Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝSTAVA: Proč se všichni hlásí k Havlíčkovi

diskuse (21)

Generace obrozenců stále budí zájem. Jestli z ní někdo vykročil směrem k dnešku výrazněji než jiní, je to Karel Havlíček Borovský. Pozoruhodná výstava k 200. výročí Havlíčkova narození rozebírá jeho posmrtný kult.

Je škoda, že se nějaký filmař neujal tématu Karla Havlíčka Borovského. Že nevznikl počin ve stylu televizního miniseriálu Božena. Díky němu se z 200. výročí slavné spisovatelky stalo široce sdílené téma se zajímavými aktuálními přesahy. Takto pojednané téma by si zasloužil i KHB (31. 10. 1821 – 29. 7. 1856), zakladatel moderní české žurnalistiky a kritiky, liberál, analytik politiky, společnosti i romantického vztahu k panslavismu a Rusku, realista, odpůrce radikálů.

Ale byť se nerozjela tak široká debata jako o Boženě Němcové, kdo má o Karla Havlíčka Borovského zájem, na své si přijde. Například v Havlíčkově Brodě, v Muzeu Vysočiny, na pozoruhodné expozici Karel Havlíček v našich životech. Výstava k posmrtnému kultu slavného novináře.

Boj za svůj názor i za cenu izolace

Její pojetí je specifické. Nepatří k výstavám, kterým se říká „rodinné“ a atraktivitou se snaží zaujmout rodiče, děti i seniory. Má daleko k projekci Havlíčkova života cestou dramatizace. Soustředí se na posmrtný život KHB, chcete-li na jeho legendu.

Karel Havlíček Borovský

Stručně a jasně to líčí kurátor Michal Kamp v úvodním textu: Výstava se zaměřuje na období od roku 1856 do současnosti. Už pohřbem KHB začal souboj o jeho výklad a význam. Má se národ inspirovat jeho bojem za svůj názor i za cenu společenské izolace? Je pro nás mučedníkem, věštcem, bojovníkem, učitelem? Jisté je, že každý režim – rakousko-uherský, prvorepublikový, protektorátní, komunistický i současný – Havlíčka interpretoval jinak a dle svých potřeb.

Koho tyto otázky zajímají, rozhodně neprohloupí, když se na výstavu vypraví. Rozsahem není veliká, a jak už bylo řečeno, obejde se bez atraktivních exponátů. Vedle dobových knih či tisku nabízí třeba plakáty filmů inspirovaných osobností Havlíčka i upomínkových předmětů (třeba froté ručník s hesly „Moje barva červená a bílá. Moje heslo poctivost a síla“, jaký se už za Rakouska prodával v Borové), ale jejím těžištěm jsou infopanely.

Ty reflektují očekávané věci, třeba legendu o trnové koruně, kterou prý položila na jeho rakev Božena Němcová. Či vztah protivníků, jimž KHB v roce 1848 vytýkal radikalismus, kteří se mu po návratu z Brixenu vyhýbali, ale po jeho smrti se k němu hlásili až demonstrativně. Tabule si všímají i osobností, které se k Havlíčkovi nestavěly jako k legendě, nýbrž analyticky a kriticky (Chalupný, Masaryk). A všímají si logicky i toho, jak se kult KHB celkově vyvíjel – od prvního pomníku, sochy odhalené v roce 1883 v Kutné Hoře.

S Havlíčkem k Sovětskému svazu?

Materiálu je na informačních panelech dost. Mezi nimi i věci pro fajnšmekry, které leckoho překvapí. Tušíte například, kdo jako první umístil pamětní desku na dům v Brixenu, kde KHB trávil vyhnanství? Byli to italští fašisté v roce 1925. Pro ně byli přece Habsburkové stejnými nepřáteli jako pro české vyznavače kultu KHB.

Zvlášť výživná tu byla třetí republika. Spatříte snímky radnice v Havlíčkově Brodě (1945), na níž visí z dnešního pohledu neskutečná kombinace portrétů – Masaryk, Beneš, Stalin, KHB. Či fotografii Václava Kopeckého, komunistického ministra informací, jenž v roce 1946 tvrdil, že „Havlíček takřka předvídal nutnost trvalého spojenectví s dnešním Sovětským svazem, jedním z nejmocnějších států světa“. Pane jo, KHB, autor tak kritických Obrazů z Rus.

Na fotkách můžete vidět, že pod Havlíčkovým pomníkem stáli krojovaní pionýři i na začátku normalizace. Ale i to, že na konci normalizace se tamní nekonformisté sdružili do Havlíčkovy mládeže. Leccos z toho působí jako bizár. Leč uvidíme za měsíc, až se bude připomínat deset let od úmrtí Václava Havla. Nechme se překvapit, kdo všechno se k němu bude hlásit.

Karel Havlíček v našich životech. Muzeum Vysočiny, Havlíčkův Brod. Do 23. 1. 2022.

LN, 20.11.2021

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

ČTK
22. 7. 2024

Tenistky Linda Nosková, Kateřina Siniaková, Dominika Šalková a Laura Samson postoupily na turnaji...

Roman Joch
22. 7. 2024

Je to země neprobádaná, Terra incognita. Vůbec nevíme, jestli to americkým demokratům pomůže. Může...

Miroslav Petr
22. 7. 2024

Ani poslední jednání špiček vládní koalice nevedlo k verdiktu, zda by se Česko mělo vrátit k výběru...

dtt Ditta Stein
22. 7. 2024

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz