30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


BEST OF HYENA: Pampelišky

25.4.2007

Pampelišková sezóna začala
Vyprávěl mi před mnoha léty jeden známý, co zažil za minulého režimu v Kanadě. Byl tam navštívit dceru, která se tam vdala. Její rodina žila na kraji města, v domečkové čtvrti, dnes bychom řekli satelit. Ten známý se vrátil nadšený. Neudělaly na něho dojem auťáky a barevné televizory a automatické pračky. Nadšený byl vztahy mezi lidmi, tím, jak jsou na sebe slušní, milí.
"Zažil jsem tam jedinou hádku," vyprávěl, "jedinou nepříjemnost - řvali tam na jednoho, který nechal na zahradě vykvést pampelišku."
Ano, tohle chápu. Má smysl řvát na někoho, kdo nechá na zahradě vykvést kytičku schopnou vyprodukovat milión semínkových parašutistů, kteří se rozlétnou a z každého je pampeliška schopná vyprodukovat milión semínkových parašutistů.
U nás by takové rozčilování nemělo smysl.
Na naší zahradě hubíme pampelišky, seč to jde, a zrovna ke konci týdne se vyrojily, začala jejich sezóna. Ale ne každý to dělá (naši sousedi naštěstí ano), jenže hned opodál je žluto.
Víte, co nechápu? Při rozplozovací schopnosti pampelišky, při její výdrži a odolnosti, jak to, že svět není pokryt jenom pampeliškami?
Asi má nějakého nepřítele, který je drží u huby.
Rád bych se s ním seznámil. Třeba jen proto, abych mu řek dík, kámo.

Historické mapy na webu
Mapy, to je velké potěšení a teď je to dvojnásob. Na Mapy.cz si dnes můžete vybrat mapu základní, satelitní, to je fotografická mapa, a hybridní, to je fotka s popisy. K tomu přibyla mapa historická! Je to v podstatě sto let stará mapa Čech a Moravy, napasovaná do souřadnic současného stavu.
Doslova se mi tají dech nad možnostmi internetu. Jediným kliknutím se propadnete o sto let dozadu. Dokážu si představit ještě starší vrstvy, nebo jinak projektované vrstvy. Doufám, že dnes budovaný web neztratí svoji sdělnou hodnotu přechodem na jiný formát, že bude možné ho konvertovat do jiné podoby, až přijde hodina nové generace webu.

Abych byl spravedlivější a úplnější, musím se zmínit ještě o serveru Oldmaps, kde najdete také hodně staré a zajímavé mapy. Nicméně, na projektu serveru Mapy.cz se mi líbí ta vrstevnatost: v jednu chvilku jste někde dnes, kliknete a jste na stejném místě před sto lety. Závratný zážitek!


Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena