5.8.2020 | Svátek má Kristián


POLITIKA: Rath vyhrožuje kvůli prodeji Letiště Praha

28.1.2009

Deník E15 uveřejnil v pondělí obsáhlý rozhovor s hejtmanem Středočeského kraje Rathem. Mimo jiné se otázky E15 týkaly prodeje Letiště Praha a ČSA. Podle Ratha není nyní na podobné prodeje kvůli finanční krizi čas, protože nelze údajně získat dobrou cenu. Kromě toho Rath vznesl požadavek na podíl Středočeského kraje z případného prodeje, a to třetinu. Druhá třetina by měla připadnout Praze a třetí majiteli, tj. státu. Kromě těchto požadavků však na sebe Rath upozornil i jinak. Prohlásil, že pokud Středočeský kraj nezíská požadované peníze, zablokuje novému majiteli letiště jeho podnikatelské záměry. Zejména se jedná o to, že by kraj nepovolil výstavbu nové letištní dráhy, protože řadu povolení by vydával Krajský úřad Středočeského kraje a ten by je jednoduše nevydal.

Výše uvedené vypovídá mnoho o tom, jak si Rath představuje zákon a pořádek. Zdá se totiž, že pan Rath klade svou osobu nad zákon. Každý průměrný i podprůměrný poslanec parlamentu ví, že městské a krajské úřady vykonávají zejména povinnosti státní správy. Jsou totiž úkony, které zastupitelstvo města či kraje může ovlivňovat vlastně jenom velmi nepřímo, když už vůbec. Zejména otázky spojené s výstavbou na území města či kraje musí být v souladu s územním plánem na daném území. Pokud tedy současný územní plán Středočeského kraje počítá s rozšířením Letiště Praha, nelze jednoduše novému majiteli letiště stavbu nové letištní dráhy zakázat. Nejprve by totiž muselo proběhnout poměrně komplikované řízení o změně územního plánu, což může trvat celé roky. Do změny územního plánu totiž hovoří tak velké množství institucí, že je téměř nemožné dosáhnout rozhodnutí ve lhůtách, které by Rathovi nahrávaly.

To samé ostatně platí i pro „nové“ řešení severního obchvatu Prahy, které Rath prosazuje bez ohledu na dosavadní výsledky stavebních řízení a povolení. Rathova „stavební revoluce“ tak logicky naráží na zákony platné v této zemi, a pokud nezíská Rath titul vůdce a politiku u nás neovládne nová národně socialistická dělnická strana pod jeho moudrým vedením, těžko to změní v termínech dnů či týdnů. Rathův nedávný exkurz do historie nacistického Německa tak zřejmě nebyl jenom takový neškodný úlet. Ukazuje to na jeho zřejmý sklon k diktátorským metodám, kde jsou výsledky zřejmé hned a kde se nějakými zákonnými postupy a termíny nikdo nezdržuje. Lidem s diktátorskými sklony totiž demokracie vadí a zdržuje je. Diktatura by si s problémy vyvlastnění pozemků ve vyšším zájmu poradila raz dva. Spor, který vede se státem majitelka pozemků, kudy má vést dálnice kolem Hradce Králové, by byl vyřešen jejím zatčením a arestem a ono by to majitelku vedlo k tomu, že by si svůj odpor moc dobře rozmyslela.

V ohýbání zákonů je hejtman Rath bezpochyby naším největším expertem. Metoda „darů“, kterou zavedl na zkoušku ve Středočeském kraji, bude tvůrčím způsobem rozvedena od února ve všech krajích. Miliarda korun, která bude díky darům krajů odebrána z krajských rozpočtů z dalších kapitol, zejména investiční výstavby, tak způsobí zhoršení například v opravách silnic v majetku krajů. Kruh se tak uzavírá. Pokud je na celé této záležitosti něco smutného, je to naivita voličů ČSSD. Vždyť „dary“ v síti krajských nemocnic jsou placeny z našich daní! A jejich využití tímto „rathovským“ způsobem je očividná politická korupce.Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.