24.6.2021 | Svátek má Jan


POLEMIKA: Bitva o dominanci?

8.12.2010

Omyl! Normální komunální koalice

Nevím, jestli se ty dva články Tomáše Haase Příběhy velkých i menších měst I. a II. (zde a zde) měly týkat uzavírání různých nesourodých koalic na komunální úrovni nebo jestli měly být spíše pokusem o určitou analýzu vnitrostranické situace ODS po dvojích letošních volbách.

V každém případě panem Haasem zmíněný příklad Nového Jičína jako úvod dvou textů byl zvolen poměrně nešťastně, respektive příklad byl dobrý, interpretace špatná. Z narychlo vygooglovaných článků regionálních novin se dá s určitostí odvodit pouze jediné. V Novém Jičíně, podobně jako na mnoha jiných radnicích, rozhodovalo zcela jiné než „pravo-levé“ rozdělení politického spektra.

A, bohužel, povrchní znalost situace v Novém Jičíně, stejně jako nepřesnosti kolem rozhodování ODS o koalici na magistrátní radnici v Brně degradují další úvahy na téma, které pan Haas od dubna letošního roku s oblibou recykluje. Tedy „problém kmotrů“ a jeho údajné „neřešení“ předsedou ODS Petrem Nečasem.

„...ODS neudělala nic pro to, aby vyřešila problém kmotrů. Celé léto místo toho strávila jeho zatloukáním a přípravou na vítěznou bitvu s TOP 09 o „dominanci na pravici“. V říjnových senátních a komunálních volbách ji nakonec drtivě porazila ČSSD. ODS ale stále vede svou válku o hegemonii,“ píše Tomáš Haas.

Kdyby se něco podobného objevilo v Lidovkách, Mladé frontě Dnes nebo Hospodářských novinách a byl pod tím podpis Jiří Pehe, Jan Macháček nebo Jiří Leschtina, nestálo by to za vteřinovou pozornost. U pana Haase to naopak překvapí. Protože nízkoúrovňová argumentace pražské levicové kavárny je na rozdíl od Haasových dřívějších článků konstantou.

Skutečně si pan Haas myslí, že by jakýkoliv předseda politické strany pocházející z jiné země, než je Severní Korea nebo Kuba, začal pár týdnů před volbami řešit „problém kmotrů“? To, že se ve volební kampani problémy strany spíše upozaďují, než vystrkují na přední stránky volebních webů, je zcela normální a určitě se se nejednalo o „zatloukání“.

Skutečně se domnívá, že se ODS celé léto (kromě zatloukání kmotrů) připravovala na vítěznou bitvu s TOP 09 a ne na komunální volby?

Ano, ČSSD celostátně zvítězila.

Ale to, co se dělo po 15. říjnu 2010, nebyla a není bitva o hegemonii a dominanci na pravici, ale normální legitimní povolební vyjednávání, kde se jednotlivé strany snažily maximalizovat své volební zisky. O tom, jaké budou výsledky takto sestavených koalic, je dnes asi zbytečně předčasné spekulovat. Stejně tak jaké to bude mít dopady na volební zisky jednotlivých stran v budoucnosti.

Frustraci vedení TOP 09 z výsledků koaličních jednání ve velkých městech lze do jisté míry chápat. Ovšem slova Miroslava Kalouska o tom, že „...v Praze vznikla Kmotrovská koalice korupčního kartelu...“, právě od tohoto politika zní věrohodně snad jen pro pacienta, který právě prodělal lobotomii.

Laskavý čtenář musí být totiž hodně velký fanoušek pana knížete a pana ministra financí, aby ze svých vzpomínek vytěsnil události z let minulých. Protože jejich politický životopis nezačal znovu od nuly až založením TOP 09. I když se oba snaží veřejnost přesvědčit, že ano.

www.angle.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.