Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSTRAVSKO: „Mizení“ soch v Karviné

diskuse (17)

Více než šedesát let byla symbolem Lázní Darkov, jejichž areál se nachází v Karviné, socha Živá voda. Představovala dívku sedící u pramene. Socha je dílo známého sochaře Jana Kodeta (* 1. 6. 1910 Praha; † 11. 11. 1974 Praha). Možná by se mělo namísto „je“ psát „byla“, protože je možné, že dnes již socha neexistuje. Přestože je lázeňský areál „ve dne v noci hlídaný ochrannou služnou“, jak neopomenul zdůraznit ve zprávě o zmizení sochy Moravskoslezský deník z 27. 5. 2022, dá se doba, v níž ke zmizení došlo, určit jen v poměrně velkém rozsahu. Bylo to někdy o víkendu, mezi sobotou a nedělí ve dnech 21. – 22. 5. 2022. Většina zpráv o této události hovoří poněkud eufemisticky o „zmizení“, avšak socha samozřejmě jen tak nezmizela, byla ukradena. Zůstalo po ní jen prázdné místo na dně kašny, odkud byla vyrvána i s masivním kamenným podstavcem. Socha je z bronzu. K vylomení soklu se sochou musela být použita nějaká technika. Rozměry sochy se neuvádějí. Socha měla skutečnou velikost zobrazené postavy a byla prý velmi těžká.

socha

Vlevo:  Socha Živá voda v Lázních Darkov v Karviné. Wikimedia Commons.
Policie věc řeší jako krádež věci, jejíž cena přesahuje 10 000 korun, avšak pro Lázně Darkov má socha údajně nevyčíslitelnou hodnotu. „Je symbolem našich lázní a máme ji i v našem logu,“ řekl mluvčí lázní. Nikým nezpozorované odcizení těžké sochy z hlídaného areálu (sic!) si nedovede vysvětlit. Zřejmě každého napadne, že by v takovém případě nebylo od věci vypsat odměnu za informace, které povedou k nalezení sochy. To se již stalo a Lázně Darkov nabízejí odměnu 20 000 korun. Policie jistě prověří všechny dostupné kamerové záznamy z širokého okolí. Pachatelé s tím ale mohli počítat a použité vozidlo i cestu tomu přizpůsobit.

Za několik dnů po „zmizení“ sochy Živá voda, přesně v noci ze čtvrtku 26. 5. na pátek 27. 5. 2022 byla v Karviné ukradena další socha. Jde o bronzovou plastiku Bojovník, která se nacházela v centru města na travnaté ploše u autobusových zastávek naproti obchodního domu Prior. Nejde o žádnou sošku, která by se dala jen tak sebrat „cestou kolem“. Bojovník je vysoký 260 cm a 100 cm široký. Autorem je rovněž známý sochař Jaroslav Brož (* 23. 4. 1935 Pardubice). Plastika byla v Karviné od roku 1970. Nejdříve u Městského domu kultury, později v parku Boženy Němcové, nějakou dobu byla uskladněna a pak znovu instalována na trávníku poblíž obchodního domu Prior.

Policie může pracovat s několika verzemi. Časová blízkost a modus operandi ukazují na jednoho pachatele či spíše jednu skupinu pachatelů. Policie určitě prověří i způsob oné „ve dne v noci“ vykonávané ostrahy lázeňského areálu. Pokud nepomohou kamerové záznamy, může to být složité. Každého nejdříve napadne, že motivem bylo získat cenný kov. To by znamenalo zkázu obou artefaktů, které by byly okamžitě rozřezány. Pak by bylo jednoduché prodat kov např. někde za nedalekými hranicemi v Polsku. Mohl zde být nějaký jiný motiv? Dnes u nás nejsou ničím výjimečným soukromé objekty na rozlehlých pozemcích ukryté před zvědavými zraky za vysokými zdmi. Nelze vyloučit ani zdánlivě málo pravděpodobnou možnost, že si někdo krádeže obou soch objednal. Chlubit se jimi nebude, bude je mít jen pro sebe s vědomím, že tomu tak bude napořád. To by byl lepší osud odcizených soch, který by otázku jejich vypátrání ponechával otevřenou.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Polostátní energetická společnost ČEZ zahájila ve středu jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě...

kh Kateřina Havlická
24. 7. 2024

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 pokračuje hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz