21.5.2022 | Svátek má Monika


POLITIKA: Již třetí zásah

22.9.2021

Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují volby v Česku

Policie opět navrhla obžalovat Andreje Babiše a projektovou manažerku Janu Mayerovou z dotačního podvodu. Spis byl doplněn o výpověď Andreje Babiše mladšího, který se cítí být bílým koněm.

Městské státní zastupitelství obdrželo v pondělí od kriminalistů doplněný vyšetřovací spis týkající se dotační kauzy Čapí hnízdo. Jeho mluvčí potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění spisu vyžadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch, ten nyní rozhodne, zda ji podá. Obhájci premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili. (viz)

Ať už státní zástupce Šaroch rozhodne před volbami (to se zřejmě neodváží) nebo po volbách, již třetí volby do poslanecké sněmovny za sebou provázejí policejní manévry spolu s manévry státních zástupců. V roce 2013 policie provedla „razii“ na Úřadu vládu a poté obvinila premiéra Petra Nečase z uplácení poslanců ODS. Nečas ale na rozdíl od stávajícího premiéra Andreje Babiše „nevydržel s nervy“, rezignoval a ODS na policejní zásah doplatila těžkou porážkou v předčasných volbách na podzim roku 2013.

Před volbami 2017 již běžela naplno kauza Čapí hnízdo. Bohuslav Sobotka se zbavil svého ministra financí Babiše (vzpomínáte na jeho demisi-nedemisi, po níž následoval návrh na odvolání Babiše, čemuž Miloš Zeman po chvilce váhání vyhověl?). Důsledkem tehdejší situace byla těžká porážka ČSSD, která dopadla podobně jako ODS v roce 2013 a jen díky výměně vedení – Sobotku vystřídal v pozici předsedy ČSSD nynější ministr vnitra Jan Hamáček – se sociální demokraté udrželi ve vládě. Nicméně Hamáček a jeho přátelé vedou ČSSD k další porážce a tentokrát straně vážně hrozí odchod z poslanecké sněmovny. Hamáček přičítá propad preferencí ČSSD kauze jeho cesty-necesty do Moskvy pro Sputnik. Dokonce tipuje, že ho to stálo 20 % podpory. Inu, to je možné. Při podpoře ČSSD kolem 5 % je oněch 20 % podpory právě 1 % a právě díky tomu může ČSSD skončit mimo sněmovnu.

V roce 2021 už kauza Čapí hnízdo nemá onu brizanci. Všechno k ní už bylo řečeno a dnes je to jen hra na spravedlnost. V roce 2007, kdy se evropské dotace rozjížděly, se s tak zvanými „malými firmami“ roztrhl pytel právě proto, že pravidla podpory jsou v EU nastavená ve prospěch těchto subjektů. O případu bychom vůbec nevěděli, kdyby Babiš neuspěl v roce 2013 ve volbách, a tak bylo nutné při hledání špíny sáhnout do Babišova podnikání.

Připomeňme si, že stíhání Nečase a jeho současné druhé ženy Jany Nečasové probíhá tak, že někdejší osvobozující rozsudek v kauze údajných trafik neplatí a opět se bude vyšetřovat. Stíhaní poslanci ODS mezitím dostali statisícové částky odškodného za vazbu. Jak se s tím soudy poperou, se uvidí. Že Nečasova i Babišova kauza jsou politické procesy s využitím policie a státního zastupitelství, pochybuje jen málokdo.

Podíváme-li se na Slovensko, i tam běží na plné obrátky údajná očista veřejného života od mafiánských skupin. Současná vláda zatýká mezi státními zástupci i vysoce postavenými policisty a soudy vynášejí drakonické tresty. V praktické politice ale podpora stranám současné vládní koalice klesla a dnes už by její strany sotva nějakou vládu utvořily. Zato „stará struktura“ SMER opět nabírá na síle a spolu s odpadlíky by dnes zřejmě vyhrála volby. Právě Robert Fico svou politiku zakládá na kritice politiky trestání bývalých „mafiánů“ jako na politických procesech se zfalšovanými výpověďmi.

Využívání policie a státních zástupců v politice je tak vytěžováno v obou částech bývalé federace. V Česku padlo několik trestů za „kabelky“ a zatím jsme se k nepodmíněným trestům nepropracovali. Přitom za údajný dotační podvod by mohl Babiš a ona nebohá projektová manažerka dostat údajně až deset let „natvrdo“. V této souvislosti je zapotřebí zmínit, že se v kauze Čapí hnízdo osvědčila praxe posuzování trestného činu údajného dotačního podvodu na základě zákonných norem, které v době údajného spáchání trestného činu neexistovaly. Podobně se postupuje proti takzvaným solárním baronům, jejichž vina je prokazována na základě judikátů, které byly vydány až řadu let poté, co mělo k údajným solárním podvodům docházet. V obou případech tak státní zástupci ve spolupráci s policií a s přispěním soudů posuzují případy staré více jak deset let optikou rozhodnutí a zákonů schválených mnohem později. A právě to by nás mělo docela znepokojovat.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!