27.1.2021 | Svátek má Ingrid


POLITIKA: Paroubek váhající

10.11.2008

Konstruování krajských vlád nabízí podivuhodný, pro předvídání politické budoucnosti stěžejní vhled do kuchyně jednotlivých stran implikující jejich ideální představy v konfrontaci s reálnými možnostmi.

Sociální demokraté vstupují mimo očekávání do koalic s komunisty pozvolna. Ochotně přehodnocují svoji burcující kampaň negující Topolánkův kabinet „od A do Z“, a vábí tak regionální předáky ODS a KDU-ČSL ke spolupráci, nebo alespoň k podpoře menšinových rad.

Přitom právě společné spravování krajů ČSSD a ODS je pro Jiřího Paroubka neakceptovatelné. Upřednostnil by raději koalice s komunisty? Přestože se jejich uzavření očividně nebrání a pohrává si s myšlenkou, že by KSČM mohla stvrdit příští centrální sociálnědemokratickou vládu, tuší, jak komunistické objetí může jeho naděje na premiérský návrat ohrozit.

Zatím Paroubek „mapuje terén“. Prověřuje, zda antikomunismu zůstal mobilizační náboj a jak moc strhne sloupce průzkumů veřejného mínění, které nyní představují faktický symbol a programový pilíř českého sociálnědemokratického hnutí. Vyvstanou-li ze svazku ČSSD-KSČM pocity davového znepokojení projeveného ve zvýšené popularitě stran pravice, zavelí Paroubek k obratu a z rudo-oranžových koalic zbudou jen novinové titulky.

Stejně se nabízí, že ČSSD si u veřejnosti pohorší, usedne-li v krajských radách po boku ODS, před volbami pranýřované za reformy. Co by přívrženci Paroubkova socialismu překonali snáz? Spojení s extremisty nevyrovnanými s vlastní minulostí, nebo s pravicí (byť demokratickou) prosazující neoblíbená opatření?

Výše položené otázky jsou fatální pro brzký politický vývoj. Odpovědi na ně prozradí, kdo bude vládnout a kdo se na vládnutí bude zasmušile dívat zpovzdálí.

Přetrvává však stará známá neznámá – lidovci. Není vyloučeno, že se na vrcholu udrží. Pak by se věci pohybovaly podle dosavadních pravidel. Pokud křesťanští demokraté příště bránu sněmovny neotevřou, budou nabíledni změny, k jejichž uchopení Paroubkovi sonda do nálad mas nepostačí.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.