POLITIKA: STAN mění před sjezdem ČSSD svou politiku
Šest poslanců STAN se rozhodlo ukončit „nespolupráci“ s hnutím ANO a rozhodlo se za určitých podmínek podpořit vládu hnutí ANO. Chtějí tak prý eliminovat podporu KSČM a SPD.
Starostové a nezávislí mohou jednat s hnutím ANO o podmínkách pro podporu vlády. Odsouhlasil to celostátní výbor strany, aby zabránil podílu KSČM a SPD na vládě. Podle předsedy Petra Gazdíka musí být budoucí vláda prozápadní a její program se musí shodovat se Starosty. „Ve snaze zabránit účasti SPD a komunistů na vládě přistoupíme k jednání, u kterého jsme byli i ze strany ANO odmítáni,“ uvedl. „Míra podpory vlády se bude odvíjet od splnění podmínek, když budou splněny všechny, tak je patrné, že bychom se mohli účastnit vlády. V případě, že některé splněny nebudou, tak je to o míře té podpory. Těch možností, jak případnou vládu podpořit, je více,“ uvedl Gazdík.
Na první pohled „překvapivé“ oznámení STAN však jenom kopíruje několikaměsíční politiku SPD a Tomia Okamury zvláště. STAN opět uvažuje o svolání „demokratické části“ politického spektra (ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti). Petr Fiala však tuto výzvu odmítl, protože „ANO má stále v záloze SPD a komunisty“. To sice má, ale to platí od dne vyhlášení volebního výsledku.
Je zřejmé, že oznámení STAN není vynuceno jen tím, že se starostové obávají spolupráce ANO s KSČM a SPD. Blíží se totiž nezadržitelně sjezd ČSSD, na kterém si sociální demokraté zvolí nové vedení strany. A od možných kandidátů na předsedu ČSSD již zaznívají pro Andreje Babiše docela povzbudivé zprávy. Formuje se totiž část ČSSD, pro kterou je již přijatelná i účast Babiše ve vládě. Ostatně přátelé v ČSSD nejlépe vědí, jak to se stíháním Babiše je a bylo. Nevadil jim Babiš bez čistého lustračního osvědčení, a tak se sáhlo trochu do jeho podnikatelské historie a Čapí hnízdo bylo na světě.
Jediné, co je poměrně málo pochopitelné, že hru o trestně stíhaném Babišovi hrají nejdůsledněji právě ty strany, které byly v minulém volebním období v opozici, tj. TOP 09, STAN a ODS. Co se TOP 09 týče, tam zřejmě strana uložila Miroslavu Kalouskovi „bobříka mlčení“. Kalousek dokonce ani nekomentoval rozhodnutí slovenského soudu v neprospěch Andreje Babiše o jeho údajné spolupráci s StB. Asi už jde fakt do tuhého a na kozáky přišla bída.
Prohlášení STAN však zřejmě nezůstane bez reakce ani mezi delegáty sjezdu ČSSD. Když už i STAN mění směr, tak my taky, mohou si někteří zatím nerozhodnutí delegáti říci. To nejzajímavější, co se ale na sjezdu bude dít, neuvidíme. Přátelé velmi správně rozhodli o tom, že volba nového předsedy a diskuse k této volbě nebude přenášená televizními kamerami. Však mezi nimi panuje napětí a hrozí fyzické inzultace, což už ČSSD jednou zažila - viz případ podsedické facky. Jozef Wagner, významný člen ČSSD, v polovině roku 1995 vrazil facku dalšímu významnému členovi tehdejší ČSSD Václavu Grulichovi za to, že ho Grulich napadl antisemitskou nadávkou. Případ se udál v obci Podsedice na okrese Litoměřice. Dodejme, že Wagner byl za protizemanovskou politiku vyloučen v roce 1997 z ČSSD.
Naplňuje se tak předpověď Kalouska po oznámení výsledku voleb o tom, že Babiš má „karty snů“. K tomu lze jen dodat, že právě Kalousek mu svými výroky na kameru hodně pomohl.
Závěr?
Je sice velmi chvályhodné, že STAN po více než třech měsících od voleb vzali na vědomí volební výsledek. Jakou však tito politici nabízejí přidanou hodnotu své nabídky?. Prozápadní orientaci? Tu už Babiš deklaruje od oznámení výsledků voleb. Členství v NATO a EU? To nezpochybnil Babiš ani jednou. Takže zbývá „neúčast trestně stíhaného politika ve vládě“? V době, kdy trestní kauza vyvolaná právě Chovancovou ČSSD už nezajímá ani komunisty, natož Okamuru?
Nejvíce tak na své „zásadové politice“ tratí nikoliv pidistrana STAN, ale ODS. Ta měla reálnou šanci s Babišem vládu sestavit. Místo toho její předseda Petr Fiala , věren svému politologickému vzdělání, opakuje staré známé poučky, které platí i neplatí. Vždy záleží jen na způsobu hodnocení faktů. ODS měla jako první oznámit, že účelové stíhání Babiše Chovancovou ČSSD pro ni neznamená překážku v tom, aby s ANO sestavila vládu. Mohli jsme již dokonce takovou vládu mít. Nemáme, a tak jsme „odsouzeni“ k vládě s podporou komunistů a tolerancí od SPD. Nelíbí se nám to? Již letos na podzim jsou další volby!
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz