit k NATO. Coyle samozřejmě nemohl reflektovat naše historické zkušenosti s Ruskem, které jsou pro nás i pro Poláky samostatným důvodem proč se zabývat vážně umístěním amerického vojenského zařízení u nás.

5.V analýze i diskusi rizik zcela chyběla reflexe narůstající hrozby pádu Pákistánu do islamistických rukou, včetně jeho jaderného a raketového arzenálu.

Celkově vzato musíme vnímat, že oba pánové, Coyle v minulosti a Obering v současnosti, jsou především vysokými úředníky, kteří nebudou rozhodovat. Rozhodnutí je v Kongresu a na vyšších úrovních vládní administrativy. Oficiální žádost vlády USA je nadále na stole a rozhodnutí bude na nás. Je proto důležité aby probíhala věcná debata, aby se zejména političtí aktéři procesu, ať již zastánci nebo oponenti, nenechali strhávat účelovými zkresleními a tendenčními informacemi. Mnohé z těchto pokusů poněkud oslabily význam sdělení pana Coyleho. Ani on ovšem neuvedl skutečně vážný argument, proč v systému protiraketové obrany neparticipovat a nepodílet se na jeho vývoji. Možná jen zvýraznil to, o čem se neveřejně debatuje již dnes, a to za jakých podmínek, kdy a s kým. Klíčové ale bude neudělat chybný úsudek a krok. Už jsme v celém procesu poměrně daleko.

Psáno pro autorův blog na Aktuálně.cz a vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor, sociolog, je zakladatel společnosti Ivan Gabal Analysis & Consulting

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Konzervativní noviny
15. 3. 2025

Demokratický svět jsme si svázali, ale na predátory to nemělo žádný dopad.

Jan Kovanic
15. 3. 2025

Psalo se mi to těžko, u takovýchto textů trpím jako Kassandra.

Hyena Neff
15. 3. 2025

Víkend byl tak jarní, že se před tím nedaly zavírat oči.

Karel Wágner
15. 3. 2025

Trump překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.

Aston Ondřej Neff
13. 3. 2025

Doba nazrává ke zlomové situaci, kdy bude nutné uvažovat o roli hajzlů.

Aston Ondřej Neff
14. 3. 2025

Rychlé ukončení bojů na Ukrajině se nedalo a nedá čekat.

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Alexander Tomský
13. 3. 2025

Pro Evropany je Trumpova politika zlá, přestože je v zájmu Ameriky.

Chechtavej tygr
15. 3. 2025

Letí v letadle Trump, Putin, Babiš a potulný vandrák.

Alžběta Marešová
16. 3. 2025

Martina Sáblíková plní medailovou bilanci českého rychlobruslení pravidelně od roku 2007, mezi muži...

Lidovky.cz, ČTK
16. 3. 2025

Zvláštní vyslanec Bílého domu Steven Witkoff očekává, že americký prezident Donald Trump by příští...

Veselin Vačkov
16. 3. 2025

Takto ostrou a k tomu veřejnou výměnu slov si polsko-americké vztahy nepamatují. Minulý víkend Elon...

ČTK, Lidovky.cz
16. 3. 2025

Lidé, kteří museli v sobotu večer kvůli nakloněnému jeřábu opustit své byty v brněnské městské...

Lidovky.cz, ČTK
16. 3. 2025

Papež František v nedělním děkovném poselství z římské nemocnice svým příznivcům vzkázal, že je...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz