Pondělí 23. června 2025, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Fenomén Knížák

diskuse (9)

Všichni jsme si podobni, jen svým nitrem se lišíme. V něm je cosi, co z jedněch dělá vůdce a z druhých pracovníky. Britka Isabel Myersová společně se svou matkou Katheryn Briggsovou navrhly v padesátých letech typový indikátor, který se dodnes používá jako test osobnosti. Jeho předností je, že se chování člověka nehodnotí na základě osobních kritérií: vhodné–nevhodné, správné–nesprávné apod., ale test nám zprostředkovává náhled na odlišnosti ne jako na chyby a nedostatky, ale pouze jako na odlišnosti.

Třicet portrétů v Galerii Milana Knížáka

Kam zařadit Milana Knížáka, osobnost, která dělí své okolí na přátele a nepřátele; neutrální postoj není, neboť nikomu není lhostejný. Kam ho zařadit podle typologie Myersové-Briggsové? Je sebevědomý, vnímá nabízející se možnosti, rozhodování mu nečiní potíže, rád reaguje na výzvy a potřebuje pracovat s tvořivostí (nemá v oblibě pojem kreativita, považuje ho za módní a vyprázdněné). Lidé jeho typu si nezadají s vysoce zdatnými výkonnými řediteli. Jak naplnil své sebevědomí skutky, aby obhájil svou výjimečnost? Pro částečnou odpověď si zajděte do Galerie Milan Knížák v Dlouhé třídě 25, Praha 1, a přesvědčte se o souladu mezi danostmi a skutky. Od 30. září do konce listopadu 2015 je tam výstava portrétů třiceti světových osobností, které ho oslovily - v dobrém či zlém. V galerii také najdete cca 50 publikací o Knížákovi nebo jím napsaných. Jenom nahodile: M. Knížák, Vedle umění, 2002; Duše z kapra, 2006; Dluhy české politiky, 2006. Výjimečná je publikace Konec světa, 2000, vydána ke stejnojmenné výstavě v paláci Kinských. Editory byli M. Knížák a T. Demčáková. Osmnáct autorů se vyjadřuje k tématu konce světa z pohledu své profese filozofa, umělce, psychiatra, ekonoma apod. Knížákův záměr byl ukázat, že umění je nedílnou součástí lidského konání propojenou s ostatními činnostmi a ne něco izolovaného a vypreparovaného. Tedy ne Dějiny umění, ale Umění v dějinách.

Duchamp

V galerii najdete leták s přehledným heslovitým profesním curriculum vitae M. Knížáka. Důležitou větou v jeho úvodu je: “Již od počátku svých aktivit vnímá umění především jako sociální jev.“ Umělecké projevy a postoje Milana Knížáka ovlivnily snad všechna umělecká hnutí a směry (akční a netradiční aktivity, arte povera, mail art, hudební minimalismus, street art, graffiti atd.). Aktivně rozvíjí různé oblasti jako knižní design, nábytkový design, módu, architekturu, populární hudbu, dýdžejing, punk atd. a v šedesátých letech minulého století založil hnutí AKTUAL, jehož součástí byla později i kapela Aktual. Toto hudební uskupení koncertovalo naposled 21. srpna 2015 na Václavském náměstí u výročí okupace spřátelenými armádami pod názvem „Aby sny nezešedly“. Knížák rovněž zasáhl do aktivit mezinárodního uskupení FLUXUS. Estetika nového hnutí preferovala minimalismus a gagovitost před složitými uměleckými gesty a stavěla se proti komercializaci umění. Hlavním organizátorem FLUXU byl v New Yorku žijící Litevec George Maciunas. Z umělců happeningy organizovali Američan Allan Kaprow, který je považován za protagonistu žánru, Wolf Vostell (německý malíř a sochař, průkopník happeningu a Fluxus) a Milan Knížák. Pro východní Evropu jmenoval George Maciunas ředitelem (Director of Fluxus East) českého umělce Milana Knížáka.

Na začátku devadesátých let jako první porevoluční rektor zreformoval Knížák Akademii výtvarných umění v Praze, kde mj. založil a 25 let vedl Intermediální školu. V letech 1999-2011 pracoval jako generální ředitel Národní galerie v Praze. Je odborníkem na dějiny loutkového divadla a autorem dvoudílné Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla. V osmdesátých letech německý časopis Ambiente vydal Slovník světových designerů a Milan Knížák je v něm uveden jako nejvýznamnější český designer. Po roce 2000 byla světovými muzikology vybrána jeho Broken Music jako jedno z tisíce nejvýznamnějších hudebních děl 20. století. The 20th Century Art Book (ed. Phaidon Press N. Y., London, 1966) publikuje 500 nejvýznamnějších děl 20. století. Z Čechů je tam F. Kupka, J. Kolář a M. Knížák (3K). Podle M. Knížáka tam má být i Zdeněk Pešánek, který patří k největším umělcům 20. století. Pešánkův portrét je také jedním z třiceti, které můžete vidět v Knížákové galerii. Pomineme české ceny a vyznamenání, abychom se vyhnuli možným zpochybněním jejich objektivity. Jedno z nejcennějších vyznamenání dostal Knížák od svých bývalých studentů, kteří ho pozvali, aby s nimi šel do podzimního 2015 plenéru i po jeho odvolání z funkce vedoucího Intermediální školy. A to nejde zmanipulovat. To je pocta.

Psáno pro časopis Ateliér

Autor je předseda občanského sdružení Dialog vědy s uměním

Aston Ondřej Neff
23. 6. 2025

Americké bořiče bunkrů dopadly na tři místa.

SÝR ZDARMA
23. 6. 2025

Co jí předcházelo a co následovalo, včetně české stopy.

přečetl Panikář
23. 6. 2025

Parlament EU apeluje na kriminalizaci hate speech.

Petr Kolman
23. 6. 2025

A možná by to tak bylo i lepší.

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Izrael se díky rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa bombardovat jaderná zařízení v Íránu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Sebevražedný útok na kostel v Damašku v neděli zabil 20 lidí a dalších 52 zranil. Uvedlo to podle...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

Rusko pracuje na budování a opravě stovek kilometrů silnic na anektovaném Krymu, kterým dala v...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Izraelská armáda v neděli odpoledne uvedla, že její letectvo udeřilo během dne na desítky cílů v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz