28.9.2020 | Den české státnosti


POLITIKA: Má jet předseda Senátu na Tchaj-wan?

26.2.2020

Shrňme si, jaké pro cestu nově zvoleného předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan zaznívají důvody. 1. Naplnit odkaz Jaroslava Kubery. 2. Neustupovat nátlaku čínského velvyslance, resp. Číně jako takové. 3. Ukázat, že jsme samostatná a hrdá země, pro kterou jsou svoboda a demokracie důležitější než byznys. Asi tak.

Připomeňme si, že Jaroslav Kubera nebyl žádný protičínský aktivista a měl k Číně standardní politický vztah tak, jako vedení naší země i naprostá většina států Evropské unie. Jaroslav Kubera přijímal čínského velvyslance, účastnil se významných čínských oslav v Praze včetně poslední oslavy čínského Nového roku. Připomeňme si také počátky Kuberova záměru cesty na Tchaj-wan, kdy předpokládal, že bude prvním politikem, který (vzhledem ke svému dobrému vztahu k Číně) navštíví Tchaj-wan i Čínu.

Byla to čínská ambasáda, která roztáčela kola výhrůžek, aby předseda Jaroslav Kubera na Tchaj-wan nejezdil. Pro Čínu je Tchaj-wan symbol a čínský život se do značné míry odehrává právě v symbolech. Vzhledem k tajnostem a nečitelnosti čínské politiky nikdo neví, zda hrozby čínského velvyslance byly reálné, či zda pouze blufoval, aby odvrátil svůj domácí problém, že cestě nedokázal zabránit. Z osobních rozhovorů vím, že Jaroslav Kubera byl přesvědčen o druhé variantě.

Připomeňme si ale také, že cesta na Tchaj-wan zamotávala hlavu úředníkům i vedení Ministerstva zahraničních věcí, protože byla opravdu neobvyklá, a ministerstvo to dávalo v médiích najevo. Také představitelé Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy nebyli cestou nadšeni. A předsedovi Senátu tento názor také prezentovali. V Číně podnikají desítky jejich členů, kteří se cítili vzniklou situací ohroženi.

Krátce po mém návratu z Jižní Koreje jsem Jaroslava Kuberu navštívil i já a převyprávěl mu příběh největší jihokorejské obchodní firmy Lotte, která přes protesty Číny prodala jihokorejské vládě pozemky na stavbu amerického protiraketovému systému THAAD. I když byl protiraketový systém namířen na Koreu Severní, Čína byla přesvědčena, že bude sledovat i její vojenské aktivity. Pozemek byl prodán a jako trest skončily v Číně desítky obchodních domů firmy Lotte a firma byla donucena čínský trh zcela opustit. Přijměme fakt, že Čína je jiná civilizace a zásady praktikované v euroatlantické civilizaci nejsou vždy v Číně respektovány.

Zároveň mne o návštěvu u Jaroslava Kubery požádal, jako svého starostu a senátora, i jeden občan z Hluboké nad Vltavou, který má podniky v Číně i na Tchaj-wanu. I on měl obavy z reakce Číny a vysvětloval mi, jak ze svých dlouhodobých pobytů v Číně a na Tchaj-wanu vidí tento vztah. Cituji: „Tchaj-wanci a Číňané se považují za bratry a mají mezi sebou nejlepší možné přátelské vztahy. Číňané jezdí na Tchaj-wan na dovolenou a Tchaj-wanci jezdí do Číny za obchodem. Já vyrábím v Číně i na Tchaj-wanu. Z Číny vyvážím do Česka, z Tchaj-wanu do USA. Obchodní vztahy s Tchaj-wanem jsou nejlepší možné a cesta pana Kubery je nijak nemůže zlepšit, protože opravdu dobře fungují. Ale pro Čínu je Tchaj-wan symbol a Číňané berou tuto návštěvu jako velkou urážku. Vedoucí pracovníci mých podniků v Číně jsou velmi přesně informováni o tom, jaká cesta se chystá, a vyslovují své obavy z toho, co může znamenat. Mnohdy se lidé, kteří v Číně nikdy nebyli, považují za největší odborníky na Čínu.“

Mluvíte-li s českými podnikateli v Číně, slyšíte totéž. Nebyli si jisti, zda jejich podnik bude „potrestán“, či bude pokračovat. Možná ano, možná ne. Bohužel, naše ani unijní zákony neumožňují v případě „trestu“ pro české podniky v Číně přijmout adekvátní odpověď. Přestaneme snad chodit na Slavii na fotbal nebo budeme bojkotovat hotel Mandarin Oriental, abych jmenoval příklady čínských investic v Česku? Jsme bohužel v situaci, kdy nejsme schopni omezit nákup čínského zboží, protože jiné v obchodních domech není. A jaký dopad mají celoevropské sankce, ke kterým by ale v případě české žádosti EU zřejmě stejně nepřistoupila, ukazuje příklad sankcí proti Rusku, jimž navzdory staví Německo plynovod Nord Stream 2. I když čínský velvyslanec možná blufoval, stojí cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan za ohrožení českých investic v Číně? Je symbolická návštěva a podpora Tchaj-wanu na úrovni stavby protiraketové základny v Jižní Koreji?

Oceňuji, že nový předseda Senátu Miloš Vystrčil chce „naplnění odkazu Jaroslava Kubery“ diskutovat s relevantními aktéry české zahraniční politiky. Nicméně, jak vyplývá z výše uvedeného, první úkol nového předsedy Senátu nemá jednoduché řešení.Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.