Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLICIE: Zločinci mohou být spokojeni

Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba na mezinárodní konferenci zaměřenou na boj proti praní peněz konané krátce po zrušení Finanční policie (FIPO) v Praze přítomné delegáty výslovně ujistil, že boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti v České republice má prioritu a bude pokračovat.

V uplynulých dnech, po dvou letech od vzpomínané události, jsem na konferenci bezpečnostního managementu, konané na Policejní akademii v Praze, jejímž tématem bylo praní špinavých peněz, byl stejně jako pořadatelé a řada přítomných účastníků překvapen tím, že zde není zastoupen nikdo z policistů, kteří se této problematice dnes profesně věnují. To je jen těžko pochopitelné a stěží omluvitelné. V dnešní době jde o zvlášť aktuální téma, do kterého spadá i diskuse nad aktuálními trendy v oblasti akvizic či úpadků společností a řada jiných zajímavých otázek. Stejně jako mnozí jiní jsem si položil otázku, jaký je vlastně dnešní stav na tomto úseku v české policii?

Ivanem Langerem inzerované vytvoření specializovaných týmů pro vyhledávání zločineckých výnosů na jednotlivých útvarech PČR, jež měly být náhradou za zrušenou FIPO, se nepovedlo. Vzniklé týmy později tiše zanikly, na některých útvarech dokonce nebyly vůbec postaveny.

Nejpočetnější a nejzkušenější tým pro tuto problematiku, odbor výnosů a praní peněz, jež čítal bezmála padesát policistů, byl po zrušení FIPO organizačně včleněn na Útvar pro odhalování korupce a krátce poté reorganizován. Reorganizace znamenala zrušení té části odboru, která se specializovala na vyhledávání a dokumentaci výnosů z trestné činnosti, zůstalo zachováno jen oddělení zabývající se bojem proti praní peněz.

Co víc by si dnes mohl jakýkoliv zločinec ještě přát? Nejspíš nic. Z hlediska zločince to vypadá opravdu téměř dokonale. Mohlo by jej zamrzet snad jen to slůvko "téměř". Co tedy zbývá ještě "vylepšit", pokud by si směl přát?

Inu, bylo by dobré, kdyby toto oddělení bylo jen nepočetné a policisté zde zařazení neměli se zpracovávanou problematikou mnoho zkušeností. Vedoucím tohoto pracoviště by měl být někdo s inteligencí nafukovacího delfína, s minimální nebo žádnou znalostí problematiky, nejlépe odněkud z venkova a pokud možno při zaměstnání cokoliv intenzivně studující. Při tom všem by měl mít ale tak málo soudnosti, aby přesto na místo vedoucího oddělení nastoupil. Funkce vedoucího by pak měla být v krátkých intervalech střídána, případně dočasně neobsazována.

A jaká je realita? Bohužel téměř totožná s vysněným ideálem zločinců. Některé věci lze sice zvenčí hodnotit obtížně, faktem ale zůstává, že oddělení je nyní obsazeno pouze pěti policisty, z nichž větší část si doplňuje vzdělání a s problematikou nemá větší zkušenosti. Za poslední dva roky se ve funkci vedoucího oddělení vystřídali tři lidé. První dva měsíce letošního roku nebyla funkce vedoucího obsazena dokonce vůbec. Za daných okolností těch posledních pět detektivů zaslouží dík, že i v takové mizérii dokážou dosahovat dílčích výsledků.

Je li dnešní stav výsledkem tolik vychvalované reformy policie, nezbývá než poznamenat, že tak skvělé podmínky pro praní špinavých peněz jsme v České republice opravdu ještě nikdy neměli. Jestliže pak je boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti prioritou vedení české policie, bojím se zeptat, jak vypadá situace na jiných úsecích služby kriminální policie a vyšetřování, které tuto obdivuhodnou prioritu nemají.

Právo, 28.5.2009

Autor je bývalý náčelník bývalé Finanční policie
Více k problematice na webu: www.zimmel.cz

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz