29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


EKOLOGIE: Předvolební tajtrlictví socanů z Velké Úpy

3.10.2014

Jak se mlátí prázdná sláma a líčí laciná past na voliče

Biolog a filozof Stanislav Komárek sepsal pozoruhodný esej Meze předvolebního tajtrlictví. Uvádí v něm, že nadcházející komunální volby “mírou dryáčnictví, falše a absurdních a nedodržitelných slibů přesahují všechno, co se dalo doposud spatřit. Zdá se, že cílovou skupinou je vrstva obyvatelstva od IQ 80 níže.”

Chcete důkaz, že má Komárek pravdu? Členové a sympatizanti ČSSD v krkonošské Velké Úpě vytáhli těžký předvolební kalibr. Jejich sdružení Žijeme Sněžkou potenciálním voličům slibuje, že na Portášových boudách vybuduje stezku korunami stromů. Pokud nevíte, o co jde, podívejte se třeba na Toulavou kameru o podobné stezce na šumavském Kramolíně:

Od kopie tohoto “turistického magnetu” si socani slibují “nevídaný rozvoj a bezprecedentní nárůst zaměstnanosti přímé i návazné”. Tedy česky řečeno prachy, prachy a zase prachy. A slibují si taky “záruku demokracie na radnici” díky “transparentnímu výběrovému řízení na management a zaměstnance stezky”.

Už když tohle někdo vypustí z úst, je třeba zbystřit. Jakmile jsou totiž někde prachy, každý se snaží si z nich něco urvat. Jasně to ukázal mediálně nejslavnější spolustraník socanských “stezkařů” David Rath, který za to bude bručet v teplákách.

Vyčůranost hochů z Žijeme Sněžkou tím ale nekončí. “Analýzou jsme zjistili, že nejlevnější, nejsnazší, nejkrásnější a pro obyvatele města nejpřínosnější bude vybudovat stezku přímo nad Velkou Úpou,” píšou. Když se ale na jejich plán podíváte podrobně, zjistíte, že by to bylo naopak nejdražší, nejtěžší, nejošklivější a taky nejhloupější. Ale vezměme to hezky po pořádku.

1. Věcný nesmysl

Nápad na stezku v korunách stromů je sám o sobě skvělý už proto, že si les můžete prohlédnout z jiné perspektivy než obvykle. Poznávací hodnota takové procházky je vysoká a i jako zážitek to nemá chybu. I proto má ostatně stezka komerční úspěch jak na Šumavě (zde), tak i za hranicemi v Bavorském lese (zde).

br1

Nad Portáškami je to ale nesmysl. Stačí se podívat na Google Earth a zjistíte, že tam lesa moc není. Na hřebeni Růžové hory uvidíte spíš mozaiku vysokohorských luk a vyklučených zarůstajících pasek. Člověk nemusí být vzděláním ekolog, aby věděl, že Portášky jsou pro stezku v korunách prostě už moc vysoko. Leží ve výšce 1050 metrů, zatímco horní hranice lesa se v Krkonoších pohybuje jen asi o dvě stě výškových metrů výše (viz třeba zde). A pozor – ta hranice není ostrá. Čím blíže k ní, tím jsou smrky nižší, zakrslejší, pokroucenější… Prostě méně vhodné k tomu, aby se jejich korunami někdo procházel.

2. Neprůchodnost přes ochranáře

Stezka na Portáškách by s vysokou pravděpodobností narazila. “Zatím jsme viděli jen vizualizaci na stránkách sdružení, nic víc,” říká náměstek ředitele Krkonošského národního parku (KRNAP) Jakub Kašpar. “Tak vysoká a objemná stavba by na daném místě byla krajně problematická, protože by byla vidět z velké dálky a narušovala by krajinný ráz. S vysokou pravděpodobností bychom ji tedy nepovolili.”

br2

Podívejte se na vizualizaci, kterou jsem stáhl přímo ze stránek sdružení Žijeme Sněžkou. Jakub Kašpar mluví zcela rozumně – na vizualizaci to vypadá, jako kdyby přímo na hřebeni hor přistálo UFO. KRNAP přitom rozhodně nelze podezírat z automatického házení klacků pod nohy zajímavým projektům. Stezka v korunách stromů vznikající v nedalekých Janských Lázních posvěcení ochranářů bez problémů dostala. Je totiž umístěna tak, že nebude zasahovat do krajinného rázu. Nehrozí, že by z Krkonoš dělala Disneyland.

Jenže Disneyland je přitom přesně to, co socani na Portáškách zamýšlejí. “Plná parkoviště, neustálý provoz lanové dráhy, plné ubytovací kapacity, pořádání akcí,” píšou o projektu. “Navazujících služeb je mnoho. Občerstvení, dětské hřiště, lanový park, bike park, naučné stezky, turistický vláček, kotce pro psy, koloběžky, elektrokola a tak dále…”

Chybí už jen cukrová vata, žužu, dům hrůzy, horská dráha a další Kočkovic atrakce z Matějské.

3. Krádež cizího duševního vlastnictví

“Unikátní koncept stezky je chráněný,” napsal členům sdružení Žijeme Sněžkou Roman Meliška, jednatel firmy Stezka korunami stromů, s.r.o. “Patří do duševního vlastnictví architekta Josefa Stogera a bavorské společnosti Die Erlebnis Akademie… Dvě stezky v blízkosti několika málo kilometrů by byl ekonomický i ekologický nesmysl.”

Sežerete jim to i s navijákem?

Takže si to hezky shrňme. Socani se neobtěžovali se zjištěním základních informací. Slibují voličům zcela nereálnou pitomost, kterou by v případě svého vítězství nedokázali prosadit. Nejde tedy o nic jiného než o špinavý předvolební trik, což ostatně členové sdružení Žijeme Sněžkou sami přiznávají. “Pojďte do toho s námi, dejte hlas naší kandidátce!” píšou na své stránce.

Obyvatelé Velké Úpy, sežerete jim to i s navijákem? Nebo jim dáte svůj hlas, aby si s vámi obrazně řečeno “vytřeli řiť” a po volbách z nereálného projektu v tichosti vycouvali? “Ani nejzavilejší propagandista si zajisté nemohl myslet, že by něčemu podobnému opravdově uvěřil i pasáček z odlehlé doliny,” shrnuje podobně plané předvolební sliby Stanislav Komárek.

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)