Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Hry špionů

diskuse (92)

Angleton, „cambridgeská pětka“, Zeman a složitá zpravodajská realita

James Jesus Angleton (Jesus jako Ježíš, jeho matka byla Mexičanka a tam je to běžné mužské jméno) byl šéfem kontrarozvědky v rámci CIA v letech 1954–1975. Jeho úkolem bylo dohlížet na to, aby cizí agenti neinfiltrovali CIA, a pokud agent CIA zradí, aby byl odhalen.

V 50. letech se stýkal s britským zpravodajským přidělencem ve Washingtonu Kimem Philbym, který byl jeho přítelem (jak se zdálo). Později, když se zjistilo, že Burgess, Maclean, Philby jsou zrádci (z tzv. cambridgeské pětky), šokovalo ho, že ani on při svých častých setkáních s Philbym na to nepřišel.

V roce 1961 přeběhl na Západ sovětský přidělenec KGB v Helsinkách Anatolij Golicyn. Potvrdil identitu Burgesse, Macleana a Philbyho coby zrádců a řekl i to, že v blízkosti prezidenta de Gaulla je sovětský agent s přístupem k materiálům NATO. Předpověděl, že francouzský zpravodajský přidělenec ve Washingtonu Philippe de Vosjoli od svých šéfů ve francouzské rozvědce (ve skutečnosti od sovětských agentů, kteří v ní zastávali vysoká místa) dostane rozkaz zjistit rozmístění amerických mezikontinentálních jaderných raket mířících na Sovětský svaz. Tato informace nebyla příliš důležitá pro Francii, ale velice důležitá pro SSSR. Vosjoli tomu nevěřil. Ten rozkaz však z Paříže přišel. Když se dotázal proč, byl pozván zpět do Francie na „konzultace“ (zabití). Požádal v USA o azyl. Francouzská, stejně jako britská (a kdejaká další západoevropská) rozvědka byly penetrovány Sověty.

Jak zmanipulovat službu ve prospěch nepřítele

Pro Angletona to byl důkaz, že Golicyn mluví pravdu (je skutečným defektorem, nikoli agentem vydávajícím se za defektora vyslaným Sověty, aby zmátli protivníka), a zpravodajská realita je složitější, než se na první pohled zdá. Přirovnával ji k zrcadlovému bludišti.

Angleton se obával, že vlastní služby, rozvědku a kontrarozvědku, je mnohem snazší zmanipulovat ve prospěch nepřítele, než se má za to. Stačí, aby ve vrcholné pozici rozvědky byl jeden cizí agent a další cizí agent ve vrcholné pozici kontrarozvědky (jackpot pro nepřítele by byl, kdyby to byli jejich šéfové). Tyto služby pak vedení vlastní země dodávají zmanipulované informace a zmatou je. Navíc řadoví agenti i analytici dostávají shora (od těch cizích agentů ve vedení) úkoly, které plní v dobré víře, že slouží své zemi, a přitom ve skutečnosti dodávají cenné informace nepříteli (jak byl o to požádán de Vosjoli, který ale varován Golicynem a Angletonem to odmítl). Angleton pak po zbytek svého působení hledal v CIA „krtka“ a podle kritiků tato jeho obsese a paranoia CIA paralyzovaly. Jeden z kritiků žertem nadhodil: Když Angleton „hledáním krtka“ CIA paralyzoval, nebyl on sám tím sovětským krtkem?

Obhájci Angletona naopak tvrdí, že pokud byl šéfem kontrarozvědky uvnitř CIA on, žádnému cizímu agentovi se ji nepovedlo infiltrovat. To se stalo až poté, co byl propuštěn; jsou známé dva případy cizích agentů, kteří CIA infiltrovali: jeden Čech a jeden Číňan. Angletonova hypotéza, že je možné, aby ve vrcholných pozicích v rozvědce i kontrarozvědce zároveň pracovali cizí agenti, se potvrdila: Aldrich Ames v CIA a Robert Hanssen v FBI. Někteří tvrdí, že se potvrdila i z druhé strany: rezident KGB v Londýně Oleg Gordijevskij pracoval pro Brity a podle některých i člověk, který měl v KGB na starosti kontrarozvědku, prý pracoval pro Američany.

Jak a ně

Prezident Zeman je vrchní velitel ozbrojených sil a má právo na informace z našich služeb. Je však nezvyklé, aby si vyžadoval údaje z živých případů. Každopádně lze předpokládat, že pokud prezident získá seznam Rusů na našem území, o kterých se kontrarozvědka domnívá, že jsou ruskými agenty, a seznam českých občanů, o kterých se tatáž služba domnívá, že vědomě pracují pro Rusy (tj. nejsou jen užiteční idioti, nýbrž zrádci), ten seznam se do Moskvy dostane. Takže on ho neobdrží.

Navíc by nebylo správné zveřejnit ani počty těch agentů (ať už Rusů, či českých zrádců). Rusové znají jejich identitu a vědí, kolik jich je. Kdybychom zveřejnili ten počet, na který jsme přišli, Rusové by zjistili, nakolik jsme úspěšní, kolik procent jejich agentů jsme odhalili. Nyní musejí žít v nejistotě, jestli náhodou neznáme všechny.

Nejde o to je jen odhalit; Rusy vyhostit a české zrádce potrestat. Jde o to je přetáhnout na naši stranu a udělat z nich dvojité agenty. Dát jim „nabídku“, jíž nelze odolat: například jednoho dne se mohou probudit s useknutou koňskou hlavou v posteli, pokud mi rozumíte… Přimět je, aby pracovali pro nás a svým šéfům v Moskvě dávali zmatečné informace, směs nedůležitých pravdivých a důležitých nepravdivých.

Co kdyby pan prezident svůj seznam obdržel? Na něm pár notoricky známých ruských agentů; a i několik náhodně vybraných jmen z databáze ruských občanů u nás. A pak sledovat, jaká bude ruská reakce.

Alespoň to mi našeptává duch Jakuba Ježíše Angletona…

LN, 3.12.2020

Autor je publicista působící v Občanském institutu

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz