7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


Diskuse k článku

PRAHA: Hřib prý odvetu Číny nečeká

Primátor Prahy Zdeněk Hřib podepsal „sesterskou“ smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu. Na ČT v Událostech vystoupil i primátor Tchaj-peje a prohlásil, že se zasazuje o přátelské vazby vždy a se všemi, tj. včetně pevninské Číny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 83, poslední: 20.1. 2020 23:16, přehled diskusí

M. Krčmář 16.1.2020 20:37

Jediné, co se může stát,je méně čínských investic a méně čínských turistů v Praze či Českém Krumlově. A to jsou pozitivní zprávy! Teda ne pro Tvrdíka a fanoušky Slávie.

J. Jurax 16.1.2020 19:31

Ano.

Piráti holt dělají svou pirátskou zahraniční politiku. A už z toho vytřískali luskouns šupinatého. No, neberte to!

Co na pirátské bačování ve stověžaté matičce říkají její obyvatelé? Určitě je sesterský vztah s Tchajpejí hřeje za mrazu, že ani topit nemusí, a na luskouna budou fronty! Rádi kvůli tomu oželí i dokončení dálničního okruhu kolem města.

V. Kain 16.1.2020 19:52

Koho by zajímala nějaká pražská prašivka? Vždyť je to nula s kterou se nikdo bavit nebude.A Čína má nějakého Hřiba naprosto v rektu.

M. Krčmář 16.1.2020 20:44

Asi myslíte vnější okruh,ten ovšem buduje ŘSD, spadající pod MD,jež řídí hnutí ANO a nikoli pirát Hřib.

P. Urban 16.1.2020 17:31

Budovat vztahy s Čínou a Tchai-wanem je vždy riskantní. Pan Hřib asi opravdu není v této věci moudřejší, než současný pan prezident. Ale proč by kvůli tomu neměli mít Piráti ministerstvo zahraničí?

J. Jurax 16.1.2020 19:33

A právě kvůli tomu by neměli mít Piráti nejen ministerstvo zahraničí.

A. Reček 16.1.2020 16:18

Vždy pro naši ekonomiku je výhodnější úzká spolupráce s Tchajwanem než s Pekingem. Koncem r.2017 činily u nás investice Tchajwanu 5,7 miliardy Kč, zatím co čínské jen 410 miliónů = 14x méně. Navíc Tchajwan je slušnou demokracií než totalitní diktatura jedné strany v Číně!!

S. Rádl 16.1.2020 13:29

Já jsem na rozdíl od většiny diskutujících v Číně dvakrát byl, navštívil tam řadu farmaceutických výrobních podniků a prestižní universitu. Čína je samozřejmě specifická, v žádném případě ale ten jejich systém nemá nic společného s komunismem jak jej známe my. Jisté je, že je to nejdynamičtěji se rozvíjející ekonomika. Také je jisté, že v současné době její rozvoj není dán vykrádáním intelektuálního vlastnictví ani nízkou cenou práce, ani není čistě na úkor životního prostředí. Staré provozy jsou samozřejmě ekologickou zátěží, moderní jsou ale stavěny na úrovni nesrovnatelně lepší než je evropský průměr. Jejich strategie v této oblasti není utápět miliardy v drobném zlepšování, ale stavět provozy nové, které ty neekologické postupně nahradí. Navštívil jsem Čínu v rozmezí 8 let a ten rozdíl je propastný. V roce 2005 neměli žádné vysokorychlostní železnice, nyní jich mají přes 25 000 km a stejnou délku ve výstavbě. My snad bydeme mít 100 km za 30 let. Zkušenosti jsou ale nesdělitelné...

M. Valenta 16.1.2020 13:54

To je jistě pravda pane Rádle, malý problém je třeba v tom, že některé vysokorychlostní koleje končí před vraty převýchovných táborů, podobných těm co jsme tu měli v padesátých letech.

S. Rádl 16.1.2020 14:08

Já v žádném případě nejsem zastáncem Číny, naopak se obávám jejího rostoucího vlivu, který například ve vojenské oblasti může vést ke katastrofě.

Co se týká převýchovných táborů, žádný jsem samozřejmě neviděl, ale nepochybuji o tom, že existují. Jestli ty zprávy o nich, nebo o odebírání orgánů jsou pravdivé, to nedovedu posoudit.

Když jsem se s kolegy v Číně bavil o situaci s Ujgury, většinou říkali, že se represe týkají militantních islamistů. Pravda je, že zprávy o teroristických útocích v jimi osídlených oblastech nejsou v našich zemích příliš rozšiřované. Jinou pravdou je, že v Ujgurské oblasti vyrostla za peníze z Arábie řada mešit a kázali tam i zahraniční imámové. Po neblahých zkušenostech už tomu zřejmě tak není.

Pokud se chcete dozvědět něco bližšího, na youtube si najdete reportáže českého vývojáře počítačových her Čočíka, který v Číně žije už přes 10 let.

J. Paleček 20.1.2020 23:16

Čočík je super. Dík.

F. . 16.1.2020 11:32

Jestli je Hřib stejný felčar, jako politik, tak ať sedí raději na radnici, protože tam nemůže blbou diagnózou nikoho zabít. Ale jinak je nám mimopražským nějaké partnerství či nepartnerství práglu někde vzadu.

H. Kotaz 16.1.2020 12:36

V tom případě - obojí špatná profese ! Makat rukama, aby se vrátil na zem.

J. Fridrich 16.1.2020 10:28

Popis Hřibovi " války " s Čínou od našich politiků a redaktorů už tak OK není.. Hřiba ani Piráty moc nemusím - vlastně vůbec.. Ale jeho požadavek odstranit článek " o jedné jediné Číně " z partnerské Smlouvy mezi dvěma MĚSTY - Prahou a Pekingem - POZOR, není to mezistátní smlouva s Čínou je LEGITIMNÍ A SPRÁVNÝ.. Neadekvátní válku vede Čína, která na tento oprávněný požadavek Prahy reagovala zcela nepřiměřeně nepřátelsky a z pozice koloniální mocnosti zadupala na naše vedení Prahy i naší země... Pak přestala uraženě komunikovat a zrušila dohodnuté kulturní programy...

" Tehdejší vedení podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo." - Není to absurdní ?

" Neoblomný šéf Senátu Kubera. Na Tchaj-wan pojede " - Šéf Senátu Kubera výborně. Panu Kuberovi pochvala, on je nejen zkušený a chytrý, ale i ZÁSADOVÝ, vtipný. Nejsme Čínská ani Ruská kolonie ani " Zemanland ". Ty zemanovi čínské miliardy jsou jen v jeho nemocné a nevolnické mysli.. Dovoz z Číny do ČR je desetkrát větší než export. Loňský objem vyvezeného zboží z Česka do Číny dosáhl úrovně 56,1 miliardy korun. Obří investice v nedohlednu... Tchaj-wan je 14krát významnějším investorem v českém průmyslu než Čína. Bereme to na zřetel?

http://www.lukaskovanda.cz/tchaj-wan-je-14krat-vyznamnejsim-investorem-v-ceskem-prumyslu-nez-cina-bereme-to-na-zretel/

F. Kusák 16.1.2020 10:48

Vy to máte dost popletené a srovnejte si v hlavě přímý a nepřímý vývoz do Číny. Také bych vám chtěl připomenout, že navzdory komplikovaným vztahům mezi Čínou a Tchaj-wanem, je Čína jeho absolutně největším obchodním partnerem. Jsem rád, že mohou fungovat normální vztahy s tímto ostrovem, ale nemusíme přitom "řvát" jako ta myš. Ať se vám to líbí či nikoliv stává se Čína druhou ekonomikou světa a státníci si tam podávají kliku. Naposled Macron. Já jsem Evropan, jsem hrdý na evropské tradice a kulturu, ale pro moderní svět ztrácíme význam, jen si to nechceme přiznat. Koneckonců podobnost s reálsocializmem je čistě náhodná.

J. Fridrich 16.1.2020 11:34

Popletené to máte vy, pane Kusák. To, že je komunistická, nesvobodná a nedemokratická Čína velmocí na základě bídně placených svých občanů a při nerespektování jejich základních práv-práv svých občanů-nevolníků a jejich " úspěch " je dán velkým počtem těchto mravenců - je jich cca 1,4 miliardy - ještě neznamená, že se bude k menším zemím Světa - a tedy i k nám chovat velkopansky jako ke své PROVINCII-GUBERNII-KOLONII...

Ten základní výzkum a realizace je stále na Západě USA - na Stanfordově univerzitě ( studovali tam i " praotci " IT, pánové Hewlett a Packard ) a na Caltechu a potom na technologických firmách na západním pobřeží v USA - tedy v Redmondu a Sillicon Valey - tam, kde se posouvá lidský, technologický a technicko-vědecký pokrok dopředu.. No a Číňánci to okopírují a ukradnou a jako chytré opičky levně vyrobí..

Jejich obyvatelstvo tam mimo velká města žije v chudobě a nepředstavitelných podmínkách.. No a ve městech nemohou dýchat, víme, pane Kusák ?

F. Kusák 16.1.2020 12:07

No, já vás při tom nechám, jen bych vám doporučil, jeďte se tam podívat. A také nikdo netvrdí, že Čína je můj vzor. Dost pamatuji, i tu tzv. kulturní revoluci, a kde jsou Číňané dnes. A s tím základním výzkumem bych moc nešermoval, i v tom dělají Číňané pokroky. Žijete v ustálených stereotypech, a to je chyba. To se nevyplácí. Myslíte, že by Trump jednal s nějakou zaostalou zemí. Pracovitost a úsilí lidí ve východní Asii je nesrovnatelné s líným západem.

L. Kubeš 16.1.2020 12:19

Dnes žijí Číňané v komunistické diktatuře a těží z nakradeného duševního vlastnictví jiných zemí, zřejmě váš ideál.Rv

J. Jurax 16.1.2020 19:48

Nepleťte si konstatování skutečnosti s propagací ideálů.

J. Fridrich 16.1.2020 12:19

No, já vás při tom vašem vidění Světa a orientaci v něm " kdo je kdo " také nechám...

Na ztrátu času nemám čas...

F. Sojka 16.1.2020 21:26

Ale keže. Celodenní pobyt na Psu je přece zadara. ;-D

J. Fridrich 17.1.2020 6:09

Asi nemáte nic jiného důležitějšího na práci...

J. Jurax 16.1.2020 19:45

Jenže kvůli té 1,4 miliardě pracovitých mravenců má Čína ramena na to, aby se nejen k nám chovala arogantně. To ostatní, co zmiňujete - lidská práva etc. i ty výkřiky o základním výzkumu - jsou nepodstatné.

R. Vacek 16.1.2020 11:22

Ten lukaskovanda dobře ví, proč končí se statistikou v r. 2017. Protože jen v r. 2018 Čína investovala 3.7 mld Kč a stala se nejvyšším zahraničním investorem:-)

https://www.businessinfo.cz/navody/cina-obchodni-a-ekonomicka-spoluprace-s-cr/

J. Fridrich 16.1.2020 12:09

Vy jste komik, nebo jste dnes již v poledne opilý ? Píšete - " Protože jen v r. 2018 Čína investovala 3.7 mld Kč a stala se nejvyšším zahraničním investorem ".. Tuto pyramidální hloupost již nikdo nemůže překonat - máte zlato na bedně... Tk jen pro vás :

http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/zahranicni-investice-v-cesku-jizni-korea-drtive-porazi-cinu.A151208_161423_pozice-tema_lube

https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/statistika/platebni_bilance_stat/publikace_pb/pzi/PZI_2017_CZ.pdf

R. Vacek 16.1.2020 12:24

Pravděpodobně máte potíže s porozuměním textu. Jinak nechápu, proč posíláte odkazy na staré statistiky (rok 2015 a 2017), kdy skutečně ještě Čína mezi významné investory nepatřila.

J. Fridrich 16.1.2020 12:28

Pozor - i miláček Číny a našich davů Zeman se zlobí nyní na své Čínské kamarády, že ho při jeho častých návštěvách v jejich Říši Středu vodí jejich komunisti za nos...

F. . 16.1.2020 11:30

Když jste dodnes nezvládl základy gramatiky, proč si to nenecháte opravit u někoho, kdo gramatiku ovládá? Pak byste, bez ohledu na obsah, nemusel vypadat jako osel, který nedokončil základku.

J. Fridrich 16.1.2020 12:01

Pozor, pozor, pod krycím označením " F " se skrývá velký jazykovědec, gramatik, filolog a kolega Karla Olivy - českého jazykovědce a vysokoškolského pedagoga.

Tak profesore F - chutě do toho - a můj příspěvek mně opravte, můžete i červeně, tak jak vám to opravovaly vaše soudružky učitelky na základce - nestyd'te se...

Jinak - vás ve filozofii neučili oddělovat PODSTATNÉ od NEPODSTATNÉHO ?

J. Jurax 16.1.2020 19:51

Kdysi mne učili, že forma by měla odpovídat obsahu ... :-)