25.1.2022 | Svátek má Miloš


POLITIKA: Šimonovský na úspěch vlády nevěří

26.6.2006

Při sestavování vlády občanských demokratů s lidovci a zelenými došlo v pátek k překvapivé změně. Milan Šimonovský se rozhodl galantně přepustit svoje místo ministra kultury kolegyni Šojdrové. Každý, kdo aspoň trochu zná protřelého politického mazáka Šimonovského, musí být překvapen, že by pustil exekutivní post a spokojil se s rolí poslance.

Vysvětlení je mnohem jednodušší. Šimonovský na základě dostupných informací (jistě lepších než má autor tohoto textu) usoudil, že první Topolánkova vláda ve sněmovně podporu nezíská. Poté bude následovat druhý pokus získat podporu poslanců pro rekonstruovanou, druhou Topolánkovu vládu. S tím budou spojeny dílčí změny v programovém prohlášení a především ve složení vlády.

Šimonovský jedná promyšleně. V druhé Topolánkově vládě ztěží získají lidovci více než tři ministerstva. S největší pravděpodobností budou mít stejný počet. Předseda lidovců Kalousek má místo jisté. Koaliční partneři i samotní lidovci budou mít zájem udržet ve vládě jednu ženu za KDU. Pokud by Šimonovský byl v první vládě, pak by byl velmi ohrožen poptávkou po změně na straně lidoveckým ministrů. V poslaneckém klubu má velmi silnou konkurenci nejen v exministrech Ambrozkovi, Kvapilovi a Svobodovi.

Složité úvahy komentátorů, zda může první Topolánkova vláda získat nějakým překvapivým způsobem důvěru, jsou s největší pravděpodobností tímto jasně ukončeny. Jeden z hlavních vyjednávačů o nové vládě na tuto kartu nevsadil svoji budoucnost. Jasnější gesto není třeba.

psáno pro LN a NP

(autor je právník a politolog, předseda Institutu K.H. Borovského, osobní web www.milanhamersky.cz)

Milan J. Hamerský Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.