26.5.2022 | Svátek má Filip


POLITIKA: Krásný nový kvótovaný svět

10.12.2014

Některá témata jsou jako komár za letní noci: pětkrát jej zaženete a on se pošesté vrátí a začne vám znovu bzučet u ucha. Obdobně se objevily dříve odmítnuté kvóty pro ženy v dozorčích radách, které naše vláda nyní chce podpořit. Gender tématika je v kurzu a místa v dozorčích radách jsou dostatečně atraktivní, nicméně obvykle nezasahují do výkonného řízení – takže velké firmy by na to mohly kývnout, aby si „koupily“ chvilku klidu.

Jenže je v tom háček. Několik háčků.

Poprvé od roku ́89 chce stát soukromým subjektům diktovat personální politiku. Přijde mi neuvěřitelné, že nezní hlasitý odpor podnikatelské sféry a hlídačů demokracie: státe, nestrkej nos do toho, co ti nepatří! Pokud tento trend nezastavíme hned na začátku, brzy se dočkáme pokračování. S jídlem roste chuť a ti z nás, kteří pamatují kvóty dle třídního původu a politické příslušnosti, si umí představit nepěkné konce.

Sociální inženýři bez váhání zneužívají a vyprazdňují ušlechtilé myšlenkové koncepty. Takové rovné příležitosti třeba: rovné podmínky, férová pravidla hry a stejné zacházení se všemi jsou pro mne posvátné. Jenže pod praporem rovných příležitostí vidíme pravý opak: kvóty neprosazují rovné příležitosti, kvóty manipulují výsledky. Přesně v aktivistickém duchu: neodpovídá-li realita mému vidění světa, je třeba ji ohnout.

Nehledě na to, že každé kvótování znamená pro jednoho nezasloužené výhody a pro druhého diskriminaci: co se stane s těmi, kdo dlouhé roky budovali kariéru, a teď budou muset uhnout kvótnicím? Co jim řekneme? Soudruhu, odborně na to máš, ale nevlastníš správnou stranickou knížku... tedy pardon, správné pohlaví...?

Sociální inženýři se nezastaví: pokud jim projdou kvóty na ženy v dozorčích radách, budou pokračovat v budování krásného nového kvótovaného světa, kde ukřičená agresivní menšina vnucuje své představy většině. Jenže to už jsme tady v jiné formě měli a viděli jsme, k čemu to vedlo.

Lidé mají různé talenty a preference a volí si různou cestu životem. Poměr pohlaví, IQ, vyznání (čehokoli) na startovní čáře v žádném případě neznamená, že stejný poměr bude i v cíli. Nechme lidem svobodu volby a braňme se manipulaci výsledků státem. Braňme se včas a hodně hlasitě.

Převzato z blogu Zápisky obchodního cestujícího se souhlasem autora