15.1.2021 | Svátek má Alice


PRAHA: Hřib prý odvetu Číny nečeká

16.1.2020

Primátor Prahy Zdeněk Hřib podepsal „sesterskou“ smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu. Na ČT v Událostech vystoupil i primátor Tchaj-peje a prohlásil, že se zasazuje o přátelské vazby vždy a se všemi, tj. včetně pevninské Číny. Primátor Hřib pak prohlásil, že nečeká ze strany Číny žádné protiakce. Díky povýšení smlouvy s Tchaj-pejí na „sesterskou“, získá pražská zoologická zahrada šupinatého luskouna.

O Číně a Pekingu se Hřib vyjádřil i v německém listu Welt am Sonntag. Podle primátora je Čína nespolehlivý obchodní partner. Hřib v závěru zdůraznil, že nevyzývá k přerušení diplomatických ani obchodních vztahů s Čínou, protože by to bylo kontraproduktivní. „Přesto bych vám rád poradil dvakrát si rozmyslet, než s tak nespolehlivým a riskantním partnerem vlezete do postele,“ varoval Hřib.

Z výše uvedeného plyne několik docela zajímavých věcí. Primátor Hřib se evidentně zaměřil na „svou“ zahraniční politiku. Ta se nepodřizuje zájmům České republiky, ale tomu, co považuje za správné současné vedení Prahy. Není to tedy jenom záležitost pirátů, kteří na post primátora dodali svého zástupce. Je to i vizitka všech koaličních stran na pražském magistrátu včetně TOP 09 či KDU-ČSL.

Velmi úsměvné je i varování Hřiba před „lezením do postele s riskantním partnerem“. Tím totiž dává vztah mezi městy na úroveň sexu (raději ani nedomýšlím, zda v případě „sesterské smlouvy“ nejde o incest). Primátor tím evidentně mlží o „apolitické“ smlouvě a dosáhl vlastně jenom jednoho – vztah s čínskými městy zpolitizoval tak, jako dosud nikdo před ním, pominu-li někdejší komunistickou éru.

I když Hřib žádné důsledky z uzavření smlouvy s Tchaj-pejí neočekával, čínská strana reagovala tak, že významné finanční centrum Číny Šanghaj přerušilo oficiální styky s Prahou. Zatím není jasné, co pozastavení oficiálních styků bude pro Prahu znamenat. Šanghaj, která je nejlidnatějším čínským městem a Česko v něm má generální konzulát, oznámila, že Praha přestala být jejím sesterským městem.

Pochybuji, že Hřibova akce probíhá bez souhlasu předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. Ten se po svém znovuzvolení vyjádřil tak, že piráti budou chtít do příští české vlády. Zdá se, že si dělají zálusk na ministerstvo zahraničí. Vidím tuto stranu proto jako „rizikového“ partnera do české vlády a rozhodně bych nikomu nedoporučoval „lézt s piráty do vládní postele“.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.