16.10.2021 | Svátek má Havel


KLIMA: Rok 2019 by druhý nejteplejší v historii

23.1.2020

Rok 2019 byl globálně druhý nejteplejší v historii měření globálních teplot (tj. od roku 1850). Takto hodnotí rok 2019 většina meteorologických institucí, které analyzují globální teplotní řady. Tedy Berkeley Earth (viz zde), NASA (viz zde), NOAA (viz zde) nebo JMA (viz zde).

V loňské roce došlo k dalšímu vzestupu hladiny CO2 v atmosféře (viz zde). Není to nic překvapivého a dokazujete moje přesvědčení, že boj proti růstu obsahu CO2 v atmosféře je zcela marný a je prováděn neefektivními opatřeními.

Globální trend oteplování v posledních 50 letech odpovídá rychlosti 0,19 °C za dekádu, ale nad pevninami je tento trend 0,29 °C za dekádu. Nad pevninami se tedy otepluje výrazně rychleji, což není nic překvapivého vzhledem ohromné tepelné kapacitě oceánu (viz zde).

Výhled dalšího oteplování je velmi nejistý, protože do předpovědi vstupuje mnoho neznámých veličin. Například Berkeley Earth vychází z průměrného oteplování zhruba 0,19 °C za dekádu a jejich předpověď je, že do roku 2036 se oteplí o 1,5 °C a do roku 2063 o 2 °C oproti teplotám v 19. století (viz zde). Osobně se domnívám, že Berkeley Earth rychlost budoucího oteplování podhodnocuje, ale je to samozřejmě jen můj osobní názor.

Z naměřených dat je patrné, že se otepluje kvůli rostoucímu skleníkovému efektu. Sluneční činnost totiž od poloviny 20. století klesá, a není tedy viníkem současného oteplování (viz zde , kde modrá čára je sluneční aktivita, červená čára jsou globální teploty)

Rok 2019 byl druhý nejteplejší od počátku měření i v Česku (viz zde). To samé platí i pro pražské Klementinum (viz zde).

Paradoxní je, že v Česku už byl překonán limit oteplení, který prý nesmíme překročit, aby nedošlo ke katastrofě. V Česku se totiž oteplilo o 2,5 °C oproti před-industriální éře (v Klementinu dokonce o 3 °C). Přesto se na našem území žádna klimatická katastrofa nekoná. Na některých radnicích si pouze odhlasovali „klimatickou nouzi“, aniž by vysvětlili, co to znamená, ale nic proti té „nouzi“ na radnicích nedělají (bohudík).

Počítejme s tím, že oteplování bude dál pokračovat a že se nedá za současné situace nijak zastavit. Připravme se tedy na teplé klima a investujme do adaptace.

Nic jiného nám stejně nezbývá.Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE VE VÝROBĚ PRO ABSOLVENTY 26.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.