23.5.2022 | Svátek má Vladimír


POLITIKA: Stávka – vrcholný majstrštyk socialistů

1.3.2010

Odbory v minulém týdnu znovu ukázaly svoji sílu. České veřejnosti pohrozily stávkou a u obou největších stran vyvovaly paniku. Zatímco ODS a TOP 09 zastávají tvrdě protiodborářské stanovisko, ČSSD poklidně vyjednává. Má proč, protože k odborům má blíž, než by se čekalo.

Pondělní stávku měly organizovat dopravní odbory Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), největší odborové organizace v ČR, v jejímž čele stojí Milan Štěch, senátor ČSSD, který se netají ani svými dalšími politickými ambicemi. Není však jediným, kdo z ČMKOS má k sociálnědemokratické straně blízko.

O sociální politice s odbory

ČSSD velmi ráda jedná s odboráři o své sociální politice. Není divu, místopředseda strany Zdeněk Škromach a gestor sociální politiky strany, je bývalým odborářem. Pověřil proto místopředsedu odborů Víta Samka, aby za ČSSD jednal v Bezděkově komisi připravující v roce 2005 důchodovou reformu. Někdejší místopředsedkyně ČMKOS Jana Dvořáková zase v témže roce docházela na jednání stranické komise pro zdravotně sociální péči.

Předsedové odborových svazů politiku rádi dělají, a to nejen jako nezávislí odborníci či reprezentanti svých odvětví. Řada z nich je totiž přímo členy ČSSD. Vedle Milana Štěcha je to předseda odborového svazu pracovníků dřevozpracujího odvětví, lesního a vodního hospodářství ČR Rudolf Kyncl, který je dokonce místopředsedou Obvodního výkonného výboru ČSSD na Praze 11. Členem ČSSD v Králově Dvoře je zase předseda stavebních odborů Stanislav Antoniv.

Senátní kandidát a hladovkářka

Ani další předsedové odborových svazů se politiky neštítí. Blízká jim byla zejména levicová strana Jany Volfové Strany důstojného života, která je dnes v koalici se Suverenitou Jany Bobošíkové. Předák odborového svazu služeb a dopravy Jaromír Dušek za ni kandidoval v roce 2008 do Senátu, předseda odborářů v kulturních zařízeních Jaroslav Matoušek je pak jejím členem. Někteří odboráři byli dokonce za svoji myšlenku ochotni obětovat život, jako třeba Alena Vondrová, předsedkyně odborů ve státní správě, která spolu s Alenou Gajdůškovou či Petrem Víchou (oba senátoři za ČSSD) držela hladovku proti americkému radaru.

Spolupráce odborů s levicí je rozvinutá i na programové bázi, obě skupiny spolu jednají například o důchodové reformě či situaci v hornictví a ostatně i Jaroslav Pejša, odborový předák železničářů, minulý týden jednal výhradně se zástupci ČSSD, se kterými vystoupil i na tiskové konferenci.

Tvrdí-li tedy odbory i ČSSD, že současné manévry odborářů v dopravě jsou nezávislou aktivitou, nemluví pravdu. Spolupráce odborů se socialisty je velmi úzká a případná stávka v dopravě proto padá na vrub i politice ČSSD.

Autor je výkonným redaktorem CEVRO RevueTýden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.