Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Privatizace zdravotních pojišťoven

diskuse (84)
aneb Větší transparentnost finančních toků ve zdravotnictví

Dalším krokem na cestě k zefektivnění českého zdravotnictví by měla být privatizace zdravotních pojišťoven.

Narozdíl od privatizace nemocnic je privatizace zdravotních pojišťoven podstatně rizikovější proces. Transformace nemocnic na akciové společnosti je v gesci státu a pokud nebude vyhovovat, lze tento proces zastavit a vrátit. U zdravotních pojišťoven je to podstatně rizikovější krok. Odehrál se na Slovensku a nyní na něj opozice značně poukazuje s tím, že se zdravotní pojišťovny změnily v komerční objekty, které mohou být pro celou zemi rizikové v momentě, kdy vláda začne nějakým způsobem jejich chování regulovat. Přestože musí být podmínky v zákoně velmi přesně stanovené, i tak zůstává riziko politické a hospodářské.

Privatizace pojišťoven by měla výrazně zlepšit efektivitu celého zdravotnictví a vést k ozdravění systému, ale nemáme bohužel stoprocentní jistotu, zda to bude skutečně v našem prostředí fungovat tak, jak se teoreticky čeká a občasné zprávy z USA dost varují před zneužíváním silného postavení pojišťoven a přílišné omezování péče pro pacienty. Nelze se proto divit obavám skeptiků a je třeba brát změny velmi vážně. Prostě celý systém je velmi komplikovaný a stejně jako u zásahů do přírody, i zde mohou nastat jevy, se kterými se nepočítá. Z uvedených důvodů v této fázi změn jsem proto velmi uvítal výrazně omezený transformační záměr privatizovat pouze malé pojišťovny, čímž by se z celého návrhu stal opatrný experiment, který by mohl ukázat, jaká budoucnost bude pro naše občany nejlepší.

V současné době funguje v České republice i s VZP celkem deset pojišťoven. Podle návrhů předložených ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem by se zdravotní pojišťovny měly transformovat na akciové společnosti s konkrétními vlastníky. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu bude vlastnit stát. Každá z těchto pojišťoven nejprve bude muset založit dceřinou akciovou společnost, na niž převede licenci k provozování zdravotního pojištění. Akcie nově vzniklých zdravotních pojišťoven v výjimkou VZP pak budou prodány ve státem organizované aukci. Transformace by měla být dokončena v druhé polovině roku 2009. Výnos z prodeje zdravotních pojišťoven ministerstvo odhaduje na 20 až 25 miliard korun.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dosud měla a i nadále bude mít asi dvě třetiny objemu péče, jednu třetinu budou mít malé pojišťovny. Svým způsobem je to dobře rozehraný experiment i v tom smyslu, že u nás je zajištěno volné přecházení klientů mezi jednotlivými pojišťovnami. Takže, pokud se lidem vývoj v jejich pojišťovně nebude líbit, budou moci přejít do systému, který jim bude lépe vyhovovat.

Tímto soutěžním způsobem by se mohl vyselektovat nejvhodnější a nejnosnější systém. Tím, že budou mít jednotlivé pojišťovny konkurenci ve státní pojišťovně, tak je to velmi výrazně povede k tomu, aby se chovaly proklientsky a péči, kterou mají pro své pojištěnce zajišťovat, aby také kvalitně zajišťovaly.

Lidé nemusí mít obavy z navyšování pojistného, které nehrozí ani u privatizovaných pojišťoven. Státem určená výše pojistného se bude muset vybírat od všech pojištěnců stejně a dokonce zůstane stejný i systém přerozdělení financí. To znamená, že pojišťovny, které mají větší počet starších klientů a malých dětí, dostávají více peněz. Toto bude mít stát pod kontrolou, ale pojišťovny dostanou větší volnost, jak péči samy organizovat a zavádět si řízené systémy. Například si může pojištěnec zaplatit jenom základní pojištění, a pak je pojišťovnou nasměrován ke smluvnímu lékaři. Klient se však může připojistit, a pak si může zvolit nákladnější péči.

Transformace pojišťoven by měla přinést větší transparentnost a kontrolovatelnost finančních toků ve zdravotnictví. Pojišťovny budou moci vytvářet přiměřený zisk, z něhož si ponechají 15 % a zbytek rozdělí svým pojištěncům. Zárukou stability systému bude dominantní postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny ovládané státem.

V Hradci Králové 20. května 2008

ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Jeden člověk zemřel, tři jsou vážně ranění, třiadvacet jich je...

ČTK, Lidovky.cz
17. 7. 2024

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického...

Martin Shabu
17. 7. 2024

Bývaly doby, kdy šéfové tajných služeb končili ze dne na den bez vidiny dalšího zaměstnání. Známý...

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

Příbuzní izraelských vojáků a vojaček, které členové teroristického hnutí Hamás zabili či unesli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz