Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Sacher a Vacek aneb Pozdní odhalení

V úterý oznámilo Vojenské zpravodajství veřejnosti, že dva polistopadoví ministři Richard Sacher a Miroslav Vacek byli evidováni jako spolupracovníci vojenské kontrarozvědky (VKR). Příliš překvapivé to po pravdě řečeno není. Působení Richarda Sachra na ministerstvu vnitra bylo předmětem hojné kritiky, a dokonce i řada jeho veřejných příznivců uvažovala o tom, zda Sacher není nějak „vázán“ ještě někde jinde než v politickém prostředí své strany a československé politické scény. Vzpomínám si na výrok jednoho zaměstnance rozvědky z roku 1990: Pánové, my tady honíme špiony, a přitom nám tu běhá úplně neobsazenej Sacher! Generál Miroslav Vacek byl vcelku jasný: komunistický generál, který se nesnažil předstírat, že by mu bývalý režim nějak vadil.

Před každou další úvahou je nutno říci, že oba pánové zastávali ministerské funkce v roce 1990, tedy dříve, než byl přijat lustrační zákon.

Z hlediska zákona se tedy nijak neprovinili ani oni, ani ten, kdo je do funkcí jmenoval.

Jak to bylo

Generál Miroslav Vacek se okamžitě ohradil, že vojenskou kontrarozvědku řídil čili že jeho odpovědnost byla podstatně vyšší než odpovědnost tajného spolupracovníka tohoto útvaru. To je nepochybně pravda – a fakt, že mu byla svěřena ministerská funkce, svědčí o tom, že reforma armády rozhodně nebyla na prvním místě transformačních snah polistopadového režimu. Není se ostatně ani čemu divit: československá armáda rozhodně nebyla hlavní hybnou silou československé společnosti.

Pro nastupující garnituru nebyla z represivních složek palčivým problémem armáda, nýbrž Státní bezpečnost. S tou měli disidenti (a nejen disidenti) nejvíc zkušeností, tu chtěli zneškodnit. Politická policie byla přímo symbolem totalitárního státu. Proto se také stala středem pozornosti – a proto také z lůna Občanského fóra vzešla myšlenka tento moloch rozbít. Vhodnou cestou se zdálo být převedení vojenské kontrarozvědky, která ve skutečnosti podléhala řízení StB, nazpět do armády – ať si s ní poradí vojáci. Myšlenka to byla, jak se posléze ukázalo, značně naivní: vojáci si s ní totiž, jak vidíme, poradili. Ne ovšem tak, jak si strůjci oné delimitace (hezké úřední slovo) představovali a jak by to bylo ku prospěchu vznikajícímu demokratickému systému.

Máme-li co vyčítat generálu Vackovi, pak ani ne tak to, že byl spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky, jako spíš to, že byl první v dlouhé řadě těch, kdo tyto spolupracovníky skrývali do temných ústraní ministerstva obrany. Samozřejmě to nedělal osobně, ministr máloco dělá osobně. S jeho vědomím však byla vojenská kontrarozvědka řízena tak, jak byla řízena. Netvrdím samozřejmě, že věděl o všem, co se tam šustlo, ale musel vědět, kdo instituce, jež mu byly podřízeny, řídí – a není vyloučeno, že docela dobře věděl, co se tam děje.

A jak to – možná – je

Trochu jiný případ je Richard Sacher, který se na dotaz, zda byl skutečně spolupracovníkem VKR, odvolal na svá negativní lustrační osvědčení. Je to obhajoba dosti pitomá, zvlášť když se člověk ve stejné zprávě dozví, že doklady o těchto spolupracovnících byly léta ukryty. Pracovníci ministerstva vnitra mohli o spolupracovnících VKR vědět jen to, co jim na dotaz sdělili jejich kolegové z armády. A ti se právě zařídili na to, aby nejen sdělovat nemuseli, ale aby se na jejich podvody pokud možno nepřišlo.

Toho, kdo aspoň trochu sleduje dění v sousedních zemích, zřejmě moc nepřekvapí, že mají kostlivce ve skříni zrovna vojenské zpravodajské služby – před několika málo měsíci vzbudila zjištění o rejdech těchto služeb v Polsku značnou senzaci. První na seznamu hříchů polského vojenského zpravodajství bylo zakrývání minulosti jeho příslušníků. Hned po něm následovalo, že byli do vysokých funkcí instalováni lidé, jejichž minulost rozhodně nezaručovala, že budou skutečně hájit polské zájmy – a jen polské zájmy. Jinými slovy nedostatečná či takřka žádná očista. A bylo by vskutku zvláštní, kdyby právě ty československo-české byly dokonale očištěné. Spíš se obávám, že tam existovalo nepěkných tajemství víc, než je nám zatím známo.

Armádní tajné služby byly se svými sovětskými „staršími bratry“ spjaty stejně jako služby civilní, ne-li víc. Ne nadarmo všichni analytici, kteří se zabývají těmi sovětskými, obracejí pozornost na GRU. Jak dlouho toto spojení existovalo po pádu komunismu, co vlastně sledovalo a co z něj vzešlo, to jsou otázky, které znalejší analytici kladou už dávno. Soudím, že by bylo vhodné, abychom si je položili už také.

LN, 31.5.2007

komentátorka Lidových novin

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Tomáš Prouza
5. 11. 2024

Ani jeden z kandidátů na prezidenta Spojených států nezmiňuje Evropu jako prioritu zahraniční...

Ivo Fencl
5. 11. 2024

Byl to Alfred Hitchcock, kdo nejvýrazněji proslavil postřeh, že tlustí takřka vždycky bývají...

Vratislav Hlubuček
5. 11. 2024

Dnes by řadě afrických zemí bylo lépe, kdyby zůstaly koloniemi.

přečetl Panikář
5. 11. 2024

Demokraté ve špatný čas a špatným způsobem vybrali špatnou kandidátku.

Aston Ondřej Neff
2. 11. 2024

Vláda Petra Fialy pracuje na sebezničení s pozoruhodným úsilím.

Aston Ondřej Neff
4. 11. 2024

Nevěřte blábolům, že by soukromníci zachovali aktuální rozsah poskytovaný ČT a ČRo.

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Marian Kechlibar
4. 11. 2024

Základním problémem merkelovské éry byla líbivá politika ve stylu „uspávače hadů“.

Benjamin Kuras
2. 11. 2024

Nejnovějším takovým přírůstkem fackování občana je dopravní podnik města Prahy.

Ondřej Horák
5. 11. 2024

Románový debut Ondřeje Šance je složen z toho, co důvěrně známe z klasických knih. Ne nadarmo se v...

gor Monika Gordíková
2. 11. 2024

Hasiči definitivně zlikvidovali požár na skládce Celio u Litvínova, kde v sobotu odpoledne začaly...

kop Josef Kopecký
5. 11. 2024

Evropa potřebuje silné Spojené státy americké a USA potřebují silného lídra, to je to, proč...

Martin Zvěřina
5. 11. 2024

Již od jara je jasné, že zdravotní pojišťovny nechtějí platit porodnice, ve kterých se nerodí....

ČTK, dtt Ditta Stein
5. 11. 2024

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz