7.2.2023 | Svátek má Veronika


POLITIKA: Sic, sic, sic

19.9.2012

Známý novinář, fotograf a spisovatel sci-fi Ondřej Neff, zakladatel prvních internetových novin Neviditelný pes, napsal již před deseti lety: "…pokud se bavím nebo mejlíkuji s lidmi o právu, tak z těchto rozhovorů nebo psaní to vypadá, že řadový občan už ani moc nedoufá, že někdo probudí tu mytologickou bytost zvanou rovná právní spravedlnost." Jeho výrok byl projevem skepse ze stavu práva a justice v ČR, která se nelepšila a nelepší. Dnes se ale nekradou miliony, ale miliardy a pachatelé zůstávají naprostou většinou nepotrestáni. Podle posledních odhadů byl již z veřejných prostředků ukraden více než jeden bilion korun. Rath je sice ve vazbě, byl nepravomocně odsouzen jeden ze severočeských bossů ODS Novák a policie začíná vyšetřovat další – tentokráte již bez posvěcení a souhlasu vyšších míst. Probouzí se tedy ona mytologická bytost - strážce práva a spravedlnosti – policie a státní zastupitelství? Jak dopadnou megakorupce nákladních automobilů Tatra, transportérů Pandur, letadel Casa a další a další? Nakoupilo ministerstvo obrany vůbec něco bez korupce, když ta dosáhla až k nákupu trenýrek?

Připomeňme si, jak to chodilo v době předrathovské třeba u těch tater. Provize v celkové výši 28,6 milionů korun byly nejdříve zahrnuty do ceny aut a po vyplacení této částky Tatrovkou si je rozdělili účastníci zmanipulované zakázky z ministerstva obrany i mimo ně. Provize tedy nešly z prostředků prodávajícího, ale státu, který o výši provizí zaplatil větší kupní cenu. Jak jsme se z médií dozvěděli, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ ) po poradě se státním zástupcem celou podezřelou kauzu odložil. Nic se vyšetřovat nebude. A také se dosud nevyšetřovalo. Teprve po vstupu bývalého amerického velvyslance Cabanisse a amerického šéfa Tatry Adamse do tohoto případu se vyšetřovat začalo. Podobně se probouzejí další korupční megaskandály včetně případu Mostecké uhelné společnosti. Opravdu se spravedlnost probouzí? Možná, ale jsou probouzeny další superrozkrádačky, Czechinvest, na ministerstvu zahraničí a IZIP z nejposlednějších. I když tady jde o mizerných 450 milionů, která jsou vedle miliard sice marginální, ale o to zajímavější, protože mají za následek vzpouru ve spojené nádobě – ODS, Tluchoře, Šnajdra a spol. proti zvýšení DPH. Nad touto kauzou může jásat David Rath. Vzpomínáte na diskusi náměstka ministra zdravotnictví Bc. Marka Šnajdra a MUDr. Davida Ratha v TV, kdy se mu Rath posmíval, že má pouze titul bakaláře, zatímco on je doktor? Jestliže se Bc. pak ze zatčení MUDra mohl těšit, tak hrozící zatčení bakaláře jistě nyní těší doktora.

Rozsvítila se zelená? Odstíhá to všechno Bradáčová? Doufejme, že ano. Ale dojde i ke stíhání těch politiků, státních zástupců a policistů, kteří to dosud brzdili? Bude někdo vyšetřovat exministra Langra za jeho příkaz, aby se všechna podezření a obvinění z korupce hlásila "nahoru", aby pak mohla být zastavována a odkládána šetření a řízení, pokud byla vůbec zahájena? Bude předvolán Topolánek, Sobotka, Dalík, Palas a další velké i malé ryby podle § 158 tr.řádu, aby podali vysvětlení k podezřením ze spáchání trestných činů přijímání úplatků? Nebude třeba založit specielní Útvar pro odhalování státního zločinu (ÚOSZ), který bude vyšetřovat ty, kteří nevyšetřovali, ač vyšetřovat měli? Třeba doktory práv Rampulu a Grygárka. Kde se oblékají tito státní zástupci? Já byl před několika dny v jednom svém oblíbeném obchodu, kde mně uvítal jeho majitel záchvatem smíchu a slovy: "…já už jsem, pane doktore, přestal brečet, já nad každou další megakorupcí řvu smíchy. Ch, cha, láska a pravda zvítězí…Chudák pan prezident Havel, dožil se mnoha korupcí, ale měl tady zůstat, aby viděl, jak to dopadne – jestliže to dopadne."

Jak dopadne souboj ministerstva obrany zvaného "Zelený hnus" s ministerstvem "Pravdy a lásky", když oběma dnes šéfují bývalí disidenti? Věřím oběma jeho dnešním šéfům, ale mám obavy jen z rozhodčího tohoto zápasu, je-li jím Kalousek. Jestliže se běžně mluvilo o justiční mafii, jestliže podle médií bylo státní zastupitelství v rozvalu a policie v rozkladu – jestliže se stále opakovala podezření, že ten či onen státní zástupce, soudce či policista nehájí občany a zákon, ale mafii, zločince a korupčníky – pak je to výsledek více než dvacetiletého čekání na vítězství pravdy a lásky. Podřazení orgánu státní žaloby počátkem 90. let, majícího monopol na trestní stíhání, ministerstvu spravedlnosti, tedy politické straně, a zamítnutí modelu nezávislé prokuratury nebylo omylem, jak jsem si tehdy myslel, ale tehdejším záměrem nejsilnější politické strany (ODS), která si myslela, že takovou bude věčně. Do včera platilo – jaká politika, takové orgány trestního řízení! Byli jsme toho svědky denně, na jedné straně nestíhaní tuneláři a politici s korupčními stamiliony a ministerští úředníci "jen" s desítkami milionů – na druhé straně nepotrestaní vrazi podnikatelů a na Slovensku už i advokátů. JUDr. Ernest Valko byl statečným bojovníkem za právo, spravedlnost a proti slovenské mafii. Byl, už není – postarala se o to kulka z pistole.

Případ "Barták" se však vymyká dosavadním kauzám. Být za tak krátkou dobu v politice podezřelým z tolika afér, je skutečně unikum. Podezřelá koupě 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za 3,6 miliardy, stejně podezřelý nákup čtyř španělských transportních letadel CASA, zakázky ministerstva obrany na zbraně a munici pro firmu Bartákova kamaráda Michala Smrže, nákup obrněných vozidel ATF Dingo, které podle pořízených nahrávek náměstka Jaroslava Kopřivy doprovázela "bartákovina", jak se pan náměstek vyjádřil, činí postavení pana doktora náměstka a ministra nejistějším, než by to dokázalo pouhé obvinění nějakých, byť vysoce postavených Američanů. Vše podle stejného modelu. Zakázka se přihraje bez výběrového řízení kamarádovi nebo spřízněné firmě, ten si kromě obvyklé marže přirazí i velkoprovizi a vše zaplatí daňoví poplatníci. Že je takové vozidlo nebo letadlo mnohem dražší než stejné zakoupené jiným státem od stejné firmy? Jednoduchá odpověď – má lepší vybavení. Kdo z policistů nebo státních zástupců se vyzná v radarových systémech, laserem řízených kanónech a podobné technice? Ale ještě mnohem horší je, že lékaři-neurologovi byla svěřena odpovědnost za nákup vojenské techniky mající zajišťovat bezpečnost ČR. Musí proto nést odpovědnost za svá rozhodnutí a měl by ji nést i premiér Nečas, který, jak sám řekl, doporučil neurologa Bartáka za náměstka ministra obrany ministru Šedivému, protože mu při seznámení MUDr. Barták řekl, že se zajímá o vojenské věci (sic). To je kalibr srandy, jako tvrzení Dalíka, že šel kolem restaurace (další sic), kde se jednalo o nákupu pandurů, tak si k jednajícím přisedl, aby jako zástupce veřejnosti na takový obchod dohlížel (sic.sic.sic.) Sic = doslova, doslovně, skutečně, tak, právě tak. Celá legrace pak vyvrcholila mým dopisem panu premiérovi, kde jsem se mu ve čtyřstránkovém dopisu s popisem mé vojenské kvalifikace, znalostí a vědomostí z vojenské historie a zbraní nabídl do funkce náměstka ministra obrany. Pan premiér mi dokonce odpověděl, samozřejmě negativně.

Budu-li ironický, budu konstatovat, že příští personální lékařské obsazení vězeňské nemocnice na Pankráci bude na úrovni. MUDr. Martin Barták, MUDr. David Rath, MUDr. Petr Kot, MUDr.Kateřina Pancová, MUDr. Jaroslav Barták, MUDr. Pavel Bém. Možná by bylo efektivnější, kdyby jim ty miliony nechali, mohli by si za ně pořídit vlastní nemocnici, kde by museli doživotně léčit pacienty zadarmo.

Dochází tedy opravdu k obratu? Možná! Ale MUDr. Pavel Bém se vrací do politiky. To, co se zdálo po zveřejněných odposleších s Janouškem nemožné, je skutečnost. Za jeho éry primátora měla Praha přijít o miliardu. Open-krad (Opencard), tunel Blanka jsou to, o čem zatím víme.

Kdo věří tomu, že spřátelená firma a kamarád - její majitel, ministerskému dohazovači za supervýdělek nic nedá a jen ho pozve na pivo? Kdo věří tomu, že pan Kalousek s kamarádem panem Hávou hovořili jen o počasí? Přirovnáme-li výrok o vítězící pravdě a lásce, byť v nejmenovaném časovém horizontu, k učení Ježíše Krista, má svůj význam – jde o věčnou kultivaci lidského počínání a další stavební kámen naší křesťanské civilizace. Ale z hlediska pozemské spravedlnosti a právního státu, je to jen další mina v jeho základech. Kam se hrabou komunisti. Ti měli své jogurty a čokolády ze specielních prodejen, šestsettřináctky a rekreaci na Orlíku. O milionech a stamilionech si ani nemohli nechat zdát, nevymysleli by tehdy, co s nimi. Nebezpečím pro demokracii není ani tak nezakázaná komunistická strana, ale demokratičtí politici vyznávající zásadu "já na kamaráda, kamarád miliony na mě". Kdo si na mě a mou vilu v Toskánsku ještě vzpomene, až moje stamiliony zakryjí další a další skandály? Jak směšný je dnes Gross se svým neprokázaným jedním milionem na byt a stamilionem za akcie? Tenkrát při sametové revoluci jsme zpívali : "Jednou budem dál." A také jsme.

A shora uvedené kauzy? Odsouzení, odvolání, dovolání, zrušení a vrácení, nové odsouzení, opět odvolání a dovolání, ústavní stížnost – koho to za 5 let bude zajímat? Budou přece nové skandály a na politické šachovnici budou namísto krále a královny vládnout Kmotři a jejich střelci, věže padnou a koně zchromnou. A pěšci budou pochodovat za pravdou a láskou. Bude to tak? Myslím, že ano. Má ještě smysl se tomu bránit? Pan Babiš říká ANO.

P.S. Na závěr si nemohu nepoložit pro mě jako věřícího člověka bolestnou otázku, proč o ministerstvo obrany po celá léta od převratu tak usilovala lidová strana a proč mu také většinu doby vládla. Ta strana, která má k desateru přikázání ze všech politických stran nejblíže. A proč její náměstek Jaroslav Kopřiva se pohybuje tak nebezpečně blízko, nebo přímo ve středu posledních odhalených skandálů tohoto ministerstva. Proto, že jen její politici ovládají latinu, aby věděli co obnáší římské: "Secretum meum mihi"?