26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Babišův náhubek

3.3.2014

Ministr financí, majitel impéria Agrofert a politického hnutí ANO, Andrej Babiš chce nasadit opozici náhubek.

Babišovcům se nelíbí, že opozice v parlamentu řeční, a chtějí prosadit zákon, který by omezoval vystoupení opozice a dokonce sebral předsedům poslaneckých klubů a předsedům stran přednostní právo vystupovat před Poslaneckou sněmovnou. Jinými slovy poslanci, zejména opozice, by měli omezený čas za řečnickým pultíkem, zatímco vláda by měla čas neomezený.

Zároveň s tím chce ANO omezit přestávky pro jednání klubů a omezit i faktické poznámky. Jak příznačné pro Andreje Babiše a jeho představu řízení státu jako firmy. Zkrátka ten, kdo jej kritizuje, si zaslouží umlčet.

Přijde mi to jako naprosto zcestná představa a snaha získat ještě víc moci, než kolik vítězným stranám náleží. Paradoxně úpravu jednacího řádu připravuje člověk, který by měl být pro co největší svobodu projevu, bývalý novinář Martin Komárek.

Jeho svědomí se s takovým omezováním poté, co nejprve na Babiše dštil síru, aby náhle obrátil o 180 stupňů a navlékl se do jeho dresu, zcela jistě snadno vyrovná. Je ale zajímavé, že novináři, tzv. hlídací psi demokracie, k tomu mlčí.

Půda Poslanecké sněmovny je místo, kde se mají odehrávat demokratické diskuse nad zákony, kde každá ze stran argumentuje svým vlastním pohledem na danou problematiku, ze Sněmovny nelze udělat pouze hlasovací stroj na předložené zákony.

Vzpomeňme si například na vystoupení komunisty Grebeníčka, který přímo u řečnického pultíku prohlásil naprosto nehoráznou věc, že se Palach nezapálil na protest proti komunistické straně. Jakkoli je takový projev nemístný, nelze ani takový umlčovat na přání té vlády, která je zrovna u moci.

Jako názorná ukázka toho, jak Babiš myslel svá slova, že chce stát řídit jako firmu, může posloužit počet lidí z jeho impéria Agrofertu jmenovaných a dosazovaných na různé posty. S trochou nadsázky by se dalo říct, že máme vládu složenou z umírněných komunistů, lidoveckých vyděračů a soukromé firmy. Je smutné, že je to de facto pravda.

O tom, že Andrej Babiš bude jako ministr financí takřka v neustálém střetu zájmů, se mluvilo už před volbami, ale voliči to zjevně nechtěli slyšet. Teď dochází k situaci, která bude dle mého názoru čím dál tím častější.

V lednu přestal stát podporovat výrobu elektřiny z bioplynu. Kvůli podpoře zažil bioplyn v uplynulých letech boom. Mezi roky 2004 až 2013 stouplo množství elektřiny vyrobené z bioplynu ze 37 tisíc MWh na více než dva miliony MWh. Celkově výkon 485 bioplynových zdrojů řadí Česko na pátou příčku v Evropě.

Agrofert vlastní sice jen osm bioplynových stanic, jenže střet zájmů leží trochu jinde. Babiš koupil na konci roku 2012 firmu Farmtec, která do roku 2013 postavila okolo 70 bioplynových stanic. Loni kvůli sníženým dotacím klesly tržby Farmtecu o 600 milionů na 1,2 miliardy korun a na letošní rok už kvůli nulovým dotacím nemá ani jednu zakázku. Proč asi chce ANO prostřednictvím Jaroslava Faltýnka, takto předsedy poslaneckého klubu a člena představenstva Agrofertu, opět prosadit dotace na bioplynové stanice?

Sám Babiš vzkázal, že to považuje za střet zájmů, a proto se při případném hlasování zdrží. Co je to ale platné, když jeho lidé, kteří jsou s Agrofertem svázáni prakticky stejně jako Babiš, hlasovat budou a dokonce to ani nepovažují za střet zájmů? "To bych nemohl dělat nic, navíc jsem jasně slíbil našim zemědělcům, že budu bojovat za jejich zájmy, což tímto návrhem činím," řekl Jaroslav Faltýnek.

Na tomto případě je jasně vidět, jak je zcestné, když do politiky vstoupí místo politické strany podnikatelský projekt. Před čtyřmi lety se do Parlamentu a vlády dostaly Bártovy Věci veřejné - a jak to s nimi dopadlo, víme moc dobře.

Cílem supergurua Bárty byl zisk státních zakázek a toto hnutí se zcela zdiskreditovalo, když se jeho členové navzájem špehovali, odposlouchávali, hádali a soudili. Pro veřejnost byl nastíněn boj s korupcí a dinosaury.

Prakticky s tímtéž přišel Andrej Babiš a vysoké posty se začaly zaplňovat lidmi z Agrofertu v daleko větší míře, než to dělaly Věci veřejné. Zatímco "Veverky" měli velice slabé postavení nejmenší koaliční strany, tak Babišovci mají hlavní slovo, i když premiérem je socialista Sobotka.

Ten totiž ví, že bez Babiše nemůže udělat vůbec nic. A Babiš má v rukávu eso v podobě nových voleb, v kterých by pravděpodobně ještě posílil. Babiš si na rozdíl od Bárty počíná obratněji a právě proto je daleko nebezpečnější, už jen z toho důvodu, že za ním stojí nesrovnatelně větší majetek.

Andrej Babiš se snaží dělat to, co ve své firmě. Nepřipouští diskusi, on má hlavní slovo a pokud ho někdo kritizuje, chce ho plácnout jako obtížný hmyz. Jenže takhle demokracie nefunguje. A ve firmě ani demokracie fungovat nemůže. To je to, na co voliči zcela zapomněli.

Stačilo vydat pár hesel o korupci a stal se miláčkem. To je ale na opravdovou politiku málo. Vlastně ani sám Babiš nikdy netvrdil, že mu jde o politiku. Z jeho kroků je naprosto patrné, že mu jde o jediné. O moc a je jedno, zda jde o moc ekonomickou nebo politickou.

Nakonec tyto dvě moci se vzájemně doplňují a jejich adresáta enormně posilují, u Babiše jsou ještě umocněny mocí mediální. Obávám se, že si ještě užijeme Babišovy představy demokracie v podobě korporativismu, myšlence, kterou dotáhl nejdál Mussolini.

Psáno pro http://cz.opinionspost.com

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora