4.3.2021 | Svátek má Stela


KONVOJ: Pro koho a proti komu?

20.3.2015

120 vozidel, 520 vojáků.

Konvoj obrněných vozidel a transportérů má podle oficiálních tiskových zpráv demonstrovat Rusku, že síly NATO jsou v pohotovosti. A zároveň nám naše vláda říká, že jde o běžný přesun vojenské techniky a jednotek NATO, jakých bylo jen v loňském roce uskutečněo 131.

Kdosi nás má za hlupáky.

Za prvé pochybuji, že přesun něco „ukáže“ Rusům. Nechce se mi věřit, že by ruští vojenští experti pochybovali o schopnosti americké armády přesunout část mechanizovaného pluku. Ostatně ten doprovodný „komentář“ o tom, že přesun je vlastně „běžným přesunem techniky“ usvědčuje mluvčí NATO a našeho ministerstva obrany a i naše media ze lži. Není to běžný přesun, je to demonstrace síly.

Běžný není proto, že podobné dálkové přesuny se nedělají po silnici. Dělají se po železnici, a to z několika prostých důvodů, které pochopí i průměrně inteligentní civilista. Je to rychlejší, je to daleko levnější, nepoškozuje to silnice a dálnice, nenarušuje to dopravu.

Stačí jen zauvažovat nad cenou spotřebovaných pohonných hmot a logistické složitosti přesunu. Ne, pánové, není to běžný přesun, jakých bylo v loňském roce uskutečněno 131, aniž to většina občanů zaznamenala. Pravdivá je ta první část oznámení, je to demonstrace síly a připravenosti.

Ale i to má své „zvláštnosti.“

Je úmyslem plánovačů přesunu demonstrovat Rusku, že americká armáda se připravuje, v případě konfliktu, ustoupit od východního Baltu na území Německa? O tom bych si dovolil pochybovat. Ano, má to cosi demonstrovat a to „cosi“ je demonstrovat občanům země, přes kterou kolony za maximální publicity pojedou, že vojska USA jsou zde. A že se mohou přes jejich území převalit během několika hodin.

Ale Česká republika a USA jsou spojenci, a tak nechápu, proč ta demonstrace. Pochybuje snad vláda Spojených států o naší loajalitě? Pochybuje snad, že kdyby kterýkoliv stát NATO byl napaden, nesplníme svou povinnost podle článku 5. Washingtonské smlouvy?Podle mého, chtějí USA - a nedělejme si iluze, dnešní NATO je USA - dosáhnout dvou věcí. A to jedním tahem.

Za prvé vyhrotit veřejnou diskuzi a vyvolat tlak na to, aby loajalita přesáhla rámec článku 5 smlouvy. Máme se připravit na to, že může vzniknout konflikt, který nebude tak ostře a viditelně zahájen útokem nepřítele na stát NATO. A veřejnost má podpořit NATO v jakémkoliv případě, i tam, kde jsou pochybnosti o tom, kdo je agresorem. Jde o rozšíření sloganu „My country, right or wrong“ (“Má vlast, ať je, či není v právu“) na celou alianci a především na USA.

Za druhé má vyvolat a eskalovat ještě větší polarizaci společnosti. Úmyslem je „odkopat“ oponenty oficiálního postupu a pochybovače. Zastrašit je, zpochybnit je i jejich motivy, ukázat je jako „pátou kolonu“ nepřítele, jako přinejmenším nespolehlivé elementy, přinejhorším zrádce a sabotéry jednoty národa. Již dnes vidíme, jak stoupla frekvence jejich označování za „pátou kolonu“ politiky, známými osobnostmi i médii samotnými.

Jako by se vracela otázka známá z normalizačních prověrek a formulářů pro perspektivní zaměstnance: „Jak se díváte na vstup spřátelených vojsk?“. Správná odpověď je jen jedna - absolutní souhlas. Je to varovné a je to všechno špatně. Jsme subjektem velké kampaně, velké ofenzívy propagandistické války, která sama nemá smysl, má ho jen v případě, že je přípravou na další eskalaci směrem ke skutečné válce.

Já odmítám tuto hru hrát.

Již jsem to jednou napsal, Ameriku a Američany, ve které a se kterými jsem strávil dlouhý a krásný čas, mám rád. Nejsem ani rusofil, ani amerikanofob. Ne, nepůjdu házet vajíčka na projíždějící americké tanky a nadávat těm klukům a děvčatům v amerických uniformách. Nezaslouží si to.

Nepůjdu je ale ani vítat. Nezaslouží si to ti, kteří si ten šílený nápad se „zastrašovacím konvojem“ vymysleli.

A obojí nahrává těm, kteří s námi tu hru hrají.

Doufám, že projedou bez incidentů, bez výrazů nepřátelství, ale i bez orgasmu „proamerických“ soudruhů, kteří si neumí jinou reakci k „Velkému bratrovi“, toho času ve Washingtonu, představit.

Protože mám rád Ameriku. A mám rád Američany.

A dodám ještě, že hlavně proto, že mám rád svou vlast a své spoluobčany.Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.