7.2.2023 | Svátek má Veronika


ČESKÝ KRUMLOV: Spor o hlediště pokračuje

17.10.2013

Pro Český Krumlov je to dobrá zpráva: na otáčivé hlediště letos přišlo více návštěvníků než v loňském roce: přes 49 tisíc diváků. Za vstupenky na unikátní divadlo utratili diváci přes 25 milionů korun. Další miliony utratili ve městě před a po představení. Odcházeli spokojeni, žádné stížnosti či kritika. Vlastně ano, několik zaměstnanců zámku si na otáčko stěžovalo přímo do pařížské centrály UNESCO.

Mnohokrát jsem dokladoval, že spor o budoucnost otáčivého hlediště v Českém Krumlově je sporem mezi fundamentálním pohledem některých českých památkářů na straně jedné a naprosté většiny veřejnosti na straně druhé. Když odhlédnu od toho, že petici za zachování otáčivého hlediště podepsalo v minulosti více než sto tisíc občanů, je veřejnost reprezentovaná volenými orgány. O zachování otáčivého hlediště v Českém Krumlově tak dnes usiluje hejtman Jihočeského kraje a krajské zastupitelstvo, starosta a zastupitelstvo Českého Krumlova, primátor Českých Budějovic, jihočeští senátoři a poslanci. V minulosti se památkáři vyrovnali s touto politickou podporou větou, že "otáčivé hlediště se vždy před volbami stane tématem diskusí politiků".

Díky dosažení dohody s bývalou ministryní Hanákovou odešel do UNESCO kompromisní dopis popisující současný stav, UNESCO jej vzalo na vědomí a výbor na svém zasedání v Phnom Penhu v Kambodži přestal hrozit Českému Krumlovu vyškrtnutím ze seznamu světového dědictví.

Nicméně, ještě před jednáním světového výboru odeslalo několik zaměstnanců krumlovského hradu a zámku do UNESCO dopis, který zpochybňuje jak zprávu o stavu statku "Historické centrum Českého Krumlova" z roku 2012, tak i pozitivní, resp. kompromisní stanovisko komise ministerstva kultury k otáčivému hledišti z ledna 2013. Že byly tyto dokumenty schváleny českokrumlovským zastupitelstvem i ministerstvem kultury? Několikastránková stížnost mimo zpochybnění výše uvedených podkladů varuje představitele UNESCO před "brutálním narušením prostředí barokní zahrady" v případě realizace nového dopisu také "prosí Výbor UNESCO, aby se postavil proti snahám českých politiků o maximální a trvalou exploataci zámecké zahrady", tedy udržení otáčivého hlediště v provozu.

Veřejnost reprezentovaná svými volenými zástupci tak dopěla k dohodě o budoucnosti otáčivého hlediště a jeho možného zachování v zámecké zahradě v nové, moderní podobě. Naopak, někteří fundamentalističtí památkáři tyto snahy o dohodu trvale torpédují. Je již řada důkazů, že snaha o likvidaci otáčka a hrozba vyškrtnutí z UNESCO je jen strategie některých českých, respektive krumlovských památkářů. Opak je pravdou. Otáčivé hlediště a Český Krumlov k sobě již neodmyslitelně patří.

Českobudějovický deník 5. 10. 2013

Převzato z TomasJirsa.cz

Autor je senátor za ODS