GLOSA: Válka musí byť, tak je to spravne
Parafrází hlášky z filmu Černí baroni jsem vstoupil do glosy, jejímž tématem je mír. Ten snad ve světě musí chtít každý, ne? Zdánlivě ano, ale u mnohých lidí a některých států tomu není tak, nýbrž naopak. Jsou lidé a jsou i situace, pro které je mír téměř sprosté slovo.
Otázka 1: Kteří lidé to jsou?
Kupodivu jsou jich na naší planetě pravděpodobně milióny. V první řadě všichni ti, kteří pracují ve firmách jakýmkoli způsobem navázaných na zbrojní průmysl a kteří by při jeho neexistenci přišli o obvykle dobře placenou práci.
Pro mnohé z nás by bylo možná překvapivé zjištění, že i když tito lidé reálně „pracují pro válku“, většina z nich si soukromě přeje mír. A to i v případě, že by kvůli míru mohli přijít o práci. Jsou totiž mentálně normální a dokáží si uvědomit, jakou skutečnou hodnotu mír pro ně má.
Vedle nich však existuje značně méně početná, ale od běžného člověka velikostí majetku zásadně se odlišující skupina vlastníků zbrojařských firem, pro něž by dlouhodobý mír byl zničující, a oni by tak přišli o mnohamiliardové zisky a zprostředkovaně rovněž i o obrovskou politickou moc.
Proto jsou penězi těchto miliardářů vědomě podporovány zejména lokální konflikty, kdy jsou přes prostředníky často jedním a tím samým výrobcem vyzbrojovány obě strany konfliktu. V prezidentských státních systémech se zase mamutí zbrojařské firmy silně angažují ve volebních kampaních, některé z nich dokonce pro jistotu zajištění si vděku budoucího prezidenta finančně podporují oba kandidáty. A vítězi pak nezbyde než svou vděčnost projevit v prosazení státních zakázek.
Otázka 2: Které situace to jsou?
Zatímco první otázka platila v podstatě pro všechny státy, tato druhá už má svého výrazného favorita. Tím se stává země, jejíž dluhy dosáhly takové výše, že jsou prakticky nesplatitelné. Proto se jí jako možné řešení může jevit relativně velká válka odehrávající se pokud možno na jiném kontinentu. Dodavatel zbraní všem na ní zúčastněným stranám by vydělal nepředstavitelné peníze a po jejím ukončení by se začalo obchodovat s „čistým štítem“.
Většina z vás jméno tohoto státu jistě okamžitě uhodla. Pro představu připojuji klip obrazově dokumentující situaci. Informace v něm zveřejněné jsou již poněkud zastaralé v tom smyslu, že situace je opět o něco horší.
V souvislosti s tím bychom po posledních politických a vojenských krocích této „Velké země“ neměli zůstat příliš klidní. Aby se věta zveřejněná v titulku brzo nestala realitou.